Kenyér ebből már nem lesz. Az idei búzatermés legfeljebb állati takarmánynak lesz jó
Fotó: Veres Nándor
Még a tapasztalt, több évtizede földművelésből élő gazdák sem emlékeznek olyan átfogó, szinte minden növénykultúrát érintő károkra, mint amilyeneket az elmúlt hónapok rengeteg csapadéka okozott Hargita megyében.
2018. augusztus 01., 10:432018. augusztus 01., 10:43
2018. július 31., 20:262018. július 31., 20:26
Majdnem minden nap esett az eső nyár eleje óta, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság adatai szerint
A talaj telítődött vízzel, sok helyen be sem issza az esőt, és ez biztos terméskiesést eredményez a növénykultúrák többsége esetében.
– jellemezte az elmúlt hónapok időjárását és annak következményeit Török Jenő. A megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője szerint negyven éve nem volt olyan nehéz esztendejük a gazdáknak, mint idén. A gabonafélék a tavaszi szárazság miatt nem bokrosodtak megfelelően, a nyári esőzések miatt viszont begyomosodtak a földek,
vagy ki fognak, ha nem változik az időjárás. A termést nem lehet learatni, mert nem lehet rámenni a földekre a kombájnokkal, és hasonló problémák vannak a pityókaföldeken is, ahol a sorok között áll a víz, ezért a burgonya kiásásával és tárolásával egyaránt gondok lesznek. Az esők ugyan jót tettek a takarmánynövényeknek, de nem lehet azokat megszárítani a sok csapadék miatt, így például
Fotó: Veres Nándor
A kukoricaföldek viszont nagyon szépek, azokban nem tett kárt a sok víz – vázolta a helyzetet Török Jenő.
Egész nyáron szakadt az eső
A megyei mezőgazdasági igazgatóság adatai szerint júniusban esett a legtöbb csapadék nyár eleje óta, helyenként háromszor annyi, mint más években. Az átlag 95 liter négyzetméterenként, ehhez képest Udvarhelyszéken 180, Csíkszéken 217, Gyergyószéken pedig 304 liternyi csapadékot mértek júniusban.
Állami kártérítést csak 30 százalékosnál nagyobb arányú kár esetén kaphatnak a gazdák, ilyen mezőgazdasági területből a legtöbb kaszáló: összesen 1457 hektár került be a kárjelentésekbe. 185 hektárnyi területen ment tönkre a burgonyatermés, a búza 48 hektáron, a cukorrépa 30, a zab pedig 24 hektáron. A kárfelmérések viszont még folyamatban vannak, ugyanis például
„A gabonát tönkretette, kicsírázott, aratatlanul állnak a földek, a gyomok felnőtték a gabonaparcellákat. Minőség nem lesz, kenyérgabonának semmi esetre sem lesz ez jó, romlott a minőség, csökken az átlagtermés” – panaszolta el a sok csapadék következményeit Varga László. A székelykeresztúri gazdálkodó szerint a szalmás gabonafélék esetében legalább 25–30 százalékos terméskieséssel kell számolni, de nincs ez másként a többi növénykultúra esetében sem, leszámítva a kukoricaföldeket és a legelőket. Burgonyából is nagy a veszteség, a levélbetegségeket többszöri permetezéssel sem tudták megelőzni, így hektáronként tíztonnás kieséssel számolnak.
– sorolta a gazda.
Fotó: Veres Nándor
A nyugalmazott agrármérnök 117 hektáron gazdálkodik, és hektáronként mintegy ezer lejes kárral, illetve terméskieséssel számol. Negyvennégy éve aktív gazda, de még soha nem tapasztalt olyan kiterjedt mezőgazdasági kárt, mint az idei. Ezekre állami kártérítést sem kaphatnak, ő mindössze a cukorrépa esetében kapott egy 18 százalékos kártérítést, azt is csak azért, mert arra korábban biztosítást kötött. Varga László szerint csak a tejtermelésnek tett jót a sok eső, és az év ezen időszakában szokásos mennyiségcsökkenés helyett most nő a tej mennyisége, mert zöldellnek a legelők.
A mezőgazdaságban nagy hasznát lehet venni a mesterségesintelligencia-alkalmazásoknak, de számos más területen is kiaknázható az új technológia. Az MI lehetőségeiről tartottak konferenciát hétfőn Csíkszeredában.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) frakciói bizalmatlansági indítványt nyújtanak be a kormány ellen a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet iktatását követő három napon belül – jelentette be hétfőn Mihai Enache.
Hétfőn és kedden még országszerte kitart a kánikula, szerdától azonban több mint tíz fokkal is visszaesik a nappali csúcshőmérséklet, és zivatarokra is számítani lehet.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága helyt adott az intézkedés meghosszabbításáról szóló ügyészségi döntésnek.
Fiatalos, vagány, menő rockkoncertet tartanak augusztus 30-án a csíksomlyói nyeregben, ugyanis elhozzák az István, a király rockopera koncertváltozatát – neves énekesekkel és lenyűgöző látványvilággal.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el hétfőn az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) tizenöt megye folyóvizeire.
Szenvedélybetegeknek és felnőtt hozzátartozóiknak szervez 12 napos terápiás programot a Bonus Pastor alapítvány Szentkatolnán augusztus 4-e és 15-e között – adják hírül a szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményükben.
Bűnvádi feljelentést nyújtott be a Maros megyei környezetvédelmi ügynökség a Kis-Küküllő Maros megyei szakaszán történt pusztítás miatt. A szakemberek szerint fontos tudni, hogy ki a hibás a sószennyezésért, mert a helyreállítás sok pénzbe kerül.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Meghosszabbította szerdáig az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a korábban kiadott vörös, narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztásokat. Emellett hétfőn 13 és 21 óra között zivatarokra figyelmeztető narancssárga jelzésű riasztás lesz érvényben.
szóljon hozzá!