Fotó: Tuchiluș Alex
Besorozták az újoncokat a huszár zászlóaljakba szombaton Mikóújfaluban, de több más faluban is folyt a toborzás. Igaz, ez csak jókedvű és tiszteletteljes hagyományőrzés, az 1848-as forradalom idején zajló események újrajátszása volt, melyre a jubileumi, X. Háromszéki Huszártoborzó keretében került sor. A hagyományőrzők az idei toborzót a gidófalvi születésű Czetz János honvédtábornok emlékének ajánlják.
2024. május 04., 19:202024. május 04., 19:20
Reggel 10-kor Mikóújfaluban kezdődött a kétnapos eseménysorozat, melynek keretében szombaton és vasárnap az Olt mente más falvaiban, Málnáson, Málnásfürdőn, Oltszemen, Bodokon, Étfalvazoltánban és Gidófalván is sort kerítenek a sorozásra. Ez az esemény a maga korában ugyan lehetett jókedvre hangoló, zenés, mulatságos alkalom – ezúttal is a fúvószenekar kísérte be a helyszínre, a faluközpontba a huszárokat –, de következményei nagyon szomorúak is lehettek.
• Videó: Tuchiluș Alex
Mint azt a főszervező, Kádár László hagyományőrző huszárőrnagy elmondta, az 1848-as forradalom idején nyolc évre sorozták a katonákat, akkor még erőszakmentesen, busás zsoldért cserébe (később, Ferencz József idejében már csak 3 évre). Úgy, ahogy azt a mikóújfalusi helyszínen is bemutatták, minden önkéntest fogadtak.
176 éve ez nem volt éppen felhőtlen hangulatú esemény
Fotó: Tuchiluș Alex
A forgatókönyv szerint a parancsnok felolvassa a kiáltványt a faluközpontban, mely kimondja, hogy
Ezt követően a huszárok gyűrűjében a katonák táncolnak egyet, a katonaélet szépségét kihangsúlyozva, aztán felsorakoztatják a regrutákat – némely egyszerű parancsokkal zavarba hozzák őket a közönség derülése céljából –, majd megtörténik a besorozás, a nyilvántartásba vétel, végül kifizetésük és az ünnepélyes eskütétel után el is búcsúznak kedveseiktől. Ezután a toborzó zászlajára feltűzik a falu emlékszalagját, annak emlékére, hogy itt is helye volt az eseménynek. Utóbbi nem 19. századi szokás, hanem a Háromszéki Huszártoborzók saját tízéves hagyománya.
A megjelent hagyományőrzők a szervező Székely Virtus Hagyományőrző Egyesületet, valamint a Szilaj Hagyományőrző Egyesületet, a Csíkszéki Mátyás Huszárezredet, a Gál Sándor Hagyományőrző Egyesület, a Homoródmenti Huszárok Egyesületét, a kézdiszéki hagyományőrzőket, a Sasijászok Egyesületét képviselték, és összesen több mint ötven lovashuszár vonult fel.
Fotó: Tuchiluș Alex
Mint megtudtuk, egyenruháik a szabadságharc különböző hadtesteinek megfelelő viseletet tükrözik, így például a sötétkék vagy fekete alapszínű, ezüst zsinórozású egyenruha a 11. Székely Határőr Huszárezred tisztjeinek egyenruhája, ugyanez arany zsinórozással a közhuszároké és altiszteké.
A hagyományőrzők közt voltak a Mátyás huszárezred egyenruháját hordók is, de mivel 48-ban sem jutott mindenkinek díszes katonai viselet, és legtöbb frissen besorozott a mindennapi székely öltözetben vonult a harcba, ez a viselet sem lógott ki a hagyományőrzők felvonulásából.
