Fotó: Pinti Attila
A kórházakra és más egészségügyi intézményekre, a mentőszolgálatra, tűzoltóságra, valamint a helyhatóságokra is kiterjed a hétvégi hőségriadóval kapcsolatos készenléti állapot, de magában foglalja a lakosság tájékoztatását is a szükséges óvintézkedésről, amelyeket részletesen közlünk cikkünkben. Ezeket érdemes komolyan venni, azért is, mert a forróság a korábban előjelzettnél elhúzódóbb lesz – a prefektusi hivataltól és a népegészségügyi igazgatóságtól kapott információk szerint várhatóan a jövő hét elejére is kiterjesztik hőségriasztást.
2024. július 13., 08:212024. július 13., 08:21
A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság az egészségügyi intézményekre, valamint a civil lakosság tájékoztatásra vonatkozóan kapott feladatokat azon az országos szintű videókonferencián, amelyet az érintett hatóságok és intézmények képviselőinek a részvételével tartott meg közösen az egészségügyi, illetve belügyminisztérium a hétvégi hőségriadóra való felkészülés érdekében.
„Az egészségügyi intézményeket már felszólítottuk, hogy a víztartalékaikat, a sürgősségi gyógyszertartalékaikat ellenőrizzék, töltsék fel, a generátoraik működését ellenőrizzék, hogy szükség esetén biztosan induljanak el, mert
Ugye ilyenkor túl van terhelve országosan a villamossági hálózat a légkondicionálók használata miatt, tehát felkészítettek arra, hogy lehetnek áramszünetek” – közölte Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője.
Ebben az időszakban több betegre számítanak a kórházakban, így a mentőszolgálatok is készenléti állapotban vannak. Nyilván, a rosszullétek gyakorisága nőhet meg és a krónikus betegek állapota romolhat ilyen helyzetben, főleg akkor, ha kint járnak. A legtöbb és leghatározottabb felszólítás is arra vonatkozott, hogy
Ha lehet, akkor úgy szervezzék meg a tennivalóikat, hogy az említett napszakban egyáltalán ne kelljen kint tartózkodjanak – hangsúlyozta Tar Gyöngyi. „Akinek olyan a munkaköre, hogy hétvégén is dolgozik, annak folyadékot és szüneteket kell biztosítani, és ha lehet, akkor árnyékos, szellős vagy légkondicionált helyiséget a munkavégzéshez” – mondta.
Noha vakáció van, egyes napközik és óvodák nyáron is működnek, ezért a népegészségügyi igazgatóság ellenőrei ezekben is látogatást tesznek, hogy ellenőrizzék, jól szellőznek-e a helyiségek, esetleg van-e légkondicionáló berendezésük. A tetőtéri helyiségek ilyenkor könnyen túlmelegednek, ezért ilyenkor nem ajánlott, hogy ott foglalkozásokat tartsanak. „A kórházakban és a kórtermekben is oda kell figyelni arra, hogy ha nincs légkondi, akkor szellőztetéssel hűtsék a levegőt, nedves lepedőt tegyenek az ablakra, mert a párolgó víz elvon a hőből.”
Az önkormányzatok is biztosítanak ilyenkor hűsölési helyeket hűvös vagy légkondicionált helyiségekben, ezek leggyakrabban maguk a polgármesteri hivatalok vagy kultúrházak, de a gyógyszertárakban is biztosítanak hideg ivóvizet.
A lakossági tájékoztatás fontossága mellett az esetleges tarlótüzek által jelentett veszélyt hangsúlyozta Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője, hiszen, mint mondta, az erősödő forróságban nagyon könnyen továbbterjedhetnek a tüzek, ezért erre külön felhívták a helyhatóságok figyelmét. Egyébként Hargita megyében a készenléti helyzettel kapcsolatban kötelezettségei nincsenek az önkormányzatoknak, de elvárás, illetve ajánlás az, hogy helyi szinten a polgármesteri hivatalok tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy problémamentesen vészeljék át a települések ezt az időszakot – tudtuk meg a prefektusi hivatal szóvivőjétől.
