
A tilalmak feloldása azért is hasznos, mert most már a felcsíki térség minősített sertéstartó gazdaságaiból is szállíthatnak disznókat a megyében működő vágóhidakra
Fotó: Erdély Bálint Előd
Feloldotta kedden az egy hónapja elrendelt tilalmakat a Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész környékén a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság. Az egy hónappal korábbi eset óta nem bukkant fel újra a sertéspestis a térségben, és ahhoz, hogy ez a jövőben se történjen meg, tanulságként kellene szolgáljon a sertéstartó gazdák számára ez az eset, véli István Róbert, a szakhatóság megyei vezetője.
2024. június 25., 21:162024. június 25., 21:16
2024. június 26., 10:292024. június 26., 10:29
A napokban elvégezték a végső fertőtlenítést a lóvészi gazdaságban, ahol egy hónapja felbukkant az afrikai sertéspestis.
A helyszín 10 kilométeres sugarú megfigyelési körzetében az elmúlt 30 napban tilos volt a sertések szállítása, és ezt a zónát is körültekintően felügyelte az állategészségügyi szakhatóság.
– jelentette ki megkeresésünkre István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Reméli, hogy
Azaz, legyen bekerítve az udvarrész, ahol disznót tartanak, a fertőtlenítési lehetőség is adott legyen az udvarrészre történő belépéskor, a legfontosabb pedig az – hangsúlyozta a szakember –, hogy a gazdák sose viseljék azt a ruhát, amiben az erdőn, mezőn voltak, amikor a sertések közé mennek, és másokat se engedjenek az udvarba, ha ők az általuk viselt ruhában az erdőn, mezőn jártak az azt megelőző 72 órában.
„Hargita megyében az összes eset 95 százaléka úgy történt, hogy az erdőről, mezőről bevitték a vírust a gazdaságba.
– mondott egy példát a kór terjedésének a módjára István Róbert. Nemsokára kezdődik az aratás, és nagyon fontos az is, hogy a gazdák a friss gabonát pihentessék legalább 30 napig – hiszen ez is egyfajta karanténozás –, ne abból etessék a disznókat rögtön az aratás után. Ugyanez érvényes a megvásárolt gabonára is. A sertésól aljazására szolgáló szalmával még körültekintőbben kell eljárni:
– magyarázta a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője.
Fotó: Pixabay
A feloldott tilalmak eredményeként már újra szállíthatók a sertések a térségben, de továbbra is csak a konform gazdaságokból lehet kivinni állatokat – hívta fel a figyelmet a szakhatóság vezetője.
A tilalmak feloldása azért is hasznos, mert most már a felcsíki térség minősített sertéstartók gazdaságaiból is szállíthatnak disznókat a kisvágóhidakra – például a csíkcsomortánira – vagy a nagyobbakra, például a gyergyószentmiklósira, valamint a csíkjenőfalvira. A konform sertéstartó gazdasággá való minősítéshez szükséges szakhatósági ellenőrzések elvégzése szempontjából is jó, hogy megszűnt a sertéspestisgóc, ugyanis emiatt
– tudtuk meg István Róberttől.

Az afrikai sertéspestis jelenlétét mutatták ki a Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész településen, egy háztáji állatállományban. A hatóságok meghozták az ilyenkor szokásos intézkedéseket.
A Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész településen egyik erdőszéli, bekerítetlen gazdaságában tartott tíz sertésen múlt hónapban jelentek meg az afrikai sertéspestis jellemző tünetei.
Ezekre a piaci ár alapján nemrég megkapta a kártérítést a gazda, akárcsak arra a néhány zsáknyi gabonára, amit a vonatkozó előírások értelmében szintén semlegesíteniük kellett a szakembereknek. A góc körüli 3 kilométeres védőzónában a fertőzés igazolásától számított egy hétig tilos volt bármilyen állat szállítása, és az állatorvosok majdnem minden nap megvizsgálták a zónában található sertésállományt. A 10 kilométeres sugarú megfigyelési körzetben 30 napig volt megtiltva a sertések szállítása, ezt a tilalmat oldották fel kedden.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!