
A tilalmak feloldása azért is hasznos, mert most már a felcsíki térség minősített sertéstartó gazdaságaiból is szállíthatnak disznókat a megyében működő vágóhidakra
Fotó: Erdély Bálint Előd
Feloldotta kedden az egy hónapja elrendelt tilalmakat a Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész környékén a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság. Az egy hónappal korábbi eset óta nem bukkant fel újra a sertéspestis a térségben, és ahhoz, hogy ez a jövőben se történjen meg, tanulságként kellene szolgáljon a sertéstartó gazdák számára ez az eset, véli István Róbert, a szakhatóság megyei vezetője.
2024. június 25., 21:162024. június 25., 21:16
2024. június 26., 10:292024. június 26., 10:29
A napokban elvégezték a végső fertőtlenítést a lóvészi gazdaságban, ahol egy hónapja felbukkant az afrikai sertéspestis.
A helyszín 10 kilométeres sugarú megfigyelési körzetében az elmúlt 30 napban tilos volt a sertések szállítása, és ezt a zónát is körültekintően felügyelte az állategészségügyi szakhatóság.
– jelentette ki megkeresésünkre István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Reméli, hogy
Azaz, legyen bekerítve az udvarrész, ahol disznót tartanak, a fertőtlenítési lehetőség is adott legyen az udvarrészre történő belépéskor, a legfontosabb pedig az – hangsúlyozta a szakember –, hogy a gazdák sose viseljék azt a ruhát, amiben az erdőn, mezőn voltak, amikor a sertések közé mennek, és másokat se engedjenek az udvarba, ha ők az általuk viselt ruhában az erdőn, mezőn jártak az azt megelőző 72 órában.
„Hargita megyében az összes eset 95 százaléka úgy történt, hogy az erdőről, mezőről bevitték a vírust a gazdaságba.
– mondott egy példát a kór terjedésének a módjára István Róbert. Nemsokára kezdődik az aratás, és nagyon fontos az is, hogy a gazdák a friss gabonát pihentessék legalább 30 napig – hiszen ez is egyfajta karanténozás –, ne abból etessék a disznókat rögtön az aratás után. Ugyanez érvényes a megvásárolt gabonára is. A sertésól aljazására szolgáló szalmával még körültekintőbben kell eljárni:
– magyarázta a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője.
Fotó: Pixabay
A feloldott tilalmak eredményeként már újra szállíthatók a sertések a térségben, de továbbra is csak a konform gazdaságokból lehet kivinni állatokat – hívta fel a figyelmet a szakhatóság vezetője.
A tilalmak feloldása azért is hasznos, mert most már a felcsíki térség minősített sertéstartók gazdaságaiból is szállíthatnak disznókat a kisvágóhidakra – például a csíkcsomortánira – vagy a nagyobbakra, például a gyergyószentmiklósira, valamint a csíkjenőfalvira. A konform sertéstartó gazdasággá való minősítéshez szükséges szakhatósági ellenőrzések elvégzése szempontjából is jó, hogy megszűnt a sertéspestisgóc, ugyanis emiatt
– tudtuk meg István Róberttől.

Az afrikai sertéspestis jelenlétét mutatták ki a Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész településen, egy háztáji állatállományban. A hatóságok meghozták az ilyenkor szokásos intézkedéseket.
A Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész településen egyik erdőszéli, bekerítetlen gazdaságában tartott tíz sertésen múlt hónapban jelentek meg az afrikai sertéspestis jellemző tünetei.
Ezekre a piaci ár alapján nemrég megkapta a kártérítést a gazda, akárcsak arra a néhány zsáknyi gabonára, amit a vonatkozó előírások értelmében szintén semlegesíteniük kellett a szakembereknek. A góc körüli 3 kilométeres védőzónában a fertőzés igazolásától számított egy hétig tilos volt bármilyen állat szállítása, és az állatorvosok majdnem minden nap megvizsgálták a zónában található sertésállományt. A 10 kilométeres sugarú megfigyelési körzetben 30 napig volt megtiltva a sertések szállítása, ezt a tilalmat oldották fel kedden.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!