Fotó: Pixabay
Roncsoló sebeket és maradandó sérüléseket okozhat a petárda, ha rossz helyen robban. Az elmúlt években leggyakrabban kézsérüléseket okozott, de volt olyan kisgyerek, aki elvesztette a látását, mások halláskárosodást szenvedtek. A veszélyekről szakemberekkel beszélgettünk.
2024. december 31., 07:572024. december 31., 07:57
Ahogy közeledik a szilveszteri ünnep, úgy egyre gyakrabban hallani a durrantásokat, petárdázásokat. Már a karácsonyi időszakban is többen megsérültek a pirotechnikai eszközök használata miatt országszerte, adta hírül korábban a Román Rendőrség. A veszély valós, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetőjét, Péter Szilárdot kérdeztük, hogy Hargita megyében hány hasonló esetben riasztották a mentőket.
„Az utóbbi időben egyre kevesebb esetben riasztottak minket petárda vagy tűzijáték okozta sérülés miatt. Ezt annak tudhatjuk be, hogy az ajánlataink eljutottak az emberekhez, hiszen régebben nyolc-tíz alkalommal is hívtak hasonló balesetekhez” – magyarázta a mentőszolgálat vezetője. Hozzátette,
vagy betették valakinek a zsebébe. Olyan is történt, hogy későre dobták el és a kézben robbant fel.
„Általában roncsoló sebet okoz, előfordulhat, hogy az ember elveszítheti az ujjait” – jegyezte meg. Hozzátette, a tűzijátékok pedig akár vakulást előidéző sérülést is okozhatnak, ha az arcot érinti a robbanás. Az utóbbi idők egyik legsúlyosabb sérülése a megyében egy kisgyerekkel történt, akinek kezében robbant el a petárda, és ahhoz, hogy ne veszítse el az ujjait, hosszú órákon keresztül műtötték a sebészek.
Szilveszterkor ugyan hagyománya van a petárdázásnak, de szíve szerint betiltaná ezt Kacsó Jolán, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház főorvosa, a sürgősségi betegellátó egység vezetője. „Veszélyes mind a lakosságra, mind az állatokra, hiszen utóbbiaknak is ugyanolyan nagy stresszfaktor, mint egy kisgyereknek” – jegyezte meg. Hozzátette, a petárdázásnak sok nem kívánatos hatása van, például a zaj a hallást károsíthatja, továbbá minden évben vannak olyan eseteik, amikor a végtagot, az ujjakat amputálni kell, ugyanakkor szemtraumákat is okozhat a petárdázás, és erre is volt példa.
„Nagyon fontos, hogy ha már fogyasztottunk alkoholt, akkor ne petárdázzunk. Vannak olyan esetek, hogy alkoholos befolyásoltság alatt nem a baleset után közvetlen jönnek a sürgősségre, hanem rá egy-két napra, ami tovább súlyosbítja az állapotukat. Szívem szerint azt mondanám, hogy inkább hagyjuk a petárdázást, valami mással búcsúztassuk az évet és ünnepeljük az új évet, mert
– osztotta meg. Mint kiemelte, minden évben van olyan súlyos esetük, amely az ujjak elvesztésével jár. Ugyanakkor, úgy véli, nem látják, hogy csökkenne a hasonló balesetek száma.
A sürgősségi osztály vezetője továbbá beszélt a téli időszakban gyakrabban előforduló balesetekről is. Mint magyarázta, nagyon sok ebben az periódusban a traumás eset a csúszós utak, járdák miatt.
„Ha például kimegyünk állatokat etetni, akkor ne az otthoni papucsban sétáljunk. Ugyanis az otthon keletkezett traumák nagy része pont abból adódik, hogy a csúszós otthoni papucsban kimegyünk az udvarra. Főleg idősebb korosztály nagyon vigyázzon erre, ugyanis náluk minden egyes trauma sokkal súlyosabb következményekkel járhat. A törések nehezebben gyógyulnak, sokkal súlyosabb töréseket szenvednek. Tehát kifejezetten fontos, hogy ők vigyázzanak akkor is, ha csak az udvarra mennek ki” – hívta fel a figyelmet.
Fotó: Pixabay
A gyalogosok figyelmét is felhívta arra, hogy óvatosabban közlekedjenek, nézzenek szét, mielőtt átkelnek az úton. „Arra is kell gondoljunk, hogy az autó bármilyen lassan jön, lehet, hogy nem tud megállni olyan gyorsan, vagy úgy, mint ahogy egy nem csúszós időben. Sajnos ilyen balesetek is voltak. Ezekre télen nagyon oda kell figyelni” – húzta alá a főorvos.
Maria Plumbu, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője a Székelyhonnak a törvényi hátterét ismertette a petárdázásnak. Mint mondta, a pirotechnikai eszközök használatát az 1995-ből származó 126-os számú törvény szabályozza.
Ennek alapján a magánszemélyek nem gyárthatnak, értékesíthetnek és nem tarthatnak 2-4, P2 vagy T2 típusú pirotechnikai eszközöket, ilyenek a nagy hatóanyagú petárdák és tűzijátékok, rakéták, más erős pirotechnikai eszközök. Ezeket csak engedélyezett pirotechnikus használhatja szigorú feltételek mellett és csak előzetes engedéllyel.
A magánszemélyek viszont egész évben tarthatnak 1/F1 és P1 típusú petárdákat, de nem gyárthatnak és nem is értékesíthetik.
A törvény értelmében tilos pirotechnikai termékek használata az alábbi helyzetekben:
a) 24.00 és 6.00 óra között, kivéve a helyi hatóságok jóváhagyása alapján az engedélyezett időszakokban, valamint a helyi, országos vagy nemzetközi érdekű rendezvényeken;
b) 50 méternél kisebb távolságra a legtöbb 4 szintes lakóépületektől, és 100 méternél kisebb távolságra a 4 szintesnél magasabb lakóépületektől;
c) 500 méternél kisebb távolságra a magas feszültségű villamos berendezésektől, a folyékony vagy szilárd tüzelőanyag tárolási és szállítási helyeitől, a gázberendezésektől;
d) kisebb távolságra, mint amit a hatályos vegyi és petrolkémiai célpontokra, illetve egyéb tűz- vagy robbanásveszélyt jelentő célpontokra vonatkozóan előírnak;
e) azokon a helyeken, ahol földcsuszamlás, lavina vagy sziklaomlás veszélye áll fenn;
f) a közutakon, gyalogos utcákon és agglomerációs szabadterületeken;
g) 500 méternél kisebb távolságra az erdőtől.
A szabálysértéseket 1000 és 7500 lejig büntetik a magánszemélyek esetében, és 100 százalékkal emelt bírsággal a jogi személyek esetében.
Bűncselekménynek számít és három hónaptól egy évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatók azok, akik 18 év alatti személynek árusítanak 1 és P1 típusú pirotechnikai eszközöket, valamint azok, akik a lakosságnak nagy hatóanyagú pirotechnikai eszközöket értékesítenek, amelyeket csak szakképzett pirotechnikus kezelhetne.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
szóljon hozzá!