A hagyományőrzés, mint bármilyen más szenvedély, anyagi áldozatot is kíván viselőjétől. Mint azt Kádár Lászlótól megtudhattuk, egy komplett egyenruha ára, csizmával, tollas csákóval és a hozzátartozó korhű szablyával együtt eléri a 3000 eurót is. Lehet, hogy az egyenruhák elkészíttetéséhez az egyesületek támogatást is nyernek olykor, de többen saját számlájukra is elkészítették azokat.
Ötvennél is több lovas őrzi a hagyományokat az Oltmentén
Fotó: Tuchiluș Alex
Maga a lótartás sem olcsó, de a hasonló felvonulásokhoz a lovakat be is kell tanítani, hogy szokják a zenét, a bevonulást, felsorakozást, ezért a hagyományőrzők télen-nyáron kéthetente találkoznak gyakorolni. Ha csak tehetik, sok nemzeti jellegű eseményen megmutatják magukat, például március 15-én, a Székely Vágtán, sőt az úzvölgyi megemlékezésen is felvonulnak, bár arra az alkalomra másik, első világháborús egyenruhát csináltattak, mely sokkal egyszerűbb, és melyet célszerűbb a puskák lőtávolságában viselni. A főszervező Kádár László az ő tiszteletükre ez alkalomra is ezt az egyenruhát választotta.
A 11. Székely Határőr Huszárezred egyenruhájában
Fotó: Tuchiluș Alex
A huszártoborzóra Kovászna Megye Tanácsa és a rendezvény útvonalába eső háromszéki önkormányzatok támogatásával kerülhetett sor.
Vasárnap utoljára van nyitva a Székelyudvarhelyen a karácsonyi vásár, a záróesten sem marad fellépő nélkül a színpad, de azt megelőzően, 17 órától a negyedik gyertyát is meggyújtják a város több pontján.
Többek között táncház, koncert és látványos gálaműsor várja az érdeklődőket december 22-én, vasárnap a sepsiszentgyörgyi Szabó Kati Sportcsarnokban. Így ünneplik a tíz éve alakult Kincskeresők Néptáncegyüttest.
Életét vesztette egy férfi a 12-es országúton, Oltszem falunál történt balesetben szombat este – tájékoztat a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
A Menny és a Föld találkozása a Szentestén – ezt jeleníti meg a csíkszeredai Szent Kereszt Plébánia közösségének betlehemi előadása, amelyet vasárnap mutatnak be a Millenniumi templom kertjében, az adventi gyertyagyújtási ünnep után.
Nem adott ki idén a Sony tulajdonában levő Playstation saját fejlesztésű, sztoriorientált AAA-játékot, mégis az ő alkotásuk, az Astro Bot nyerte meg a videójátékos Oscarnak számító az év játéka (Game of the Year) díjat.
Kimerítő, de annál meghatározóbb időszakot tudhat maga mögött a Megasztár idei műsorának negyedik legjobbja, a székelyföldi közönség abszolút nyertese, Tóth Abigél. A huszonegy éves tehetség élményekről, izgalmas tervekről mesélt a Székelyhonnak.
Közúti baleset miatt áll az autós forgalom mind Sepsiszentgyörgy mind Csíkszereda irányába a 12-es országúton, Oltszem környékén szombat este.
Egyházi képviselők, falugondnokok segítettek a Rotary Club székelyudvarhelyi szervezetének, hogy a megfelelő személyekhez juttathassák el a tartós élelmiszerekből, ruhákból és édességekből álló karácsonyi ajándékcsomagokat.
Gergely Tímea sütötte idén a legfinomabb házi készítésű mézeskalácsot a kézdivásárhelyi önkormányzata és a Wegener Pro Sanitate Alapítvány által meghirdetett versenyen. A felhívásra összesen 18 nő, család, közösség vagy civil csoport jelentkezett.
Hatan meghaltak Marosvásárhelyen 1989 december 21-én este, amikor a katonaság a békésen tüntető felvonulókra lövetett. Rájuk emlékeztek szombaton Marosvásárhelyen, méltatlanul kevesen.
szóljon hozzá!