Hétvégente gyakran használják a kompot
Fotó: Gálna Zoltán
Kisebb felháborodást keltett, hogy pénteken egy fürdeni tilos táblát akasztottak a Maros-parton levő komphoz, ahol hosszú évtizedek óta előszeretettel fürdenek a marosvásárhelyiek. A folyóvízért felelő vízügyi igazgatóság sajtószóvivője szerint csak a gát, gátak környékén tilos a fürdés, máshol megengedett. A táblát azonban a közelben levő szigetet bérlő és a kompot működtető cégtulajdonos helyezte ki többek közt biztonsági okokból.
2018. augusztus 07., 16:082018. augusztus 07., 16:08
A víkendtelep szomszédságában lassan és komótosan folyó Maros évek, évtizedek óta kedvenc fürdőhelye a marosvásárhelyieknek, s így nyáron, különösen hétvégenként mindig lehet csobbanó, lubickoló gyermeket, felnőttet látni a folyó vizében. Azt mindenki, vagy majdnem mindenki tudja, hogy a gátat nem szabad megközelíteni, s a ha mégis valaki megteszi ezt, a gáton nappal szolgálatot telejesítő őr bizonyára elzavarja.
A pénteken kikerült fürdeni tilos tábla egy egyszerű barkácsáruházban vásárolt tiltótábla, így nem is szerepel rajta, hogy ki és milyen rendelkezésre hivatkozva tiltja meg a fürdést. Szigeti Enikő, a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) ügyvezető igazgatója épp a helyszínen volt, amikor egy férfi felszegezte a fára a tiltótáblát. Mint lapunknak elmondta, rákérdezett, hogy miért teszi ki a táblát, s hogy gondolja, hogy az élő fára szegezi éppen fel. „Kiderült, hogy a szigetet bérlő üzletember megbízásából teszi ki a táblát. A megbízó is ott volt a helyszínen, s mondtam, hogy ha nem egy hatóság képviselője, akkor nem helyeztethet ki táblát és egyébként is itt mindig fürödtek a vásárhelyiek és tudtommal szabad a Marosban fürdeni.
– mutatott rá Szigeti Enikő.
Fotó: Gálna Zoltán
A volt pártszigetet bérlő és a kompot is működtető Iancu Laurențiu a Székelyhon érdeklődésére elmondta, hogy ő tette ki a táblát, ugyanis
„A komp elektromosan működik, ami azt jelenti, hogy elindul és áthalad a Maroson és vissza, függetlenül attól, hogy van-e valaki a vízben vagy sem. Tavaly megtörtént, hogy a víz alatt úsztak a gyermekek és mikor felbukkantak a víz felszínére, beleverték a fejüket az éppen ott elhaladó kompba. Hál'istennek nem történt tragédia, de történhetett volna” – mondta sziget bérlője. Iancu Laurențiu hozzátette, a tiltótáblát azért tette ki, hogy figyelmeztesse a gyermekeket és felnőtteket, hogy a komp környékén nem lehet úszni, ugrálni. Az üzletember hangsúlyozta,
Az ügyet nem is hagyja annyiban, hétfőn volt a vízügynél és engedélyt kért, hogy kerítést állíthasson ezen a 15 méteren belül, kis kapuval, hogy közvetlenül a kompnál ne lehessen fürdeni, s ezzel el lehessen kerülni a tragédiát.
– tájékoztatott a sziget bérlője.
Fotó: Gálna Zoltán
A Maros Vízügyi igazgatóság sajtószóvivője, Călin Fokt érdeklődésünkre elmondta, hogy az érvényben levő törvények értelmében a folyóvizekhez szabad hozzáférésük van az embereknek.
Őr is van a gáton, napos időben sokat kell ordibáljon, hiszen a tiltás ellenére úszkálnak ott emberek. Éjszaka is fürdenek, s évente történik egy-két tragédia is emiatt. A gáton felül lehet nyugodtan fürdeni, mi soha nem helyeztünk ki oda tiltótáblát. Ami a kompot és a környékét illeti csak annyit tudok mondani, hogy amíg mi működtettük, addig is sok baj volt vele, mert az emberek rámásztak, a vontatóköteleken lógtak, s nehezen lehetett eltiltani őket a környékről” – mondta a sajtószóvivő.
Arra a kérdésünkre, hogy akkor vajon a komp környékét, 15-15 métert a komptól, elkeríthet-e az üzletember, megtiltva, hogy oda bemenjenek az emberek, s ott fürödjenek, nem kaptunk választ.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!