Az otthonban hangsúlyt fektettek a társasági élet ösztönzésére is. Illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A magánkezdeményezésből létrehozott és januárban indított farkaslaki Nyikó Idősek Otthona szeptember 1-jétől meghatározatlan időre felfüggeszti tevékenységét. A tizenhét településről származó huszonhat bentlakót a hozzátartozók vagy hazavitték, vagy más Hargita megyei idősintézményekben, rehabilitációs létesítményekben helyezték el.
2017. szeptember 01., 20:342017. szeptember 01., 20:34
Noha a farkaslaki idősek otthonában éltek szociálisan hátrányos helyzetűek is, mindenkinek van családja vagy lakása – tudtuk meg Both Tímeától, a létesítmény ügyvezetőjétől.
A korábban motelként működött háromszintes épület ötvennyolc férőhelyes. Huszonhárom, külön fürdőszobával rendelkező szobája négy-, három-, két-, illetve egyágyas. A Sebestyén házaspár, Erzsébet és Simon, a Nyikó Idősek Egyesület létrehozói a turistaszezon rövidsége miatt egész évben élettel akarták megtölteni a nagy, szép épületet. Azt is tudták, hogy sok a magára maradt idős, akik nehezen látják el magukat. A fogyó erő miatt nehéz az öngondoskodás, és főleg vidéki környezetben – kevés kivétellel – megoldhatatlan a szakápolás. Folyamatosan szerezték be a speciális berendezéseket, és befogadó környezetet alakítottak ki. A váltáshoz tavaly októberben megkapták a munkaügyi minisztérium jóváhagyását.
Szociális és egészségügyi ellátást biztosítottak az intézménybe érkezőknek. Noha eredetileg nem kórházjellegű idősotthont képzeltek el, inkább olyan szépkorúakat fogadtak volna, akik nem szorulnak napi huszonnégy órás ellátásra, a felmerült igények miatt a bentlakók többsége rehabilitációra szorult: legyen szó agyi katasztrófák utáni járni-beszélni tanulásról vagy palliatív terápiáról. A tevékenység felfüggesztése előtt
Ugyanakkor az intenzív ápolás, a lakók életminőségének javítása mellett hangsúlyt helyeztek a társasági élet ösztönzésére és a lélek ápolására is.
Július közepén a Hargita megyei szociális felügyelőség (Agenția Județeană pentru Plăți si Inspecție Socială) munkatársai ellenőrzést végeztek az idősotthonban. Az 2012/197-es törvény alapján, mely szerint működési engedély hiányában nem folytathatja tevékenységét az idősotthon, kéthetes haladékot adtak a hiányosságok pótlására. Ezek egy részének sikerült eleget tenniük – mondta el kérdésünkre Sebestyén Simon. De nyár közepén nem tudtak például a mozgássérülteknek kialakítandó speciális fürdőszoba berendezésére megfelelő szakembert találni. A két hét múlva tartott újabb ellenőrzésnél további egy hónap haladékot kaptak, amely alatt vagy pótolniuk kellett volna a hiányosságokat, vagy lépeseket tenniük a tevékenység felfüggesztésére. A Nyikó Idősek Egyesülete utóbbit mellett döntött, hiszen
– egyebek közt az épület-átalakítást igénylő tornaterem és társalgó létrehozását, illetve a felvonó beszereltetését – el tudja végeztetni.
A döntés nyomán felvették a kapcsolatot a bentlakó idősek hozzátartozóival, és értesítették a települések önkormányzatait is – mondta Sebestyén Simon. Az érintett családtagok együttműködése megkönnyítette az idősotthonbeli tevékenység felfüggesztésének folyamatát. Ugyanakkor kérik az egyesületet, hogy mentsék meg a Nyikó Idősek Otthonát. Both Tímea ügyvezető hálás a környékbeli, Hargita megyei idősotthonoknak és rehabilitációs intézményeknek, amiért ápoltjaik közül, akiket tudtak, befogadtak, másokat várólistára tettek.
A hazatérő öregek fájlalták, hogy el kell menniük az idősotthonból, ahol már megszokták a társaságot, a rendszerességet, a szakszerű ellátást, ápolást. Ám ha a változás szült is aggodalmat bennük, a korábbi saját élettérbe való visszatérés lehetősége elhessegette azt. A családtagok viszont aggódtak, hiszen a szakápolás miatt döntöttek szerettük idősotthonban való elhelyezése mellett.
A jövő
A Nyikó Idősek Egyesülete nem adta fel az intézmény akkreditációját. Sajnálják, hogy lelkiismeretes munkatársaikkal szerződést kellett bontaniuk, de nem tudják tovább fizetni őket. Remélik, hogy anyagi lehetőségük szerint sikerül majd eleget tenniük a törvényi követelményeknek és a későbbiekben folytathatják vállalásaikat. Hogy mikorra tudják felfejleszteni, arra a Sebestyén házaspár pillanatnyilag nem tudja a választ. Gondolkodnak, hogy milyen forrásokat tudnak majd mozdítani. Ha tudnak pályázni, akkor azzal fejlesztenek. Remélik: „a jövő majd elhozza”. Jóindulatú tanácsot, segítséget elfogadnának.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
Munkálatok miatt forgalomkorlátozásra kell számítani hétfőtől több sepsiszentgyörgyi utcában.
Alkoholos befolyás alatt, jogosítvány nélkül vezetett egy férfi Tusnádon, ráadásul egy balesetben is érintett volt csütörtökön – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!