Fotó: Kristó Róbert
Tényleges veszélyt jelentenek a kullancsok manapság: bár nincs erre vonatkozó mérés, a kullancscsípéssel orvoshoz fordulók számából arra lehet következtetni, hogy megnőtt azok száma, és nem ritka már a különböző betegségeket hordozó példány sem.
2011. június 16., 16:432011. június 16., 16:43
2011. június 16., 17:152011. június 16., 17:15
Egy alcsíki esztenán készült csütörtökön ez a fotó: egyik állatán a pásztor rövid idő alatt talált egy megtermett kullancsot a fotózás kedvéért
Határozottan többen fordulnak kullancscsípés miatt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Sürgősségi Osztályához idén, mint korábban – mondta érdeklődésünkre Demeter Ferenc, a kórház menedzsere. Átlagosan napi két-három személy keresi fel a sürgősséget azzal a kéréssel, hogy távolítsák el a bőrébe kapaszkodott élősködőt.
Demeter Ferenc szerint egyébként a kullancs eltávolítása nem feltétlenül sürgősségi kompetencia, ezért azt tanácsolja, hogy aki ért hozzá, az távolítsa el otthon, ha viszont nem, akkor forduljon családorvosához, és ha ő nem elérhető, akkor a sürgősségi osztályhoz. Fontos, hogy aki nem rendelkezik tapasztalattal, az ne próbálkozzon, a kullancs nem megfelelő eltávolítása ugyanis azt eredményezheti, hogy beszakad a vérszívó feje, vagy pedig a csavargatás hatására a szervezetbe öklendezi váladékát, ezáltal pedig fertőzést is terjeszthet.
Mit okozhat a kullancscsípés?
A legtöbb kullancs nem hordoz emberi kórokozókat, az utóbbi években azonban – magyarországi híradások szerint – nő a fertőzött egyedek száma. Ha a kullancs fertőzött, akkor is kicsi az esélye annak, hogy már a vérszívás kezdeti szakaszában a sebbe jussanak a kórokozók, néha azonban a lassú lefolyású és elég nehezen gyógyítható Lyme-kórt vagy a súlyos következményekkel járó agyvelőgyulladást és agyhártyagyulladást is terjeszthetik.
Hargita megyében idén eddig hat, laboratóriumi vizsgálatok által megerősített Lyme-kóros eset fordult elő – közölte dr. Cornelia Miron, a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság járványtani osztályának vezetője. Elmondta, további 11 esetben a megbetegedés gyanúja áll fenn. Tavaly összesen 19 Lyme-kóros eset fordult elő Hargita megyében – tájékoztatott a szakember. Elmondta, ha a Lyme-kór tüneteit időben felismerik és a beteg orvoshoz kerül, akkor meggyógyulhat, ha azonban krónikussá válik a betegség, nehezen gyógyítható.
A kullancsok által leggyakrabban terjesztett megbetegedés, a Lyme-kór bakteriális fertőzés, amely először bőrtüneteket, majd gyakran idegrendszeri elváltozásokat okoz. Később, kezeletlen esetekben ízületi és izomfájdalmakkal járhat. Az első tünet általában a csípés körül megjelenő, mintegy 5 cm-esre megnövő, többnyire ovális alakú bőrpír. A betegség lappangási ideje egy naptól 3 hónapig terjed, leggyakrabban egy hét.
Eltávolítás és védekezés
A főként legelőkön, erdőben, többnyire az aljnövényzetben, de 1–1,5 méter magasságban fákon is előforduló kullancsok rámásznak, rásodródnak áldozataikra. Elsősorban legelő állatok, rágcsálók, madarak vérét szívják, de az ember vérével is táplálkoznak. Miután rámászik az emberre, a kullancs megfelelő behatolási helyet keres, és többnyire a puhább bőrfelületű testhajlatokban, de akár a fejbőrön is beágyazódhat.
A közegészségügyi igazgatóság tanácsai szerint a természetben járva viseljünk hosszú, világos színű nadrágot, amelynek szárát tűrjük be a zokniba, ez legyen szintén világos és sűrű szövésű. Ugyancsak világos színű, zárt cipő hordását ajánlják. Ne menjünk kirándulni szandálban vagy papucsban – szerepel a figyelmeztetések között. A közegészségügy ajánlásai szerint a karokra, valamint a szabadon hagyott bőrfelületekre használjunk kullancsriasztó sprayt vagy kenőcsöt, és a nadrágot, zoknit, cipőt is bepermetezhetjük erre a célra szolgáló riasztóval. Kirándulás, természetjárás után a hordott ruhát ajánlott forró vízben kimosni és meleg levegőn megszárítani, testünket pedig átvizsgálni.
