Felfüggesztették a sztrájkot a szakszervezetek, keddtől lázas munka kezdődik a közoktatásban a tanév befejezése és a cikluszáró vizsgák megtartása érdekében
Fotó: Veres Nándor
Felfüggesztették a negyedik hete tartó általános sztrájkot hétfőn, néhány perccel dél előtt a tanügyi szakszervezetek, de a munkakonfliktus teljes beszüntetését feltételekhez kötötték. Ha az oktatásban dolgozók kedden visszatérnek munkahelyükre, a tanév végi vizsgák egy részét akkor sem lehet a szokásos módon megtartani – az oktatási tárca a sztrájk miatt több, vizsgákra vonatkozó módosítást is elrendelt.
2023. június 12., 16:012023. június 12., 16:01
2023. június 12., 16:042023. június 12., 16:04
Hétfőn, néhány perccel déli tizenkét óra előtt közös közleményt adott ki a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), valamint a Spiru Haret Szakszervezet, amelyben
az egyik, hogy a kormány hétfői sürgősségi rendeletében külön cikkelyben szerepeljen, hogy a kezdő pedagógusok és egyetemi asszisztensek bérét megemelik az országos bruttó átlagbér szintjére,
a második pedig az, hogy az első béremelést – az új bértörvényben előírt fizetésemelés 50 százalékát – már 2024. január 1-jétől kapják meg az oktatásban dolgozók.
„Ha a sürgősségi rendeletben foglalt elveket nem alkalmazzák az új bértörvény szövegében, a sztrájk újraindul” – áll a két tanügyi szakszervezet elnöke által aláírt közlemény végén.
A bejelentés egyébként nem aratott osztatlan sikert az oktatásban dolgozók körében, a FSLI közösségi oldalán megosztott közlemény alatt rövid időn belül sok negatív hozzászólás megjelent.
ezekben, illetve kilátásba helyezték a szakszervezetekből való kilépésüket.
A hétfői kormányülést követően Ligia Deca oktatási, valamint Marius Budăi munkaügyi miniszter tartott sajtótájékoztatót a közoktatási rendszerben dolgozók bérét érintő új kormánydöntésről. Elhangzott, hogy a tanügyi szakszervezetek követelésit belefoglalták az új kormányrendeletekbe. Ezek értelmében
A tanügyben dolgozók 2027-ig évente egy alkalommal prémiumot is kapnak, amit szakmai képzésekre, könyvek megvásárlására stb. fordíthatnak. A didaktikai és kisegítő didaktikai személyzet tagjai 1500 (nettó érték), a kisegítő személyzet tagjai 500 (nettó érték) lejt kapnak e célra évente.
A második sürgősségi kormányrendelet azt garantálja, hogy a kezdő pedagógusok bérét az országos bruttó átlagbér szintjére emelik az új bértörvényben – mondták el a tárcavezetők.
A sztrájk felfüggesztéséről döntött hétfőn a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetsége és a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezeti Szövetség.
A két tanügyi szakszervezet elnöke is sajtótájékoztatót tartott, amelyen elmondták, hogy az érdekvédelem főbb követelései bekerültek a kormányrendeletekbe, ezért a szakszervezet területi vezetőinek többsége az általános sztrájk felfüggesztéséről döntött a konzultáción. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy
Noha az érettségi eredetileg meghatározott időpontját a sztrájk még nem érintette, a munkabeszüntetés miatt a diákok tanév végi tanulmányi lezárására még nem került sor, ezért az oktatási minisztérium az elmúlt napokban több, a vizsgákat érintő módosításról is döntött. Ezek értelmében nem csak az érettségi menetrendje változik. A részletekről Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelőtől érdeklődtünk.
A főtanfelügyelő elmondta, az érettségi vizsgára történő beiratkozási határidőt meghosszabbította az oktatási minisztérium, ennek értelmében
A kompetenciavizsgákat eltörölte a szaktárca, és ahogyan a járvány idején is történt, a diákok tanulmányi átlagával egyenértékű értékeléssel helyettesítik majd a képességfelmérők eredményét, miután a pedagógusok újra munkába állnak.
