
Kiváló fajtamézek és vegyesmézek nehezítették meg a zsüri dolgát
Fotó: Nektária Székelyföldi Mézverseny / Facebook
Messze felülmúlva a tavalyi felhozatalt – a szervezők nagy megelégedésére – idén 260 mézmintával szálltak versenybe Székelyföld méhészei, nyolc méhészegyesület tagságából. Múlt évben Székelyudvarhely volt, idén Sepsiszentgyörgy a házigazdája a Nektária versenynek, így a Kovászna Megyei Méhészegyesület vezetőjét, Deák Mihályt faggattuk az aktuális történésekről, amelyek megelőzik a hónap végére tervezett kulminációs pontot, a díjkiosztót.
2023. szeptember 03., 14:072023. szeptember 03., 14:07
A Nektária első kiadására 160 mintával neveztek be a méhészek, idén százzal többet kellett zsűriznie az illetékes bizottságnak,
Kovászna megyéből 25-en neveztek.
Kilenc kategóriába sorolták a beérkezett mintákat, ennyiben fognak győztest hirdetni. A fajtamézek sora is elég hosszú, szép felhozatal van akác-, repce-, hárs- és napraforgómézből, van 27 minta más fajta mézből is, de a mézkészítmények, a havasi mézek, a vegyesmézek és a mézharmatok is megmérettetnek. Azt pedig már sejtetni engedte az egyesületi elnök, hogy itt kemény a verseny, mert
A legtöbb méhész a vegyes virágméz minőségében bízott annyira, hogy azt a kétlépcsős bíráskodásnak is alá merte vetni.
Kiváló fajtamézek és vegyesmézek nehezítették meg a zsüri dolgát
Fotó: Nektária Székelyföldi Mézverseny / Facebook
Szeptember 1-jén, pénteken az árkosi volt Európai Tanulmányi Központban megtörtént az érzékszervi elbírálás, amely több jellemzőt is figyelembe vett:
a szakemberek megvizsgálták a méz víztartalmát, színét, tisztaságát – kereskedelembe kerülhetne-e ilyen jellemzőkkel?
A felcímkézett termék megjelenését is pontozták.
Következő lépésben a mintákat bevizsgálják a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának laboratóriumában, ahol további kérdésekre keresnek választ:
van-e nem természetes eredetű cukor a mézben,
mennyi a pollentartalma,
mennyi HMF-et tartalmaz (a hidroxi-metil-furfurolról van szó, ami a fruktóz egyik bomlásterméke; ennek nagyobb mennyisége arra utal, hogy a mézet melegítették vagy főzték).
A díjkiosztóra szeptember 30-án a sepsiszentgyörgyi Park Hotelben kerül sor.

Gyerekzsivaj, népdalok és versmondás töltötte be szombaton a székelyudvarhelyi Városháza teret, ugyanis ezen a hétvégén tartják az Udvarhelyszéki Mézes Napokat. Ugyancsak szombaton volt a Nektária Székelyföldi Mézverseny díjátadója.
Mintegy 7,5 millió lejt csoportosítottak át csibai utcák leaszfaltozására az Anghel Saligny program finanszírozásából a csíkszeredai önkormányzati képviselők szerdai, rendkívüli ülésén.
Elsüllyedt szerda reggel egy vontatóhajó a Konstanca megyei Midia kikötőben, folyamatban van az incidenskor a fedélzeten lévő személyek keresése és mentése – tájékoztatott a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Ma 16 óráig regisztrálhatnak a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgárok az áprilisi országgyűlési választásra; jelenleg csaknem 492 ezren szerepelnek a levélben szavazók névjegyzékében.
Szerdán a parlament plénuma elé kerül vitára a 2026-os állami büdzsétervezet, miután a képviselőház és a szenátus illetékes szakbizottságai, majd a költségvetési bizottságok is megvitatták és elkészítették véleményezéseiket.
Jelentős eltérés volt Székelyudvarhely és Csíkszereda reggeli hőmérséklete között: a Hargitai megyeszékhely tovább tartja keddi dobogós helyét és szerdán hajnalban is is az ország leghidegebb lakott települései között maradt.
Anyanyelvből mérik fel a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok tudását szerdán, a nyolcadikosok próba-képességvizsgájának harmadik napján
Erősebben ösztönözné az állam a sérülékenyebb munkavállalói kategóriákba tartozók alkalmazását. Új támogatásokat hagytak jóvá, több, már meglévőt módosítottak – ezek között szigorítások is vannak –, a kérdés már csak az, hogy lesz-e pénz mindegyikre.
Mozgásban is láthatjuk a decemberben mozikba kerülő harmadik, Dűne-filmet, ugyanis kijött hozzá az első – meglehetősen akciódús – előzetes.
Románia népessége 1991 óta fogy, a jelenség háttere mögött a gazdasági bizonytalanságnál mélyebb okok húzódnak meg: késői házasságkötés, átalakuló életformák, de egy különös székelyföldi jelenségre is felhívta a figyelmet Horváth István szociológus.
Az adóhatóság (ANAF) alkalmazottjának adta ki magát egy csaló, és egy gyulafehérvári cégvezetőn keresztül 86 ezer lejjel rövidített meg egy vállalkozást. A 49 éves női vállalkozó hozzáférést biztosított a csalónak egy laptophoz és egy mobilhoz is.
szóljon hozzá!