A Bolyai Farkas Gimnázium főépületének felújítása is folyamatban van, belülről már dolgoznak rajta
Fotó: Haáz Vince
A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumnak összesen hét elemi osztálya már harmadik éve más épületben kezdi meg a tanévet. A marosvásárhelyi hatos és hetes általános iskolák fogadták be a bolyais kisdiákokat, amíg megoldódik az iskola tanteremgondja. A valóság azonban azt mutatja, ha átadják a Bolyai felújított épületrészét, akkor sem tudják áthozni a más épületbe kényszerült tanulókat a 2020–2021-es tanévben, sőt a következőben sem.
2020. szeptember 06., 21:122020. szeptember 06., 21:12
Az új tanév oktatási formáját és programját illetően még nincs pontos és végleges döntés a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban. Azért sem, mert a tanügyminisztérium szeptember 10-re ígért rendeletet, amely alapján az iskolák vezetősége kidolgozhatja a részletes tervet. A kezdést az is nehezíti, hogy még nem fejezték be a gimnázium kollégiumi részének felújítási munkálatait, bár ígéretet kaptak arra, hogy jövő héten átadják, de pontos dátumot még nem közöltek – tudtuk meg a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatójától, Mátéfi Istvántól.
Az iskola felújítás alatt álló kollégiumi részében 13 osztályterem van, ami a Bolyai iskoláé, illetve a mellette lévő T3-as épületben is van még hat osztályterem, tehát összesen 19 teremmel lenne több, ha sikerül tanévkezdés előtt használatba venni a termeket. Az elképzelésük az volt, hogy abban fognak működni az elemi osztályok, de nem tudják ezt megoldani, mert a főépület felújítása is folyamatban van, már dolgoznak rajta belül, illetve ha meglesz az összes engedély, kívül is elkezdik a renoválást – tájékoztatott az iskolaigazgató.
A Bolyai Farkas Gimnáziumnak összesen hét elemi osztálya már harmadik éve más épületben kezdi meg a tanévet. A marosvásárhelyi hatos és hetes általános iskolák fogadták be a bolyais kisdiákokat, amíg megoldódik az iskola tanteremgondja. A valóság azonban azt mutatja, ha átadják a felújított épületrészt, akkor sem tudják áthozni a más épületbe kényszerült tanulókat a 2020–2021-es tanévben, sőt a következőben sem – fejtette ki Mátéfi István iskolaigazgató.
– magyarázta el az iskolaigazgató.
A Bolyai gimnáziummal szembeni ingatlant, az egykori vármegyeháza épületét, amely jelenleg művészeti galériaként és műteremházként működik, az egyház kezdeményezésére el kellett volna cserélni a Forradalom utcában lévő Makariás-házzal, amely megoldotta volna a nulla-negyedik osztályok elhelyezését. Oda befért volna a református kollégiumnak előkészítőtől negyedikig az összes osztálya, hiszen ki lehetett volna alakítani 12 osztálytermet, amely megoldotta volna a problémát. A gond az, hogy a csere nem jött létre, a kérdés pedig az, hogy választások után megvalósul-e, hiszen ez lenne a legjobb megoldás, és az egyház részéről is megvan az anyagi támogatás a felújításra – világított rá Mátéfi István.
„Sajnos az önkormányzat nem tud más közelebbi épületet felajánlani a Bolyainak, mint a hatos és hetes iskolák, ebből kifolyólag ebben a tanévben és a jövő tanévben is ezek az osztályok a hatos és hetes iskolában fognak tevékenykedni” – fűzte hozzá az iskolavezető. Annyit sikerült elérniük, hogy közbenjárásukra utaljon ki pénzt az önkormányzat a hatos iskolának a felújítására, így sikerült két osztályteremben új parkettet rakni, és néhány termet kifestettek, továbbá megvan az ígéret és az anyagi fedezet is arra, hogy központi fűtést fognak szerelni, hogy a régi csempekályhás fűtést mellőzni lehessen – tudtuk meg a Bolyai Farkas Gimnázium vezetőjétől.
A Bolyaitól távolabb eső hatos és hetes iskolákba kényszerült gyerekek szüleinek nevében Geréb Emőke lapunknak elmagyarázta, a Bolyaiból való átköltözés átmeneti megoldásként volt tálalva nekik, és minden év elején izgulnak azért, hogy vajon használhatják-e majd ugyanazokat a tantermeket, amelyeket a szülők hozzájárulásával felújítottak a másik iskolában, vagy áthelyezik máshova. Zavaró, hogy a testvérek nem lehetnek együtt szüneteken, amennyiben külön épületbe kerültek az osztályaik, a szülők reggelente és délután pár körrel többet kell megtegyenek, ha gyerekeiket külön épületekbe kell vinniük.
„A régi 6-os iskolai mosdók állapota siralmas, az udvar távolról sem gyerekbarát, és még folytathatnám a sort. Természetesen megértem a művészek aggodalmát is (ők ugyanis nem akarják elhagyni a csereként felajánlott egykori vármegyeházát – szerk. megj.), de biztos nem lehetetlen találni majd egy más ingatlant, ahol folytatni tudják a tevékenységüket. Az iskola szempontjából viszont ez az ideális hely, az eddigi megoldáskeresés során szóba kerülő ingatlanok közül egyik sem lett volna ennyire megfelelő a célnak” – fogalmazta meg több szülő nevében álláspontját Geréb Emőke. Hozzátette, mint sok más szülő, ő is több szempontot vett figyelembe az iskola kiválasztásakor, ezek közül az egyik nyomós érv az volt, hogy közel legyen a lakhelyhez vagy munkahelyhez. A központ közelében lévő iskolákban folyamatos túljelentkezés van, ami egyértelműen mutatja, hogy igény lenne a bolyais elemi tagozatra, de a bizonytalan helyzet miatt az idén alig gyűlt ki az egy osztályra való létszám – fogalmazott a lapunkat megkereső szülő.
– adott hangot felháborodásának Geréb Emőke, akinek két gyereke jár elméletileg a Bolyai Farkas Gimnáziumba, gyakorlatilag egyik a 6-os számú-, a másik a 7-es számú általános iskolába.
Az előzményekről
A református egyház tulajdonában levő Makariás-ház és a város birtokában levő Bolyai utcai volt vármegyeháza cseréjéről kellett volna dönteniük a nyáron a marosvásárhelyi tanácsosoknak, ám két alkalommal is elodázták a döntést. Az elodázás oka: az ingatlancsere lehetősége óriási felháborodást váltott ki a művészekből. A Képzőművészek Országos Szövetségének Maros megyei elnöke a Székelyhonnak nemrég azt mondta, ha a cserét megszavazza a tanács, abból háború lesz, hiszen van olyan művész, aki kijelentette, amennyiben ki kell költöznie a műteremházból, összeszedi a festményeit és a polgármesteri hivatal előtt felgyújtja (az érintett művészt bizonyára teljesen hidegen hagyja, hogy helyhiánnyal küszködik a nagy múltú magyar iskola). A két ingatlan értéke között egyébként 200 ezer eurós különbség van, de az egyház még így is fontosnak tartja a cserét, hiszen nagy szüksége van a Református Kollégium és a Bolyai Farkas Gimnázium szomszédságában lévő épületre. (Kozán István)
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!