
Jól kivehető az alagút vonalvezetése
Fotó: Kelemen Árpád archívuma
Város- és technikatörténeti szempontból is igen fontos és felettébb szükséges a Maros-híd közelében lévő csatornaházzal folyamatosan foglalkozni, ráirányítani a figyelmet – véli Kelemen Árpád nyugalmazott vízépítő mérnök.
2018. május 07., 13:022018. május 07., 13:02
2018. május 07., 13:192018. május 07., 13:19
Marosvásárhelyi olvasónk elmondta, nemcsak a szakmájához, hanem érdeklődési köréhez is szorosan kapcsolódik a városi vízszolgáltató tulajdonát képező, a folyóparton, a Maros-híd mellett lévő épület, illetve az onnan induló és a Maros alatt áthaladó alagút, amelyet Bernády György polgármestersége alatt építettek, és amely – Kelemen szerint – a maga idejében egyedülálló volt egész Európában.
Volt egy alagút a Maros alatt, amely a híd melletti háztól indult. De hogy az milyen volt igazából, arra már senki nem emlékszik, az sem tudható, hogy még létezik-e, pedig jó volna mindezt tisztázni végre – vallják a történészek. Kelemen Árpád lapunknak elmondta, az alagút, pontosabban a közműalagút,
„A vízépítési és közműépítési műtárgyak jó részét ugyanis a víz és a föld alatt kell keresni. Magam is hosszú évekig lestem a napvilágra kerülés pillanatát, amely végre 2011 októberében el is érkezett” – mondta a szakember. Ekkor kezdtek hozzá ugyanis a régi Maros-gát karbantartási és szabályozott meder-helyreállítási munkálataihoz, amikor az alsó gát zsilipjeit is megnyitották, ami által a két gát közti szakaszon a Maros vízszintje jelentősen csökkent. Így a számtalan homokpad mellett
„Az 1. számú képen jól kivehető az alagút vonalvezetése, amely a meder közepétől a partok felé két irányban emelkedik. Ugyanakkor a kép baloldalán (az alagút alvízi oldalán) látható régi vasbetonhíd félig lebontott lábazatának maradványai jelzik, hogy az alagút közvetlenül a híd felett épült” – mutatott rá Kelemen, aki a 2. számú fotót a vízszint közelében készítette, utalva az alagút méreteire.
„A közműalagút helyszínen kézi erővel csömöszölt, vasalás nélküli monolit betonból készült. A beton minőségéről árulkodik a törések felszínének tömörsége is” – mutatott rá, arra is felhíva a figyelmet, hogy az alagút vakolt falainak száz év után is megmaradt tükörsimasága a hasonló módon épített eredeti (és mindmáig a városi csatornázás gerincét képező) csatornahálózatéhoz hasonló.
A száz éve épített létesítmény 2011 őszén volt újra látható
Fotó: Kelemen Árpád archívuma
„A helyszíni méréseim alapján megállapíthattam hogy a legömbölyített csúcsú, gótikus boltív keresztmetszetű alagút járható volt, lehetővé téve az ott elhelyezett kb. 250–350 mm átmérőjű – vasöntvényből, esetleg acélból készült – főnyomócső ellenőrzését és karbantartását” – mondta. A kép ugyanakkor a kivitelezés műszaki megoldásairól is szolgáltat fontos információkat. Noha az akkori időjárás, a száraz, csapadékmentes periódus kedvezett az építkezésnek, azért a víztelenítést folyamatosan biztosítaniuk kellett a szakembereknek.
