A közeljövőben a közlekedési rendőröknek kötelezően fel kell tüntetniük az intézkedés pontos okát és időtartamát. Archív
Fotó: Pál Árpád
Hamarosan könnyebben szerezhetik vissza jogosítványaikat, akiktől bevonták ezeket valamilyen közúti kihágás miatt. A legfelsőbb bíróság e heti döntésének köszönhetően ugyanis kötelezővé vált a bevonás pontos okának és időtartamának feltüntetése is a kihágásokért kiállított jegyzőkönyvekben. Ha a rendőr ezt elmulasztja, és a sofőr bírósági úton megtámadja a jegyzőkönyvet, visszakapja vezetői engedélyét.
2018. március 22., 11:152018. március 22., 11:15
2018. március 22., 11:162018. március 22., 11:16
A közúti kihágások miatti jogosítványbevonás alkalmával kitöltött jegyzőkönyvekben a közeljövőben a közlekedési rendőröknek kötelezően fel kell tüntetniük az intézkedés pontos okát és időtartamát is, ellenkező esetben a gépjárművezetők könnyedén visszakaphatják jogsijukat, amennyiben bírósági úton megtámadják a hiányosan kitöltött jegyzőkönyvet. A módosításról a legfelsőbb bíróság hétfői ülésén döntöttek.
A legfelsőbb bíróság legutóbbi ülésén elfogadta a ploieşti-i ítélőtábla fellebbezését, amelyben a közúti kihágások kapcsán kitöltött jegyzőkönyvekre vonatkozó előírások többféle értelmezhetőségét kifogásolták. A legfelsőbb bíróság a közúti közlekedésre vonatkozó, 2002-ből származó 195-ös számú sürgősségi kormányrendelet 96. cikkelyének első bekezdésének értelmezését követően a következő intézkedéseket határozta meg az idei 8-as számú döntésében:
Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy ha valakinek bevonják a jogosítványát, és észreveszi, hogy az ezért kiállított jegyzőkönyvben nem szerepel az intézkedés oka és időtartama, megtámadhatja bírósági úton azt, ezt követően kötelezően vissza is kell adják neki a jogosítványát.
Az előírások szerint a legfelsőbb bíróság döntését kötelezően be kell tartaniuk a bíróságoknak, miután azok megjelennek a Hivatalos Közlönyben. Az említett hétfői döntésről szóló indoklást legtöbb 30 napon belül kell összeállítani, ennek pedig legtöbb 15 napon belül meg kell jelennie a közlönyben. Ezek alapján a gépjárművezetőknek kedvező módosítás legtöbb 45 nap múlva lép majd érvénybe.
A változtatásra egyébként azért volt szükség, mert az idevágó előírások eddig csak annyit mondtak ki, hogy a vezetői engedélyek felfüggesztésére – és egyéb kiegészítő intézkedésekre – vonatkozó intézkedéseket ugyanabban a jegyzőkönyvben kell feltüntetni, mint a főintézkedéseket. A további részletek pontos megnevezésének hiányában azonban többféleképpen is értelmezték az előírásokat a különböző megyékben.
A legfelsőbb bíróság által összeállított dokumentáció szerint a galaci ítélőtábla és a Szucsáva Megyei Törvényszék például nem tartotta elégségesnek az intézkedéshez azt, ha a rendőrök további magyarázat nélkül csupán kipipálták a jegyzőkönyvben a jogosítvány felfüggesztését. Ezzel szemben a Bakó megyei, illetve a fővárosi törvényszékek éppen ellenkezőleg azt állapították meg, hogy elégséges a bevonás megnevezése, és nem szükségesek további részletek a kihágással kapcsolatosan. Így aztán
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője érdeklődésünkre elmondta, jelenleg feldolgozzák és ismertetik a döntést a közlekedésrendészekkel, majd alkalmazkodnak az előírásokhoz. Hozzátette, bár a jegyzőkönyvben nincs meghatározott hely a részletek feltüntetésére, valószínűleg az „egyéb megjegyzések” rovatban nevezik majd meg a bevonás okát és időtartamát.
Változtatni kellene a jelenleg érvényben lévő rendőrségi formanyomtatványon
Fotó: Gecse Noémi
A jelenleg érvényben lévő jogszabályok értelmében a közúti kihágásokért főintézkedésként figyelmeztetés vagy pénzbírság jár a szabálytalankodó sofőröknek. Emellett esetenként kiegészítő intézkedéseket is hozhatnak a közlekedésrendészek a kihágás súlyosságának függvényében. Ilyen többek között a jogosítvány bevonása 30, 60 vagy 90 napra. Minden közúti kihágás megfelelő számú büntetőpontot von maga után, a jogosítvány visszatartása pedig ezektől is függ, hiszen amennyiben valaki összegyűjt 15 büntetőpontot, 30 napra bevonják a jogosítványát. Ha pedig az ezt követő 12 hónapban újabb 15 pontot „sikerül” összegyűjtenie, 60 napra kell megválnia az okmánytól. Mivel ilyen esetekben nem a közutakon ellenőrző rendőrnek a feladata bevonni a jogosítványt, a szabálytalankodó sofőr írásbeli figyelmeztetést kap állandó lakcímére, és legtöbb öt napon belül köteles leadnia jogosítványát a rendőrségen.
Szintén 30 napra veszik el a jogosítványát annak, aki nem veszi figyelembe a villanyrendőr piros jelzését vagy a közlekedési rendőr jelzését, illetve aki a csupán anyagi károkkal járó balesetet nem jelenti rögtön a legközelebbi rendőrségen.
ha nem ad elsőbbséget annak, akinek a forgalmi szabályok szerint elsőbbsége lenne, a villanyrendőr piros jelzésénél előz, vagy áthalad rajta, és a felsoroltak miatt balesetet okoz. Ugyancsak két hónapra függesztik fel a jogosítványt, ha a sofőr nem tartja be az ideiglenes jelzéseket, nem ad elsőbbséget a hivatalos konvojoknak, vagy az ellenkező irányba haladó sávon közlekedik (kivéve a szabályos előzést).
vagy ha súlyos rendellenességet mutat a fékrendszerük vagy a kormányművük. Szintén 90 napig nem vezethet az, aki nem áll meg a vasúti átkelőknél (sorompó vagy fényjelzés), vagy óránkénti több mint 50 kilométerrel haladja meg a megengedett sebességet.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
1 hozzászólás