Új rendeltetést kap az egykori bányairoda
Fotó: Emlékgyár
Barót önkormányzata nemrég átvette a bányairodát, amely hosszú évek óta elhagyatottan állt a város központjában. Az épületet azzal a céllal újítják fel, hogy a jövőben Erdővidék lakosai egy helyen intézhessék az összes adminisztratív teendőjüket.
2025. március 09., 18:262025. március 09., 18:26
Az önkormányzat egy 2024 októberében tartott árverésen vásárolta meg a város kilenc elhagyatott épületét – köztük a bányairodát is – több mint kétmillió lejért. Az ingatlant nemrégiben vették át, rendezésén már dolgoznak. Szükség is van rá, hiszen az évek alatt lepusztult, Erdővidék központjának szégyenfoltjává vált.
Benedek-Huszár János baróti polgármester szerint a 82 áras terület legjelentősebb épülete a bányairoda, eredetileg csak ehhez szerettek volna hozzájutni.
Mivel azonban a többi ingatlannal együtt lett telekkönyvezve, emiatt kizárólag a nyolc, többségében rossz állapotú építménnyel együtt lehetett megvásárolni. Jelenleg azonban az irodaházra koncentrálnak, ezt szeretnék teljesen átalakítani.
– vélekedett. A felújítás első lépése az állapotfelmérés, ehhez előbb ki kell üríteni a teljes épületet, ami nem kevés munkával jár.
Az alagsorban halászni is lehetett volna
Fotó: Emlékgyár
Az alagsorban felgyülemlett talajvíz kisebb nádast „eredményezett”, ezért itt a víz lecsapolására volt szükség. Ekkor derült ki, hogy tulajdonképpen halászni is lehetett volna a „tóban”:
Az udvarról sikerült elhordani a romokat, az autóroncsokat, az iszapot, így most az épületen belüli helyzet rendezése következik.
Az egykori bányavállalat épülete a múlt században még Erdővidék gazdasági fellendülését hozta, ebből az időszakból hatalmas mennyiségű iratanyagot sikerült az ingatlannal együtt megszerezni. A személyzeti osztály dokumentumait a felszámolóbiztos kötelezettsége volt elvinni, míg a többi irat sorsáról az Országos Levéltár szakemberei döntenek. A haladás érdekében az önkormányzat már az átvétel napján értesítette a levéltárat, jelenleg visszajelzésre várnak.
Műszaki és szellemi értéket is őriz az épület
Fotó: Emlékgyár
A polgármester szerint az iroda legértékesebb elemei az őslénytani leletek voltak, amelyek a bányatevékenység során kerültek elő, de ezeket tíz évvel ezelőtt elvitte a felszámolóbiztos.
Topográfiai felméréseket, geotechnikai és geológiai tanulmányokat, mélyfúrási adatokat tartalmaz. A nagy volumenű műszaki munka eredményének megőrzésére az önkormányzat vállalkozna, saját levéltárában raktározná el és kutathatóvá tenné a szakemberek számára.
„Gyakorlatilag Erdővidék altalajának ásványkincseit kutatták, ezeknek a dokumentációjáról van szó.
Ezeket nagyon fontosnak találjuk, úgyhogy a bányairoda irataiból egy papírfecninek sem szabad elvesznie” – hangsúlyozta a polgármester.
Saját levéltárában őrizné az iratanyagot Barót városa
Fotó: Emlékgyár
Emellett az épületben található analóg mérőműszerektől, rajzeszközöktől és régi bútoroktól sem szabadulnak meg, ezeket múzeumi kiállítás keretében őriznék meg az utókor számára. Ezért is véli szerencsésnek a városvezető, hogy az önkormányzat tulajdonába kerülhetett az épület, mert nem biztos, hogy más vásárló is szem előtt tartotta volna a falak mögött rejlő szellemi értéket.
Amikor a takarítással végeznek, első lépésben az állapotfelmérést kell megejteni. „Fontos, hogy elvégeztessünk egy szakértői véleményezést az épület statikai állapotáról. Ha földrengésveszélyes, akkor mindenképp megerősítésre szorul, és csak ezt követően lehet a további tervekről beszélni” – értékelt az elöljáró.
Utána szeretnének pályázati forrásokat szerezni a renoválásra.
A bányairoda megvásárlásával régi álom teljesült, most azon fognak dolgozni, hogy 2028-ig – Barót várossá nyilvánításának hatvanadik évfordulójára – Erdővidék közigazgatási központja létrejöhessen. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg három helyen működő, városi polgármesteri hivatal egy térbe költözne át, de itt csoportosulnának a dekoncentrált intézmények is, például a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA), valamint a pénzügy kirendeltsége.
– tekintett a jövőbe Benedek-Huszár János.
A közösség összefogása adott reményt a mindössze tízéves, Duchenne-szindrómával élő Tasnak és családjának. Az önzetlen segítőknek köszönhetően mostantól bárki követheti, segítheti őt a küzdelmében, és a kezelésében is új fejezet kezdődhet.
Pénteken a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 0,57 banival (0,11 százalékkal) 5,1165 lejre csökkent a csütörtöki 5,1222 lejről.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
szóljon hozzá!