Előbb azonban még a tanév végi tanulmányi lezárásokat is el kell végezniük, így amennyiben keddtől újraindul az oktatási tevékenység,
– fűzte hozzá a főtanfelügyelő. Noha az oktatási miniszter egyik minapi rendelete értelmében ehhez két jegy is elegendő, a lezárások időbe fognak telni, ugyanis vannak diákok, akiknek pótlásra van szükségük, mások bukásra állnak, és javítaniuk kellene. Mindezzel együtt is elvileg időben, tehát az érettségi vizsgák kezdete előtt megtörténhetnek a lezárások – tudtuk meg Kiss Imrétől.
A főtanfelügyelő elmondta azt is, hogy az érettségi írásbeli vizsgáinak eredeti időpontja nem változott, mint ahogyan a nyolcadik osztályosok képességfelmérő vizsgáinak dátuma sem. A hatodik osztályosok képességfelmérőjét viszont eltörölte az oktatási tárca, az idén elmarad.
Változik a kinevezett tanári állásokra történő vizsga is. „Azok, akik posztot szeretnének majd választani az írásbeli vizsga eredménye alapján, azoknak órát kell tartaniuk, ezt próbatanításnak hívják. Ez be volt ütemezve tantárgyak alapján – van egy bizottság, kinevezett vizsgáztató tanárok, módszertanosok –, ezeken az órákon ők kapnak egy jegyet, amely részét képezi annak az átlagnak, amely alapján rangsorolják a jelentkezőket, és amely alapján ők posztot választhatnak. Ezeket a vizsgákat nyilván az iskolában kellett volna megszervezni. Részlegesen, itt-ott, azokban az iskolákban, ahol az adott tanár nem sztrájkolt és a gyerekek is ott voltak, tehát
Mostanra viszont már annyira a körmünkre égett a gyertya, hogy a minisztérium az utolsó percben eldöntötte, eltöröli az óratartási kötelezettséget, mert nem biztos, hogy mindenkire sor kerülhetett volna. Így
– magyarázta a főtanfelügyelő.
Kiss Imre ugyanakkor arról is beszélt, hogy a sztrájk miatt összesen 13 munkanapot kellene pótolni a közoktatásban, de ez megoldhatatlan ebben a tanévben – hiszen mindeddig nem esett szó a tanév meghosszabbításáról –, így a kiesett tananyagot várhatóan a következő tanév elején pótolják majd. „Erről valószínűleg még nagyon sokat fogunk, fognak beszéli az elkövetkező időszakban” – fogalmazott.
Az alkotmánybíróság szerdán bejelentette, hogy csütörtökön tárgyalja George Simion beadványát az elnökválasztás érvénytelenítéséről.
Nicușor Dan megválasztott államfő konzultációra hívja a pártokat, majd eldönti, hogy kit bíz meg kormányalakítással – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan, amikor arról kérdezték az újságírók, hogy vállalja-e a miniszterelnöki megbízatást.
A magyar kormány legfontosabb célja a nemzetegyesítés – hangsúlyozta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a csángómagyar közösség helyzetéről szóló konferencián szerdán az Országházban.
Gyergyószentmiklóson újraindulhat a tömegközlekedés: aláírták a beszállítói szerződést két elektromos autóbusz vásárlásáról. Ezek a közeli községeket is összekötik majd.
Cáfolta szerdán a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) az elnökválasztás informatikai rendszereinek rendellenes működésére vonatkozó vádakat.
A legfőbb ügyészség fontolgatja a Călin Georgescu ellen indított büntetőeljárás kiterjesztését, miután a volt elnökjelölt a Realitatea TV egyik adásában gyaníthatóan a Vasgárda egykori vezetőjétől, Corneliu Zelea Codreanutól idézett.
Az utóbbi tíz nap során hétszer riasztották a Hargita megyei csendőröket a települések közelében felbukkanó medvék miatt.
Elfogadta szerdán a képviselőház azt a törvényjavaslatot, amely értelmében ingyenes HPV elleni védőoltásra jogosultak a 11 és 26 év közötti lányok és fiúk.
Idén is zarándokok tízezrei indulnak útnak Csíksomlyóra, ahol 2025-ben is megtartják a hagyományos pünkösdi búcsút. A rendezvény mottója – „A remény zarándokai!” – hívószóként szól mindazokhoz, akik lelki megújulásra, vigaszra és megerősödésre vágynak.
Daniel David oktatási miniszter szerdán azt nyilatkozta, hogy nem áll szándékában változtatni az érettségi vizsgán.
szóljon hozzá!