Új rendeltetést kap az egykori bányairoda
Fotó: Emlékgyár
Barót önkormányzata nemrég átvette a bányairodát, amely hosszú évek óta elhagyatottan állt a város központjában. Az épületet azzal a céllal újítják fel, hogy a jövőben Erdővidék lakosai egy helyen intézhessék az összes adminisztratív teendőjüket.
2025. március 09., 18:262025. március 09., 18:26
Az önkormányzat egy 2024 októberében tartott árverésen vásárolta meg a város kilenc elhagyatott épületét – köztük a bányairodát is – több mint kétmillió lejért. Az ingatlant nemrégiben vették át, rendezésén már dolgoznak. Szükség is van rá, hiszen az évek alatt lepusztult, Erdővidék központjának szégyenfoltjává vált.
Benedek-Huszár János baróti polgármester szerint a 82 áras terület legjelentősebb épülete a bányairoda, eredetileg csak ehhez szerettek volna hozzájutni.
Mivel azonban a többi ingatlannal együtt lett telekkönyvezve, emiatt kizárólag a nyolc, többségében rossz állapotú építménnyel együtt lehetett megvásárolni. Jelenleg azonban az irodaházra koncentrálnak, ezt szeretnék teljesen átalakítani.
– vélekedett. A felújítás első lépése az állapotfelmérés, ehhez előbb ki kell üríteni a teljes épületet, ami nem kevés munkával jár.
Az alagsorban halászni is lehetett volna
Fotó: Emlékgyár
Az alagsorban felgyülemlett talajvíz kisebb nádast „eredményezett”, ezért itt a víz lecsapolására volt szükség. Ekkor derült ki, hogy tulajdonképpen halászni is lehetett volna a „tóban”:
Az udvarról sikerült elhordani a romokat, az autóroncsokat, az iszapot, így most az épületen belüli helyzet rendezése következik.
Az egykori bányavállalat épülete a múlt században még Erdővidék gazdasági fellendülését hozta, ebből az időszakból hatalmas mennyiségű iratanyagot sikerült az ingatlannal együtt megszerezni. A személyzeti osztály dokumentumait a felszámolóbiztos kötelezettsége volt elvinni, míg a többi irat sorsáról az Országos Levéltár szakemberei döntenek. A haladás érdekében az önkormányzat már az átvétel napján értesítette a levéltárat, jelenleg visszajelzésre várnak.
Műszaki és szellemi értéket is őriz az épület
Fotó: Emlékgyár
A polgármester szerint az iroda legértékesebb elemei az őslénytani leletek voltak, amelyek a bányatevékenység során kerültek elő, de ezeket tíz évvel ezelőtt elvitte a felszámolóbiztos.
Topográfiai felméréseket, geotechnikai és geológiai tanulmányokat, mélyfúrási adatokat tartalmaz. A nagy volumenű műszaki munka eredményének megőrzésére az önkormányzat vállalkozna, saját levéltárában raktározná el és kutathatóvá tenné a szakemberek számára.
„Gyakorlatilag Erdővidék altalajának ásványkincseit kutatták, ezeknek a dokumentációjáról van szó.
Ezeket nagyon fontosnak találjuk, úgyhogy a bányairoda irataiból egy papírfecninek sem szabad elvesznie” – hangsúlyozta a polgármester.
Saját levéltárában őrizné az iratanyagot Barót városa
Fotó: Emlékgyár
Emellett az épületben található analóg mérőműszerektől, rajzeszközöktől és régi bútoroktól sem szabadulnak meg, ezeket múzeumi kiállítás keretében őriznék meg az utókor számára. Ezért is véli szerencsésnek a városvezető, hogy az önkormányzat tulajdonába kerülhetett az épület, mert nem biztos, hogy más vásárló is szem előtt tartotta volna a falak mögött rejlő szellemi értéket.
Amikor a takarítással végeznek, első lépésben az állapotfelmérést kell megejteni. „Fontos, hogy elvégeztessünk egy szakértői véleményezést az épület statikai állapotáról. Ha földrengésveszélyes, akkor mindenképp megerősítésre szorul, és csak ezt követően lehet a további tervekről beszélni” – értékelt az elöljáró.
Utána szeretnének pályázati forrásokat szerezni a renoválásra.
A bányairoda megvásárlásával régi álom teljesült, most azon fognak dolgozni, hogy 2028-ig – Barót várossá nyilvánításának hatvanadik évfordulójára – Erdővidék közigazgatási központja létrejöhessen. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg három helyen működő, városi polgármesteri hivatal egy térbe költözne át, de itt csoportosulnának a dekoncentrált intézmények is, például a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA), valamint a pénzügy kirendeltsége.
– tekintett a jövőbe Benedek-Huszár János.
Folyamatosan megy felfelé az euró, avagy tovább gyengül a román deviza.
A szerdán jegyzett évi 6,47 százalékról 7,25 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Victor Ponta képviselő, elsőkörös elnökjelölt szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását.
Május 10–11-én a marosvásárhelyi vár megtelik füsttel, ízekkel és vidámsággal, hiszen Erdélyben először rendezik meg a Transylvanian Steak & BBQ Festet. A rendezvény célja nem kevesebb, mint a grillezés és BBQ-kultúra ünnepe.
Ismét életre hívják a Borszeredát – a Kárpát-medence borászainak találkozóját május 9–11. között a csíkszeredai Mikó-várban.
Fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből szerda este, vagyis első körben nem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét. A sikeres pápaválasztáshoz kétharmados többség szükséges.
Tűz ütött ki egy fát szállító kamionon a 15-ös országúton, a Maros megyei Galonya és Ratosnya települések között szerda délután. Az utat mindkét irányba lezárták az oltás idejére.
A pápaválasztó bíborosok a konklávé napján a megválasztandó pápáért bemutatott misén vettek részt a Szent Péter-bazilikában. Giovanni Battista Re bíboros arról beszélt hogy az új pápának elő kell segítenie az egyházon belüli összetartást és egységet.
Kilencmillió lejes állami támogatásból fejlesztheti eszközparkját a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. A modern műszerek gyorsabb és biztonságosabb ellátást tesznek lehetővé.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
szóljon hozzá!