„Az alagút jobb felén, vagyis a felvízi oldalán kiálló korhadt deszkavégek ugyanis a mederbe levert szádpalló maradványai, ezek biztosították a munkaárok víztelenítését, és amint elhelyezésük is mutatja, a zsaluzat részét is képezték” – magyarázta a fotón látható részleteket a vízépítő mérnök. Ugyanakkor más részletek azt is jelzik, hogy
Az építési szakaszok hosszáról a kép alsó felén jobbról belógó faág melletti munkahézag rése és a beljebb megroggyant következő szakasz felmagasló vége nyújt tájékoztatást. Nemcsak műszakilag, hanem méreteit tekintve is, a folyómeder alatt épített mintegy 100 méter hosszú közműalagút manapság is jelentős technikai teljesítménynek számító műtárgy. Az a tény, hogy napjainkban egyáltalán még látható, jelzi az építése utáni évtizedekben bekövetkezett medermélyülés nem csekély mértékét is.
Olvasónk szerint – noha hiteles információval nem rendelkezik – az alagút jobbparti végénél is léteznie kellett egy hasonló, de talán kisebb épületnek, amelyik a második világháború vége felé bombázás áldozatává vált. Valószínű, hogy az alagút is akkor rongálódott meg olyan mértékben, amely teljesen használhatatlanná tette. A megrongálódott főnyomócsövet azután a később felépített és az 1970-es árvíz után lebontott vasbeton hídra erősített nagyméretű acélcsővel váltották ki, amelynek az épületet is támasztó árvízvédelmi betontámfal síkjában levágott vége ma is üresen tátong az arra tévedőre – hívta fel a figyelmet Kelemen Árpád, aki úgy véli, hogy a folyó jobb partján felhúzott épület létezése mellett szól az a tény, hogy akkortájt a városvezetés a köz érdekeit tisztelve és azt szolgálva, időtálló és városképi szempontból is hangulatos benyomást nyújtó építményeket hozott létre.
A romos állapotában is szép épület a Maroson túli vízművekhez tartozott a múlt században, azt szolgálta ki, annak pincéjéből vezet az alagút át a folyó alatt, illetve szolgálati lakásként működött a pince fölötti része. Pál-Antal Sándor történész, aki az egykori városi vízművek múltját kutatja, lapunknak elmondta, a házról nem lehet sok mindent tudni, azon kívül, hogy Bernády ezt is megjelöltette egy márványtáblával, akárcsak a többi olyan középületet, amelyet a polgármestersége idején építtetett, nem maradt fenn egyéb, sem a tervezőjéről, sem arról, hogy kik lakták, vagy kik dolgoztak benne.
Oniga Erika művészettörténész érdeklődésünkre elmondta, annyit tud, hogy
A tervezője valószínű Radó Sándor, az akkori tiszteletbeli városi főmérnök. „Valószínünek tartom, hogy nem maradt fenn róla sok irat, vagy eleve nem is létezett, hiszen ez csupán egy kis része, tartozéka a vízműveknek, amely egy komplex, hatalmas létesítmény” – magyarázta a művészettörténész.
A környék az 1920-as évek legelején kezdett kiépülni, akkoriban építették a közeli huszárlaktanyát is, illetve egy játékgyárat a közelbe. A Maros-hídról nevezték el az utcát Híd utcának, hiszen ott állt a régi fahíd, amely fölé felhúzták a mai nagy hidat.
a vízvezetékeket felújították, a technológiát korszerűsítették. Lerakatot működtettek benne, többek közt oxigénpalackokat tároltak ott. A ház nem tartozik a polgármesteri hivatal felügyelete alá – bár ezzel kapcsolatban is keringenek úgynevezett városi legendák. Többen is kinézték maguknak, szerették volna megkapni szociális lakásnak, illetve bérleti szerződéssel családi vállalkozásuk számára.
Megérdeklődtük a városházán, illetve a Locativ Rt. lakásgazdálkodási hivatalnál, hogy kinek a tulajdonát képezi. Ovidiu Moldovan, a Locativ igazgatója érdeklődésünkre megerősítette, nem a városháza rendelkezik felette, éppen ezért sem bérbe, sem szociális lakásnak nem is adhatja oda senkinek, ahogy sem az állapotáért, sem a jövőjét illetően nem vállalhat felelősséget érte. A ház udvarán forgatták a Bibliothéque Pascal című magyar film egyes jeleneteit.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!