A Márton Áron Főgimnázium diákjai teljesítettek legjobban megyeszinten
Fotó: Pinti Attila
Rendkívül gyenge eredmények születtek a csíkszéki iskolák nagy többségében az érettségi nyári szessziójában. Az elért eredmények kapcsán iskolaigazgatóktól érdeklődtünk.
2018. július 06., 09:222018. július 06., 09:22
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség szerkesztőségünkhöz eljuttatott összesítése szerint a megyében a 2045 vizsgázó mindössze 53,69 százaléka ért el átmenőt, azaz 1098 diák kapott hatos feletti átlagot.
Mint ismert, az óvás előtti jegyeket figyelembe véve
Csíkszeredában és megyeszinten is a Márton Áron Főgimnázium végzősei érték el a legjobb eredményt az érettségin: itt 94,15 százalékos az átmenési arány;
a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium tanulóinak 89,29 százaléka vette sikeresen a megmérettetést;
a Nagy István Művészeti Középiskolában a tanulók 52,17 százaléka ment át;
a A Kájoni János Szakközépiskola végzőseinek 38,66 százaléka ért el hatos vagy afeletti átlagot;
a Kós Károly Építőipari Szakközépiskolában 10 százalékos az átmenési arány;
a Venczel József Szakközépiskolában mindössze a végzősök 7,69 érte el az átmenő minősítést;
a Székely Károly Szakközépiskola diákjai közül egy sem ment át a záróvizsgán.
A csíki települések iskoláiban sem születtek fényes eredmények: a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpontban az érettségizők 16,67 százaléka ment át, ez egyébként egy diákot jelent. A csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Iskolaközpontban pedig senki sem szerezte meg a hatos átlagot.
A csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban 171 vizsgázóból 161-en szereztek átmenőt.
– fogalmazott Varga László iskolaigazgató.
A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium tanulóinak 89,29 százaléka vette sikeresen a megmérettetést. „Természetesen elégedettek vagyunk, örvendek a sikeres évfolyamnak. Az eredmény nem ért meglepetésként, komoly munka van mögötte. Gratulálok a kollégáknak és a diákoknak” – mondta lapunknak Tamás Levente igazgató.
Az előbbiekkel ellentétben a legtöbb csíki iskolában nagyon gyenge eredmények születtek. A csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskolában például egy diáknak sem sikerült az éretségi: húsz vizsgázóból húszan buktak meg. Györffy Ildikó igazgató szerint „akinek esélye lett volna, az a román miatt nem ment át. Ilyent is mondtak nekem a gyerekek, hogy elmennek majd olyan vidékre, ahol tudnak románul beszélgetni, mert hiába ülnek la a könyv mellé, nem tudják megtanulni a nyelvet. Meg kell említenem a rossz eredmények kapcsán azt is, hogy nagyon sok diákunk már kilencedikben eldönti, hogy nem akar érettségizni, sokan csak a szüleik nyomására mennek vizsgázni”.
A csíkszeredai Venczel József Szakközépiskola sem büszkélkedhet, 65-ből mindössze 5-ön szereztek átmenőt.
– közölte érdeklődésünkre Bálint Gabriella intézményvezető.
A csíkszentmártoni Tivai Nagy Imre Iskolaközpontban senki sem szerezte meg a hatos átlagot, tehát az átmenőt. Vizi István igazgató a következőképp értékelt: „Szakközépiskolák számára kétféle, különböző nehézségű érettségit kellene tartani. Egyik adjon lehetőséget azoknak, akik tovább akarnak tanulni, egy mást pedig azoknak, akiknek elegendő az érettségi oklevél. Meg kell nézni, hogy honnan, milyen szintről indulnak ezek a gyermekek. Rajtunk, szakközépiskolákon csattan az ostor, mert mi vagyunk az utolsó láncszem az érettségin. De a problémák az alsóbb szinteken kezdődnek. A gyermek már nyolcadik osztály végén sem tud egy négyesnél jobb jegyet írni, azzal pedig ugyebár nincs mit kezdeni. Nem lehet bepótolni azt a lemaradást, amit a gyerek hoz magával” – fejtette ki véleményét az intézményvezető.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!