Hirdetés
Hirdetés

Sok millió lejnyi kifizetetlen számlája van a székelyudvarhelyi városházának

Lassacskán sikerül feloldani a Székelyudvarhelyre nehezedő politikai karantént •  Fotó: Csató Andrea

Lassacskán sikerül feloldani a Székelyudvarhelyre nehezedő politikai karantént

Fotó: Csató Andrea

Nehéz időszak elé néz Székelyudvarhely, hiszen több beruházás önrészét kell előteremteni: folyamatosan 10-20 millió lej értékben vannak kifizetetlen számlái az intézménynek. 2025 márciusában ugyanakkor egy nagyobb szervezeti átalakítás várható a városházán.

Fülöp-Székely Botond

2024. december 30., 17:142024. december 30., 17:14

2024. december 30., 18:142024. december 30., 18:14

„Tapasztalatom szerint rengeteg jó munkatárs van a hivatalban, akik sokat dolgoznak és jó eredményeket érnek el. Ilyen szempontból azt kell mondanom, hogy pozitívan csalódtam” – szögezte le évértékelő sajtótájékoztatóján Szakács-Paál István, aki két hónapja tölti be a polgármesteri tisztséget Székelyudvarhelyen.

Hirdetés

Rámutatott, csapatával nem politikai alapú elbocsátásokkal, átszervezésekkel kezdték meg a munkát, hanem azt mondták az alkalmazottaknak, hogy március végéig bizonyíthatják rátermettségüket. Akkor készülnek ugyanis egy nagyobb mértékű szervezeti átalakításra az intézményben.

A legtöbb munkatárs egyébként már mostanra bizonyította hozzáértését.

Ettől függetlenül vannak menedzsment- és szervezésbeli gondok, amiket orvosolni kell.

Peres ügyek

Az elmúlt egy évben a polgármesteri hivatal minden munkatársa pert indított az intézmény ellen az elmaradt étkezési hozzájárulások és vakációs jegyek miatt – magyarázta a polgármester. A bírósági eljárások során pedig minden esetben a dolgozóknak adtak igazat.

•  Fotó: Csató Andrea Galéria

Fotó: Csató Andrea

Ezenkívül vitatott elbocsátások miatt is zajlanak perek a hivatallal szemben.

Jelenleg összesen 30 ezer euró értékű kártérítésről folynak tárgyalások, idén pedig 267 ezer lejt kellett kifizetni ilyen céllal.

Szakács-Paál közölte, a kulturális intézmények munkatársaival is pereskedik a hivatal, akik ugyancsak bírósághoz fordultak elmaradt étkezési jegyeikért. Az eljárások lejártával vélhetően 8 millió lejt kell majd öt év alatt részletekben kifizetnie a városnak.

Politikai karanténról

Az elöljáró hangsúlyozta, sikerült változásokat elérni a Székelyudvarhelyt érintő politikai karantén feloldásában.

Rendszeresebbé váltak az egyeztetések az udvarhelyszéki, valamint a székelyföldi polgármesterekkel, aminek a közeljövőben kézzelfogható eredménye is lesz.

Felvették ugyanakkor a kapcsolatot a testvérvárosokkal is, amelyek küldöttségei jövő év elején ellátogatnak Székelyudvarhelyre. Ezen a téren új stratégia kidolgozására van szükség a hatékonyabb együttműködés érdekében – mondta.

Bár még csak most alakult meg a kormány, de a városvezető úgy gondolja, jobb lesz a kapcsolatuk Bukaresttel is.

Budapesttel viszont határozottan jobb irányba alakult a viszony, ugyanakkor Brüsszeltől is várnak forrásokat. Helyi szinten ugyanakkor sikerült megerősíteni a kapcsolatot az alintézményekkel és a partnerekkel.

Hirdetés

Idén 64 civil szervezett pályázott a városházán száz projekt megvalósítására, összesen 3 millió lej értékben.

Nem rózsás a gazdasági helyzet

Két aktív hitele van a városnak az előző évekből, összesen mintegy 300 ezer lej értékben, amelyhez még hozzájön 5,6 millió lejnyi kölcsön, aminek felvételéről a legutóbbi tanácsülésen döntöttek. Mindemellett Szakács-Paál István rámutatott,

folyamatosan 10-20 millió lej értékben vannak kifizetetlen számlái intézményüknek, ezt nem tudták rendezni ez év végéig sem.

„Ez egy teljesen új forgatókönyv Székelyudvarhely életében, hiszen eddig mindig költségvetés-többlettel kezdhette a városháza a következő évet. Most egy nagyon komoly deficittel fogunk szembesülni, és ez az elkövetkezőkben sem lesz másképp” – fogalmazott a polgármester.

•  Fotó: Csató Andrea Galéria

Fotó: Csató Andrea

A támogatásokból befolyt pénzt jórészt elköltötték, most már a projektek önrészét kell finanszírozni.