A kullancscsípést nem érezzük, mert a kullancs harapása előtt érzésteleníti a bőrfelületet, ezért érdemes alaposan, valaki segítségével átvizsgálni a testünket kirándulás után. Ha kullancsot találunk, akkor azt rövid időn belül el kell távolítani, a közegészségügyi ajánlások szerint tompa végű csipesszel ki kell húzni a bőrből az élősködőt. Ezután a bőrt fertőtleníteni kell, és ajánlatos antibiotikumos kenőcsöt kenni a csípés helyére.
A kullancs eltávolítására vonatkozóan számos hiedelem, téves meggyőződés létezik, fontos azonban a helyes eltávolítási módszert alkalmazni, ellenkező esetben ugyanis elkaphatjuk a kullancs által esetlegesen hordozott fertőzést. Így például nem szabad a kullancs eltávolítására hegyes, éles tárgyat, így tűt, hegyes csipeszt használni, mert ezzel átszúrhatjuk a rovar potrohát, és az esetleg fertőzött béltartalom a sebbe kerül. Ugyanez lehet a következménye a kullancs csavargatásának, tekerésének is. A kullancs eltávolítására alkalmas, tompa végű csipesz a csíkszeredai gyógyszertárakban is kapható, a Para-Farm gyógyszertárban például 37,5 lejbe kerül. A patikákban kullancsriasztó szereket is kapni. Az említett gyógyszertárban például közölték, spray és folyadék formájában kapható kullancsriasztó 19 lejért, és van növényi olajokkal átitatott karkötő is, amely egy hétig fejti ki hatását.
A házi kedvencekre is vigyázni kell
A kutyákra is előszeretettel akaszkodnak rá a kullancsok, és esetükben is okozhatnak betegségeket. Dr. Újvári Krisztián állatorvos azt tanácsolta, hogy sétáltatás után ajánlatos átvizsgálni a házi kedvenc bundáját. Egy másik csíkszeredai állatorvos, dr. Bodó Árpád tapasztalatai szerint az utóbbi időben több kullancsot találni a házi kedvencekben, és az élősködők gyakran fertőzöttek is, volt már pozitív eredményük Lyme-kórra és babesiosis-ra is. A babesiosis egy parazita által okozott, rövid idő alatt kifejlődő és lezajló betegség, amely súlyos következményekkel is járhat a kutya számára.
Dr. Bodó Árpád azt tanácsolta a gazdiknak, hogy ha kullancsot találnak négylábú kedvencükben, forduljanak állatorvoshoz, mert a kullancscsípés helyén csúnya reakciók is kialakulhatnak, védekezésként pedig a különböző kullancsriasztó cseppek a legjobbak, amelyeket az állat nyakára kell csepegtetni.
Mennyi kullancs van?
Arra, hogy több a kullancs Csík térségében, az orvosok közléseire alapozva lehet következtetni, a kullancscsípés miatt hozzájuk fordulók számának növekedéséből, az élősködők természetben való előfordulására vonatkozóan ugyanis nincsenek mérések – tudtuk meg csíkszeredai biológusoktól érdeklődve.
Dr. Újvári Krisztián, aki a Csíkszeredai Horgász és Vadász Egyesület horgászati elnöke is, úgy vélte, nagyon jó lenne egy felmérés a kullancspopulációról. Egy ilyen felmérés azonban anyagi és emberi ráfordítást is jelent, és talán ezért nem végeztek ilyesmit a környéken sem intézményi megbízásból, sem pedig civil szervezetek vagy kutatók.
Adatok hiányában pedig csak feltételezések lehetnek. Demeter László biológus például úgy vélte, a kullancscsípések száma növekedésének talán az is lehet az oka, hogy egyre több kaszálót hagynak fel az emberek, ennek következtében egyre nő a legelőnek használt területek nagysága. A kullancsok pedig leggyakrabban a legelőkön, a juhok, szarvasmarhák által bejárt területeken fordulnak elő.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!