Ő is megerősítette ugyanakkor, hogy a szakemberek várhatóan meghosszabbítják a hőségriadót. Hargita megyében narancssárga kódjelzésű riasztás van érvényben, de
fűzte hozzá. A prefektusi hivatal a hőségriadóval kapcsolatban átiratot küldött a polgármestereknek is, akik egyben a helyi vészhelyzeti bizottságok elnökei is, amelyben azt kérték, fokozzák a helyi önkéntes szolgálatok hatáskörébe tartozó, vészhelyzetekre vonatkozó megelőző és operatív intézkedéseket, azonosítsák be és kísérjék figyelemmel a kiszolgáltatott személyeket, tájékoztassák a lakosságot és a gazdasági egységeket a hőség idején betartandó óvintézkedésekről, és bizonyosodjanak meg róla, hogy működőképes minden, a sürgősségi ellátásban, elsősegélynyújtásban, a tüzek oltására vagy az utak és vasutak megtisztítására használt eszköz.
Az alábbiakban pontokba szedve közöljük az egészségügyi szakhatóság ajánlásait a kánikula idejére:
Kerülje a hosszan tartó, közvetlen napsugárzást 11 és 18 óra között, használjon fényvédő krémet, naptejet azokon a testrészeken, amelyek ki vannak téve a napsugárzásnak.
Kerülje az intenzív szabadtéri tevékenységeket (sport, kertészkedés, építkezés stb.) a nagyon magas hőmérsékletű időszakokban. Ezeket a tevékenységeket akkor végezze, amikor már jóval alacsonyabb a hőmérséklet.
Ne feledkezzen meg arról, hogy a napon észlelt hőmérséklet akár 10–15 Celsius-fokkal is magasabb lehet.
Napközben legalább 2–3 órát töltsön hűvös helyen.
Figyeljen a hivatalosan megjelenő, kánikulára vonatkozó hírekre.
Tartsa folyamatosan a kapcsolatot idős vagy fogyatékkal élő szomszédokkal, rokonokkal, ismerősökkel, érdeklődjön hogylétükről.
Ha a külső hőmérséklet magasabb, mint a belső, akkor csukott ablakkal és leeresztett redőnnyel gondoskodjon arról, hogy a lakásban megmaradjon a kellemes hőmérséklet.
Sötétedés után szellőztessen, amikor a külső hőmérséklet már alacsonyabb, mint a belső hőmérséklet.
Kapcsolja ki azokat az elektronikai eszközöket, amelyeket nem használ.
Ventilátort csak 40 Celsius-fok alatti hőmérsékleten használjon.
Ha légkondicionáló berendezést használ, állítsa a termosztátot 27 fokra és kapcsoljon be egy ventilátort – így a helyiség levegője 4 fokkal hűvösebbnek érződik és 70 százalékkal kevesebb villamos energiát fogyaszt.
Gépkocsiban semmiképp se hagyjon gyermeket, mert az autó belső tere rövid idő alatt 60 fokra is felmelegedhet. Felügyelet nélkül, lehúzott ablakkal se hagyják magára a gyermeket!
Szabadban viseljen könnyű, bő szabású, természetes anyagból készült, lehetőleg világos színű ruházatot, kalapot és napszemüveget.
Iktasson be hűsítő fürdést vagy zuhanyozást.
Nedvesítse a bőrét vizes ruhával.
Fogyasszon rendszeresen vizet, ne várja, hogy megszomjazzon (óránként 1 csésze víz, naponta legalább 2–3 liter). A vízfogyasztáshoz megfelelő konyhasópótlást is társítani kell – mert izzadáskor sót is veszítünk –, különben leesik a vérnyomás vagy vízmérgezés lép fel.
Kerülje a napsütést csúcsidőben, keressen árnyékot vagy maradjon beltérben. Árnyékban 10 fokkal hűvösebb lehet.
Óvja a csecsemőket és a gyermekeket. Soha ne takarja le a babakocsit száraz textillel, mert a takarással meggátolja azt, hogy a babakocsi beltere megfelelően szellőzzön, ami a hőmérséklet megemelkedéséhez vezet. Ehelyett nedves textillel takarja le, és szükség szerint nedvesítse újra.
Kerülje az alkoholfogyasztást (beleértve a sört és a bort is), mivel ezek elősegítik a kiszáradást.
Kerülje a magas koffeintartalmú italok (kávé, tea, kóla, energiaitalok) és a cukros üdítőitalok fogyasztását.
Ne fogyasszon nehezen emészthető ételeket.
Fogyasszon magas víztartalmú friss gyümölcsöket és zöldségeket, például uborkát, paradicsomot, sárgadinnyét, görögdinnyét, szilvát.
Ne gyújtson tüzet a szabadban.