Az adósságok jelentősebb hányada éppen a lassan haladó projektek önrészének növekedéséből származik, amit az időközben megemelkedő anyagárak és a munkaerőköltségek okoznak.

A Központi Fejlesztési Régió év elején felkínálta a lehetőséget, hogy a város mondjon le a későbbiekben „alanyi jogon járó pályázatokról,” amiből a folyamatban lévő projektek önrészének egy részét lehet finanszírozni. Nagyjából 7-8 millió eurónyi összegről volt szó – ezt elfogadta a város, így lehetett megmenteni különböző beruházásokat, amelyeket nem sikerült időben megvalósítani.

Zajló beruházások

Összesen 32 támogatott és 47 megkezdett beruházás szerepel jelenleg a városháza napirendjén – közölte a polgármester. Az előző európai uniós pályázati ciklusból hozták át a csillagvizsgálónál, illetve annak környékén zajló munkálatokat, a Bányai János Szakközépiskola felújítását, a Székely Támadt vár restaurálását, a Tompa László Általános Iskola korszerűsítését, illetve a kis és nagy mobilitási tervként ismert utcafelújításokat.

Csak ezeknek a projekteknek az önrészei jelenleg is közel 35 millió lejt tesznek ki.

Számos más beruházás közül még érdemes kiemelni a csereháti bölcsőde építését, amely hamarosan elkezdődhet az Országos Beruházási Ügynökség (CNI) finanszírozásával. Ugyancsak a CNI támogatásával szeretnék felújítani a városi strandot és a városi stadiont, valamint így épülhet meg a városi uszoda is.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 16., hétfő

Módosítani kellett a költségeket a székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi CityApp pályázat esetében

A helyi ügyintézést segítő alkalmazás és különböző digitalizációs megoldások fejlesztésének finanszírozására közösen pályázott Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós. A múlt évi áfaemelés miatt módosítani kellett projekt költségeit.

Módosítani kellett a költségeket a székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi CityApp pályázat esetében
Hirdetés
2026. február 16., hétfő

Orbán Viktor: Magyarország támogatja az Egyesült Államok ukrajnai béketörekvéseit

Magyarország támogatja az Egyesült Államok ukrajnai béketörekvéseit – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök a Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel tartott sajtótájékoztatóján hétfőn Budapesten.

Orbán Viktor: Magyarország támogatja az Egyesült Államok ukrajnai béketörekvéseit
2026. február 16., hétfő

További havazásokra számíthatunk, csütörtökig kitart a lehűlés

A meteorológusok előrejelzése szerint csütörtök reggelig hideg időre, csapadékra, jegesedésre és heves szélre lehet számítani országszerte.

További havazásokra számíthatunk, csütörtökig kitart a lehűlés
2026. február 16., hétfő

A villanyáram drágult a legnagyobb mértékben egy év alatt

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közölt adatai szerint a villamos energia, a kávé és kakaó ára, valamint a vasúti szállítás díja nőtt a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben.

A villanyáram drágult a legnagyobb mértékben egy év alatt
Hirdetés
2026. február 16., hétfő

Valentin-nap az eMAG-on

Valentin-nap az eMAG-on
Valentin-nap az eMAG-on
2026. február 16., hétfő

Valentin-nap az eMAG-on

2026. február 16., hétfő

Kisállat-kiállítás lesz Csíkszentkirályon a hétvégén

Páva, aranyfácán, törpe kacsa és még sok kisállat lesz megtekinthető a csíkszentkirályi sportcsarnokban február 20-22. között. A kiállítást a Csikszeredai HOBBY Kisállattenyésztők Egyesülete szervezi.

Kisállat-kiállítás lesz Csíkszentkirályon a hétvégén
2026. február 16., hétfő

Lackfi János műveit olvassák az idei felolvasómaratonon

Klasszikus szerzők után idén egy kortárs alkotó kerül a Nemzetközi Felolvasómaraton középpontjába: Lackfi János műveiből válogathatnak a közös felolvasás résztvevői március 10-én, kedden.

Lackfi János műveit olvassák az idei felolvasómaratonon
Hirdetés
2026. február 16., hétfő

Továbbra is magas az infláció, van ami már tíz százalékkal is drágult tavaly ilyenkorhoz képest

A tavaly decemberi 9,69 százalékról idén januárban 9,62 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Továbbra is magas az infláció, van ami már tíz százalékkal is drágult tavaly ilyenkorhoz képest
2026. február 16., hétfő

Visszatért a tél pár napra

Ahogy az várható volt az előrejelzések szerint, ismét téliesre fordult térségünkben is az időjárás, vasárnap este az esőzés havazásba váltott át, és friss hóréteg rakódott le.

Visszatért a tél pár napra
Visszatért a tél pár napra
2026. február 16., hétfő

Visszatért a tél pár napra

Hirdetés