Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A közösségi oldalakon kért segítséget egy fiatal marosvásárhelyi nő, aki arról számolt be, hogy családjával, szüleivel és nagymamájával egy lakásban tartózkodik, valamennyiük egészségi állapota rossz, elveszítették a szag- és ízérzékelésüket, és miután nagymamájának hőemelkedése is lett, életét vesztette – mivel azonban a családtagok közül senki sem tudta igazolni a fertőzést, az illetékesek nem tettek semmit az elhunyt asszony elszállítása ügyében. A hatóságok csak a nyilvánosságra került bejegyzést követően segítettek.
2020. november 01., 21:282020. november 01., 21:28
A nő Facebook-oldalán arról is beszámolt, hogy ezt megelőzően pár nappal telefonon konzultáltak a háziorvossal, aki a tünetek alapján arra következtetett, hogy koronavírussal fertőződtek meg, és azt javasolta, telefonáljanak az egészségügyi igazgatóságnak (DSP), ahonnan további eligazítást kapnak. Csakhogy ott azt kérték, legalább egyikük mutasson fel egy pozitív tesztet, ha pedig még nincs, akkor egy magánlaboratóriumban végeztessék el a vizsgálatot. „Mondtam, hogy a szüleim nyugdíjából ezt nem engedhetjük meg magunknak” – részletezte a nő, aki végső elkeseredésében azt kérte az ismerőseitől, hogy aki tud, segítsen, mert az elhunyt asszonyt nem szállítják el addig, amíg nem tudnak felmutatni orvosi papírt az elhalálozás okairól.
A nyilvánossá vált segélykérést követően Maros megye prefektusa, valamint az egészségügyi igazgatóság vezetősége is a család segítségére sietett, de még az egészségügyi miniszter, Nelu Tătaru is nyilatkozott az ügyben. A miniszter szerint akár biztosított valaki az egészségbiztosítónál, akár nem, a koronavírustesztet akkor is elvégzik – ingyen. Iuliu Molodovan, a Maros megyei egészségügyi igazgatóság vezetője szerint munkatársai ott hibáztak, hogy nem tájékoztatták a telefonálót, hogy a 112-es segélyhívószámot hívja, az igazgatóság ugyanis nem tesztel. A marosvásárhelyi nő frissítve a Facebook-bejegyzését közölte, hogy a helyzet megoldódik.
Maros megyében a legutóbbi adatok szerint 179 újabb fertőzöttet regisztráltak egy nap alatt, így mostanig 5529 személy fertőződött meg az új koronavírussal.
Egyik évről a másikra mintegy 55 százalékkal csökkent Hargita megyében a magánszemélyek számára az egészségbiztosítási pénztár által elszámolt betegnapok száma. Ez azonban nem függ össze a tavalyi szigorú ellenőrzésekkel.
A legfelsőbb bíróság hétfőn elrendelte Horațiu Potra csapatában tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának harminc napos meghosszabbítását.
A hitre való nevelés céljával szervezik meg már több éve a bibliatörténeti vetélkedőt, amelyet idén is a sepsiszentgyörgyi Csipike Napköziotthonban tartottak meg a hétvégén. A programon Kovászna és Hargita megyéből is részt vettek napközisek.
Emil Boc kolozsvári polgármester hétfői sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy be akarja tiltani a dohányzást a tömegközlekedés megállóiban, valamint a közparkokban és a város kezelésében lévő sporttelepeken.
Lézeres sebességmérőket, modern technológiájú drogteszteket, alkoholszondákat vet be a Kovászna megyei rendőrség a közúti fegyelem és biztonság érdekében. A készülékeket hétfőn mutatták be a nyilvánosságnak.
Az igazságügyi miniszter szerint Andrew és Tristan Tate „helyes magatartást tanúsítottak” azzal, hogy az igazságszolgáltatásnak engedelmeskedve visszatértek Romániába.
Idén először a magyar diákok a román tanulóktól eltérő tételsorokat kaptak a román nyelv és irodalom próbaérettségin. Olyanokat, amelyekre magolással nem lehetett felkészülni, itt a diák csak saját szókincsére és összefüggéseire támaszkodhatott.
Modernizálási munkálatok kezdődnek a Tábor utcában, így teljesen lezárják annak Ady Endre és Szarkakő utcák közötti szakaszát – közli Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Március 30-ától, vasárnaptól Románia áttér a nyári időszámításra, hajnali 3 órakor 4 órára kell átállítani az óramutatókat.
Négy utcában lesz áramszünet szerdán reggel kilenc és délután két óra között Székelyudvarhelyen – közli a polgármesteri hivatal.