Megszavazva. De most akkor hányszor kell? Archív
Fotó: Barabás Ákos
Tizenkilenc olyan tervezet szerepel a székelyudvarhelyi önkormányzat csütörtöki ülésének napirendjén, amelynek egy-egy korábbi tanácshatározat módosítása, kiegészítése a célja: a beruházásokhoz szükséges, korábban már elfogadott tanulmányok mindegyikében a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal talált hibát. A környező települések önkormányzatainál is példátlan jelenséget az udvarhelyi városvezetés azzal magyarázza, hogy megduplázódott a tanácshatározatok száma, ezért nagyobb a hibalehetőség.
2018. május 30., 08:592018. május 30., 08:59
Egyebek mellett a Mihai Eminescu, a Függetlenség és az Építők utcai tömbházak hőszigeteléséhez, a műjégpálya, a Holló és a Medence utcai ivóvíz- és csatornahálózat, a Tomcsa Sándor utcai, illetve az Ifjúság és a Gyepes bejárat közelében lévő játszóterek felújítására, az Ugron Gábor utca korszerűsítésére készített megvalósíthatósági tanulmányokat tartalmazó tanácshatározatban, valamint hat ingatlanvásárról szóló tanácsanyagban talált hibát a megyei prefektusi hivatal. A kormánybiztos fellebbezése után az említett határozatokat kiegészíteni, esetenként módosítani kell, ezért szerepelnek az önkormányzati testület csütörtöki ülésének napirendjén. Korábban is volt példa arra, hogy formai vagy tartalmi hiba miatt a prefektusi hivatal visszaküldött néhányat,
A téma – mármint hogy a prefektusi hivatal sok határozatot küld vissza módosításra – már régóta foglalkoztatta az udvarhelyi városvezetést, hiszen nemcsak idén, hanem az előző években is tapasztaltak hasonló jelenséget, áll a hivatal sajtóosztálya által kérdéseinkre küldött válaszlevélben.
„Ebben a kérdésben több alkalommal egyeztettünk a környező települések illetékeseivel is. Összehasonlítottuk önkormányzati határozatainkat más települések hasonló határozataival, és bár nem állíthatjuk, hogy hibamentesek, egyértelműen kijelenthető, hogy nem rosszabbak azoknál, sőt sok esetben jobbak” – írják a továbbiakban. Hozzáteszik, mindezektől függetlenül „jó néven veszik, ha érdemi javaslatokat fogalmaznak meg” a prefektúránál, hiszen így megelőzhetők a nagyobb hibák.
– áll a közleményben magyarázatként. Megtudtuk ugyanakkor, hogy a prefektusi kérések jogosságát megvizsgálják, és amennyiben azokat megalapozottaknak találják, módosításra terjesztik elő a szóban forgó tanácsi határozatokat. Ha viszont nem, „akkor a prefektúrának kell megtennie a következő lépést. A környező települések esetében számos példa van arra, hogy ez nem történt meg, ami azt igazolja, hogy sok esetben a prefektúra is felülbírálja döntéseit.”
Egyébként a városvezetés fontosnak tartja hangsúlyozni, azért, hogy a fejlesztési folyamatok ne akadjanak meg a bürokrácia miatt, a polgármesteri hivatal illetékes osztályain a lehető legrövidebb idő alatt igyekeznek elvégezni a szükséges kiegészítéseket.
Máshol csak ritkán kell módosítani
Kovács Lehel, Farkaslaka község polgármestere és Molnár Tibor, Szentegyháza polgármestere is egyetértett abban, hogy valóban kirívóan sok a módosításra visszaküldött határozat. „Hébe-hóba fordul elő, hogy a prefektusi hivataltól ilyen jellegű levelet kapunk, olyankor elvégezzük a szükséges módosításokat. Nálunk is csütörtökön lesz a soros önkormányzati ülés, de eddig semmilyen fellebbezést nem kaptunk a prefektustól” – számolt be a farkaslaki elöljáró. Molnár Tibor polgármestersége alatt csupán két esetben kérte a prefektusi hivatal egy-egy tanácshatározat módosítását, a város vezetője szerint akkor is megalapozottan. „Mi sem érthetünk mindenhez, volt, hogy hiba csúszott a dokumentumokba, de mindkét esetben korrigáltuk. Ilyen nagy számú fellebbezés azonban még nem volt nálunk” – magyarázta a polgármester.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
szóljon hozzá!