
Szakács Paál István, Székelyudvarhely polgármestere. Előre nem látott problémákkal szembesült az általa vezetett hivatal
Fotó: Csató Andrea
Visszavárja állásukból felfüggesztett kollégáit Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala, ám minden eshetőségre fel kell készüljenek. A jelenlegi munkamegosztásról, az átszervezésről és a munkatársakban megingott bizalomról kérdeztük a polgármestert.
2025. április 17., 07:572025. április 17., 07:57
Törvénytelen ügyvédfogadással vádolja az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Gálfi Árpádot, Székelyudvarhely korábbi polgármesterét, ugyanakkor hivatali visszaéléssel gyanúsítják négy korábbi kollégáját.
A vád szerint 2019-től kezdődően Gálfi összesen 27 500 lejt fizetett ki egy ügyvédi irodának az önkormányzati testület jóváhagyása nélkül, vagyis

A székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal két alkalmazottját felfüggesztették munkaviszonyából, miután az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vádat emelt ellenük is, egy 2019-es ügyvédfogadási ügy kapcsán.
A vádirat megfogalmazásakor az érintettek közül már csak a jogi- és a gazdasági osztályok vezetői dolgoztak a hivatalban, és az intézmény vezetősége kénytelen volt felfüggeszteni munkaviszonyukat, hiszen erre kötelezte őket a DNA átirata.
Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere lapunknak elmondta:
Alapvetően abban reménykednek, hogy a közeljövőben visszafogadhatják munkaközösségükbe az osztályvezetőket, ám minden a bíróság döntésétől függ. Kérdés az is, hogy a bíróság egyáltalán tárgyalja-e majd a kollégáik ellen felhozott vádakat. Amennyiben tárgyalást rendelnek el, az
Szerinte a legkézenfekvőbb megoldás az lenne, ha az intézmény munkatársai között találnának olyan jelentkezőket, akik a végleges bírósági döntésig elvállalnák a feladatot. Ez számukra nagyobb felelősséggel, ugyanakkor nagyobb anyagi juttatással is járna.
Ez esetben még a salátatörvény sem gátolja az alkalmazást, hiszen egyedi állásokról van szó.
– magyarázta az elöljáró. A felsoroltakon kívül az is megoldás lenne, ha ideiglenesen más hivataloktól helyezhetnének át Székelyudvarhelyre olyan felkészült személyeket, akik segítenek átvészelni a nehéz időszakot.
A bíróság döntésétől függ, hogy miként folytatják amunkát az érintett osztályokon
Fotó: László Ildikó
A hivatal helyzetét egyebek mellett az is nehezítette, hogy a költségvetés elfogadásának a küszöbén kellett felfüggeszteni például a gazdasági osztály vezetőjét, így a feladatkörét elég nehezen tudták pótolni. Szerencsére azonban mostanra jóváhagyták a büdzsét a helyi és a megyei ellenőrző szervek is.
– fogalmazott a polgármester. Hozzátette, hogy a lakók egyelőre nem érzékelhették az intézményben előállt szakemberhiányt, hiszen két olyan osztályról van szó, amelyek többnyire belső ügyeket intéznek. Példaként hozta fel, hogy nem feltétlenül tűnik fel az embereknek, ha valamivel később kerül pont a költségvetés végére vagy a hivatal később válaszol különböző periratokra.
– szögezte le Szakács-Paál.
Kérdésünkre a polgármester azt is kifejtette, hogy a felfüggesztett kollégáik helyzete még jobban bonyolítja a hivatalon belüli átszervezéseket. Jó hír azonban az, hogy
Az átszervezéseket egyébként össze kell hangolni a salátatörvény előírásaival is, amelyek egyebek mellett akadályozzák az új alkalmazásokat is, ennek ellenére a polgármester azt ígéri, hogy hamarosan bemutatnak egy erre vonatkozó javaslatot.
– hangsúlyozta az elöljáró. Arra is kitért, hogy amíg ő vezeti a várost, addig senki nem fogja rávenni az alkalmazottakat, hogy törvénytelenségeket írjanak alá, hiszen annak súlyos következményei vannak.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
1 hozzászólás