A 6 hónaposnál fiatalabb babákat óvni kell a közvetlen napfénytől.
A csecsemőt öltöztesse könnyű, lenge ruhába, amely takarja a karját és lábát.
Védje gyermeke fejét, arcát, fülét és nyakát széles karimájú kalappal.
A csecsemő szemének védelme érdekében használhat UVA és UVB sugarakat is kiszűrő napszemüveget.
Kerülje a 11–18 óra közötti sétákat, ha mégis muszáj, árnyékos helyeket keressen.
Tartsa be a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőkre vonatkozó ajánlásokat, és használhat kifejezetten a csecsemők bőrére kifejlesztett fényvédő termékeket.
Fontos, hogy a gyermekeket és a gondozóikat is tájékoztassuk a szükséges óvintézkedésekről.
Extrém hőség
Akkor beszélünk extrém hőségről, ha 2–3 napon keresztül a hőmérséklet 32,2 Celsius fok felett van és magas a páratartalom. Az extrém hőség veszélyt jelent az egészségre. A hőguta (hőstressz) súlyosbíthatja a szív- és érrendszeri betegségeket, a cukorbetegséget, mentális zavarokat, az asztmát, növelheti a balesetek számát és a fertőző betegségek terjedésének kockázatát. A hőmérséklet-ingadozások okozta halálesetek vezető oka is a hőguta.
A hőérzékenységet a fiziológiai tényezők, az életkor, az egészségi állapot, a foglalkozás jellege (szabadban vagy nem légkondicionált helyiségekben végzett munka), és a társadalmi-gazdasági tényezők is befolyásolják (pl. hajléktalanság, nem megfelelő életkörülmények).
A 65 évnél idősebb személyek körében a hőség miatti halálozási ráta 85 százalékkal növekedett a 2000–2004. és a 2017–2021. közti időszakban. Becslések szerint Európában 2022 nyarán megközelítőleg 61 ezer, hőséggel összefüggésbe hozható halálesetet regisztráltak.
Az ultraibolya sugárzásnak való tartós kitettség károsíthatja a bőrt (napégési sérüléseket okozva) és hosszú távon akár rosszindulatú bőrelváltozásokat is okozhat.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
Nagyjátékfilmeknek is felületet biztosít a rövidfilmek mellett az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál. A november 6-10 között zajló szemle a marosvásárhelyi Kultúrpalotában zajlik.
Székelyföld-szerte fagyott keddre virradóan, sőt Hargita megyében még köd is nehezítette a közúti forgalmat kedden reggel.
Eltörlik a várost megillető adókhoz és illetékekhez kapcsolódó tartozékokat – emelések, kamatok, büntetések – azoknak a kovásznai adófizetőknek, akik ezt november 25-ig kérik – osztotta meg Facebook oldalán Gyerő József, a város polgármestere.
Nemrég a hírleves feliratkozóink e-mail-ben egy olyan kérdőívet kaptak, ahol a videófogyasztási szokásokat kutattuk. Ezúton is köszönjük annak az összesen közel 1000 válaszadónak, akik időt szakítottak ránk, és kitöltötték a kérdőívet!
Lezárják szerdától a Kornis Ferenc utcát a Székelytámadt várnál zajló, a víz- és szennyvízhálózatot érintő munkálatok miatt – adta hírül a székelyudvarhelyi városháza.
Az illyefalvi LAM Alapítvány egy újabb, ezúttal a zöldség-gyümölcs értékesítését és a kisvállalkozók, kistermelők boldogulását segítő projektet zár le. Ezt értékelték Sepsiszentgyörgyön.
A Codex Régizene Együttes A tudós macskája című műsorát tekintheti meg a sepsiszentgyörgyi közönség október 24-én, csütörtökön 19 órától. A koncertre a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla termében kerül sor.
Ünnepélyes keretek között tette le a hivatali esküt az ötödik mandátumát kezdő Antal Árpád polgármester, valamint a júniusi választások nyomán mandátumot nyert képviselő-testületi tagok a sepsiszentgyörgyi önkormányzat hétfői alakuló ülésén.
Hétfőtől jelentkezhetnek az érettségi vizsga előtt álló diákok a románnyelv-felkészítőre, amelyet idén az új menetrendhez igazítva novemberben indít újra a háromszéki RMDSZ és a Communitas Alapítvány. A tanfolyamok három városban fognak zajlani.
szóljon hozzá!