
A tilalmak feloldása azért is hasznos, mert most már a felcsíki térség minősített sertéstartó gazdaságaiból is szállíthatnak disznókat a megyében működő vágóhidakra
Fotó: Erdély Bálint Előd
Feloldotta kedden az egy hónapja elrendelt tilalmakat a Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész környékén a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság. Az egy hónappal korábbi eset óta nem bukkant fel újra a sertéspestis a térségben, és ahhoz, hogy ez a jövőben se történjen meg, tanulságként kellene szolgáljon a sertéstartó gazdák számára ez az eset, véli István Róbert, a szakhatóság megyei vezetője.
2024. június 25., 21:162024. június 25., 21:16
2024. június 26., 10:292024. június 26., 10:29
A napokban elvégezték a végső fertőtlenítést a lóvészi gazdaságban, ahol egy hónapja felbukkant az afrikai sertéspestis.
A helyszín 10 kilométeres sugarú megfigyelési körzetében az elmúlt 30 napban tilos volt a sertések szállítása, és ezt a zónát is körültekintően felügyelte az állategészségügyi szakhatóság.
– jelentette ki megkeresésünkre István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Reméli, hogy
Azaz, legyen bekerítve az udvarrész, ahol disznót tartanak, a fertőtlenítési lehetőség is adott legyen az udvarrészre történő belépéskor, a legfontosabb pedig az – hangsúlyozta a szakember –, hogy a gazdák sose viseljék azt a ruhát, amiben az erdőn, mezőn voltak, amikor a sertések közé mennek, és másokat se engedjenek az udvarba, ha ők az általuk viselt ruhában az erdőn, mezőn jártak az azt megelőző 72 órában.
„Hargita megyében az összes eset 95 százaléka úgy történt, hogy az erdőről, mezőről bevitték a vírust a gazdaságba.
– mondott egy példát a kór terjedésének a módjára István Róbert. Nemsokára kezdődik az aratás, és nagyon fontos az is, hogy a gazdák a friss gabonát pihentessék legalább 30 napig – hiszen ez is egyfajta karanténozás –, ne abból etessék a disznókat rögtön az aratás után. Ugyanez érvényes a megvásárolt gabonára is. A sertésól aljazására szolgáló szalmával még körültekintőbben kell eljárni:
– magyarázta a megyei állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság vezetője.
Fotó: Pixabay
A feloldott tilalmak eredményeként már újra szállíthatók a sertések a térségben, de továbbra is csak a konform gazdaságokból lehet kivinni állatokat – hívta fel a figyelmet a szakhatóság vezetője.
A tilalmak feloldása azért is hasznos, mert most már a felcsíki térség minősített sertéstartók gazdaságaiból is szállíthatnak disznókat a kisvágóhidakra – például a csíkcsomortánira – vagy a nagyobbakra, például a gyergyószentmiklósira, valamint a csíkjenőfalvira. A konform sertéstartó gazdasággá való minősítéshez szükséges szakhatósági ellenőrzések elvégzése szempontjából is jó, hogy megszűnt a sertéspestisgóc, ugyanis emiatt
– tudtuk meg István Róberttől.

Az afrikai sertéspestis jelenlétét mutatták ki a Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész településen, egy háztáji állatállományban. A hatóságok meghozták az ilyenkor szokásos intézkedéseket.
A Csíkszentmihály községhez tartozó Lóvész településen egyik erdőszéli, bekerítetlen gazdaságában tartott tíz sertésen múlt hónapban jelentek meg az afrikai sertéspestis jellemző tünetei.
Ezekre a piaci ár alapján nemrég megkapta a kártérítést a gazda, akárcsak arra a néhány zsáknyi gabonára, amit a vonatkozó előírások értelmében szintén semlegesíteniük kellett a szakembereknek. A góc körüli 3 kilométeres védőzónában a fertőzés igazolásától számított egy hétig tilos volt bármilyen állat szállítása, és az állatorvosok majdnem minden nap megvizsgálták a zónában található sertésállományt. A 10 kilométeres sugarú megfigyelési körzetben 30 napig volt megtiltva a sertések szállítása, ezt a tilalmat oldották fel kedden.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!