
Petre Daea elégedett a vidékfejlesztésre adott uniós támogatásokkal
Fotó: Haáz Vince
A fiatal gazdák, a kis farmok és a biogazdálkodók részesülhetnek több mezőgazdasági támogatásban a 2023-2027-es időszakban Romániában. Jó hír, hogy a gazdáknak biztosított támogatások mértéke nem csökken, sőt kissé nő – hangzott el Marosvásárhelyen, ahol Petre Daea mezőgazdasági miniszter mutatta be az új támogatási kereteket és a lehetőségekről beszélt.
2023. január 19., 15:422023. január 19., 15:42
2023. január 19., 15:442023. január 19., 15:44
A mezőgazdasági miniszter csütörtökön reggel Marosvásárhelyen a napi piacon kezdte a napját, ahol több terméket vásárolt, többek között puliszkalisztet. A mezőgazdasági miniszter egyébként országos körúton vett részt, ezért találkozott a mezőgazdaságban érdekelt helyi intézmények képviselőivel, de a gazdákkal is. A találkozók fő célja, hogy ismertessék, mire lehet számítani az elkövetkező négy évben a vidékfejlesztési támogatások kapcsán. Mint elhangzott,
az összeg nagyobbik részét – 9,78 milliárd eurót – a területalapú támogatások teszik ki. Az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) keretében a következő négy esztendőben csaknem hatmilliárd eurós pályázati keret áll a romániai gazdák rendelkezésére.
Petre Daea kétórás ismertető beszámolója során többek között elhangzott, hogy az elkövetkező időszakban a komló- és kendertermesztők is támogatást igényelhetnek, de azt is többször kiemelte, hogy nagyobb hangsúlyt kell fektetni a biogazdálkodásra is. Az agrártámogatások esetében
ezek lehívásakor a biogazdálkodást folytató termelők lesznek előnyben. A tárcavezető beszélt arról is, hogy minisztériumi szinten odafigyelnek a mezőgazdászok által használt vegyszerekre, de a méhészek kéréseire is, hiszen „fontos, hogy mindenki elégedett legyen”.
A mezőgazdasági miniszter kétórás lelkesítő beszédet tartott Marosvásárhelyen
Fotó: Haáz Vince
Összegzésként elmondta, a mezőgazdaság minden területén nőnek a támogatások, különösen a fiatal gazdák és az ötven hektárnál kisebb farmot működtetők esetében, jelentősebben a tej- és húsmarhatartóknál.
A Maros megyei önkormányzat elnöke, Péter Ferenc a megyébe érkezett bukaresti küldöttséget köszöntötte, majd a miniszter figyelmébe ajánlotta a közbirtokosságokat érintő hátrányos megkülönböztetést. Mint kiemelte, a vidékfejlesztési támogatások pontozása során a különböző társulási formák kedvezményt élveznek, de a közbirtokosság nincs elismerve társulási formaként.
hiszen esetenként 100–150, de akár 500–600 tulajdonost is tömörít egy-egy körbirtokosság. Mivel az elkövetkező négy évre érvényes vidékfejlesztési stratégia végleges formáját februárban fogadják el,
– nyilatkozta a Székelyhonnak a megyei önkormányzat elnöke.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
szóljon hozzá!