Fotó: László Ildikó
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
2025. május 15., 09:362025. május 15., 09:36
2025. május 15., 09:592025. május 15., 09:59
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint az ország területén 18 979 szavazókörzetet alakítanak ki az elnökválasztás második fordulójára, ebből 1289 Bukarestben lesz. A külképviseleteken 965 szavazóhelyiséget rendeznek be.
Az elnökválasztáson a 18. életévüket betöltött román állampolgárok szavazhatnak. Nincs szavazati joguk az eltiltás hatálya alatt álló szellemi fogyatékkal élő személyeknek, valamint azoknak, akiket a választások napjáig jogerős bírósági ítélettel megfosztottak a szavazati joguktól.
A szavazás napján a lakóhelyük vagy bejelentett lakcímük szerinti településen tartózkodó választópolgárok csak abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, amelynek állandó választói névjegyzékében szerepelnek.
A szavazás napján a lakóhelyüktől vagy bejelentett lakcímüktől eltérő településen tartózkodó választópolgárok a település bármelyik szavazóhelyiségében élhetnek alkotmányos jogukkal.
A szavazókörzeti választási irodák és a választási folyamatot lebonyolító személyzet tagjai abban a szavazóhelyiségben szavazhatnak, ahol dolgoznak.
Fotó: Borbély Fanni
A választópolgárok a következő személyazonosító okmányok valamelyikével szavazhatnak vasárnap:
személyi igazolvány,
elektronikus személyi igazolvány,
ideiglenes személyi igazolvány,
diplomata-útlevél,
elektronikus diplomata-útlevél,
szolgálati útlevél,
elektronikus szolgálati útlevél,
katonai szolgálati könyv (a katonai iskolák diákjai esetében).
Az egyszerű útlevelet, az elektronikus egyszerű útlevelet és az ideiglenes egyszerű útlevelet csak a külföldön szavazó román állampolgárok használhatják, illetve a külföldi lakhellyel rendelkező és Romániában szavazó román állampolgárok.
A lakcímadatokat nem tartalmazó elektronikus személyi igazolvánnyal rendelkező választópolgárok voksolási eljárásával kapcsolatban a Központi Választási Iroda (BEC) külön tájékoztatást adott ki, amely a pótlistán szavazó állampolgárok helyzetére vonatkozik. Az elektronikus személyi igazolványok lakcímadatot nem tartalmaznak, ezért azon választópolgárok esetében, akik ilyen okmány felmutatásával voksolnak és pótlistára kerülnek, a szavazókörzeti választási iroda elnökének le kell kérnie a pontos lakcímadatokat. Ehhez a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) technikai segítséget nyújtó központjához kell fordulnia, ahonnan átirányítják a lakosság-nyilvántartóhoz.
A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig még leadhatják a szavazatukat.
Fotó: Borbély Fanni
A szavazóhelyiségben a polgárok bemutatják a személyazonosító okmányukat, majd adataikat bevezetik a választási részvételt monitorozó és az illegális szavazást megelőző informatikai rendszerbe (SIMPV).
Valamennyi választópolgár önállóan szavaz, zárt fülkékben, úgy, hogy a VOTAT feliratú bélyegzőt annak a négyszögnek a belső részére üti, amelyen az általa preferált jelölt neve szerepel.
Ha a választópolgár a szavazókörzet választási irodájának elnöke által megállapított alapos okból nem tud önállóan szavazni, joga van kísérőt behívni a szavazófülkébe. A kísérők nem lehetnek a választás lebonyolításában részt vevő személyek vagy megfigyelők.
Szavazás után a szavazólapot bele kell helyezni az urnába, a bélyegzőt pedig vissza kell adni a választási iroda elnökének vagy a választási iroda általa kijelölt tagjának.
Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát igényelhetnek.
Az elnökválasztás első fordulójában 11 jelölt indult, akik közül a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje, George Simion és Nicușor Dan független jelölt jutott be a második fordulóba.
A BEC által közölt végleges adatok szerint George Simion 3 862 761 szavazatot (40,96 százalék), Nicușor Dan 1 979 767 (20,99 százalék) voksot kapott az első fordulóban, amikor a szavazásra jogosult román állampolgárok 53,19 százaléka, összesen 9 571 899-en éltek alkotmányos jogukkal.
A Szociáldemokrata Pártnak (PSD) hat, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) négy, a Mentsétek meg Romániát Szövetségnek (USR) négy, az RMDSZ-nek két minisztere lesz az Ilie Bolojan vezette új kormányban. A kabinetnek tagja lesz öt miniszterelnök-helyettes is.
Felborult egy autóbusz vasárnap az A2-es autópálya 50-es kilométerszelvényénél, a Călărași megyei Sărulești településen. Egy felnőtt meghalt, hét gyermek pedig megsérült, egyiküket intubálni kellett.
Jóváhagyta vasárnap az RMDSZ vezetősége az érdekvédelmi szervezet belépését az Ilie Bolojan vezette kormányba, ugyanakkor a leendő kormánytagok névsorát is elfogadta.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) országos politikai tanácsa vasárnap jóváhagyta az Ilie Bolojan vezette kormány liberális miniszterjelöltjeinek névsorát, hétfőn várhatóan aláírják a koalíciós megállapodást a pártok.
A határrendészek 580.000 dollárt találtak egy Ukrajnából Romániába a sireti határátkelőhelyen keresztül belépő férfi poggyászában – számolt be a Suceava megyei határrendészet tájékoztatása nyomán az Agerpres.
A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vasárnap figyelmeztetett, hogy a TikTok közösségi médiaplatformon a SRI nevével és logójával visszaélő fiókokat azonosítottak.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, a nyolcadik osztályt végzett diákok román nyelvből és irodalomból írásbeliznek.
Azzal a szándékkal utaztunk minap a Beszterce-Naszód megyei Nagysajóra, hogy azonosítsuk és koszorút helyezzünk el Schuth Tibor százados sírjára. A kézdivásárhelyi m. kir. 24. határvadász-zászlóalj utolsó parancsnoka ugyanis ott van eltemetve.
Idén nyáron nem emelkedik az általános áfakulcs – jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz.
Országszerte több mint 650 jogosítványt vont be a rendőrség az elmúlt 24 órában végzett ellenőrzések nyomán.
szóljon hozzá!