Összefoglaltuk a fontosabb mezőgazdasági tennivalókat hónapokra lebontva. Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Január a számadás és a tervezés időszakának számít a mezőgazdaságban, ezzel pedig le is zárul az év egyetlen nyugalmas periódusa a gazdák számára, hiszen a további hónapokban számos tennivalóval kell szembenézniük. Ezeket mutatjuk be hónaponkénti bontásban hasznos információk és tanácsok társaságában.
2020. január 24., 09:002020. január 24., 09:00
A mezőgazdasági teendők megtervezése minden év elején elengedhetetlen a gazdák számára, és noha az időjárás nagyban befolyásolhatja az elképzeléseket, számos ajánlás létezik arra vonatkozóan, hogy az egyes munkálatokat mikor a legajánlottabb elvégezni. A fontosabb tudnivalókat Zsigmond Sándor, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság munkatársának segítségével foglaltuk össze hónapokra bontva.
A január a számadás és a tervezés hónapja a mezőgazdaságban, ilyenkor készülnek fel a gazdák az előttük álló esztendőre. Februárban sem adódik sok munka, van viszont egy fontos mozzanat, amit ilyenkor a legajánlottabb elvégezni: az oltóágak szedését. Ebben az időszakban ugyanis a fák nyugalmi állapotban vannak, azaz a nedvkeringés még nincs beindulva. A szaporításhoz begyűjtött oltóágakat hűvös helyen, például pincében ajánlott tárolni, megvédve ezeket a fagytól. A népi hagyományok szerint egyébként február 10-én van a az oltóág gyűjtésének napja.
Március már több tennivalót tartogat a gazdák számára, igaz, a csíki térségben egyes munkálatok átcsúszhatnak áprilisra a hidegebb időjárás miatt.
A néphagyomány szerint március 25-én, Gyümölcsoltó Boldogasszony napján szokás a korábban szedett oltóágakat felhasználni, Hargita megyében azonban érdemes ezt április közepére halasztani. Szintén március végén, de hidegebb időjárás esetén inkább áprilisban ajánlott a zab, az árpa és a tavaszbúza vetése. Április emellett a pityókaültetés időszaka is, a hónap vége fele pedig már hozzá lehet látni a szemes kukorica vetéséhez, a silókukorica esetében viszont érdemes májusig várni.
A káposztapalánták kiültetését viszont júniusra ajánlott időzíteni.
Térségünkben július az aratás hónapja. Ez augusztusban is folytatódik, illetve ekkor kerül sor a silókukorica begyűjtésére is, mivel ez a növény nagyon érzékeny a fagyra. Szeptemberben kezdődnek az őszi munkálatok: ilyenkor érdemes előkészíteni a talajt az őszi kultúráknak, illetve ebben a hónapban kezdődik a pityókaszedés is.
Októberben folytatódik a burgonya betakarítása, illetve ez a káposztavágás legideálisabb hónapja is. Gyümölcsfaültetésre szintén ez az időszak a legalkalmasabb. A hónap végén kezdődik továbbá a szemes kukorica betakarítása, ez pedig egész novemberben folytatódik. Utóbbi hónapban ajánlott ugyanakkor az őszi mélyszántás elvégzése, előkészítve a talajt a következő évre. A december aztán az év eleji téli hónapokhoz hasonlóan ismét egy nyugodtabb hónapnak számít, ilyenkor a pityóka válogatásával és eladásra való előkészítésével foglalkozhatnak a gazdák.
Mit? Mikor? Hogyan? • Infografika: Tóth Szilárd
Zsigmond Sándor érdeklődésünkre arra is kitért, hogy
Utóbbi vetésterülete azonban jelentősen visszaesett az utóbbi években:
Egyre jobban terjed viszont a silókukorica, amelyet jelenleg már közel 2000 hektáron vetnek. Ezzel szemben zöldségtermesztés mindössze 915 hektáron valósul meg a teljes megyében úgy, hogy ebbe a háztáji zöldségesek is bele vannak számolva. A megyében emellett 167 ezer hektárnyi kaszáló és 153 ezer hektárnyi legelő áll rendelkezésre, ami országos szinten kimagasló értéknek számít.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
2025. július 1-jétől Romániában megszűnt a villamos energia árának állami korlátozása, amely az áram drágulását eredményezi.
szóljon hozzá!