
Fotó: Pinti Attila
Négy ország harminc kórházának képviseletében közel kétszáz meghívott érkezik jövő hétvégén a hargitai megyeszékhelyre a III. Csíkszeredai Kórháznapok alkalmából. A háromnapos tudományos konferencián számos érdekes és hasznos előadást hallhatnak majd az érdeklődők hazai, magyarországi, németországi és nagy-britanniai egészségügyi szakemberektől.
2019. június 28., 13:562019. június 28., 13:56
Harmadik alkalommal szervez kórháznapokat július 5–7. között a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, partnerségben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, Hargita Megye Tanácsával és a Hargita Megyei Orvosi Kollégiummal. A háromnapos tudományos konferencián
illetve térségbeli orvosok ismertetik munkájuk tudományos eredményeit. Az esemény részletes programját pénteken sajtótájékoztatón ismertette Konrád Judit kórházmenedzser, Adrian Dobrică mellkassebész és Mara Gyöngyvér, a Sapientia EMTE rektorhelyettese.
Konrád Judit kórházmenedzser elmondta, idén is a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán és a megyei tanács épületének márványtermében tartják majd a programokat.
„A kórháznapok a találkozások, beszélgetések, konstruktív párbeszédek színtere, ez pedig hozzájárul a kapcsolatrendszer kiépítéséhez, amely remélhetőleg a mindennapi munkában is fog gyümölcsöződni. Reméljük, hogy a rendezvényre a térség háziorvosai is ellátogatnak, illetve számítunk a rezidensek jelenlétére is. Várjuk emellett a fiatalokat is, akiknek a rohammentő-szolgálat tart bemutatót,
hogy megismerhessék a tevékenységünket, illetve azokat a fejlesztéseket, amelyeket az ők és a személyzet érdekében végeztünk” – emelte ki a menedzser.
Mara Gyöngyvér, Adrian Dobrică és Konrád Judit
Fotó: Pinti Attila
Mara Gyöngyvér ezt követően arról beszélt, hogy az egyetem mindig is felkarolta a tudományos rendezvényeket, így külön öröm számukra, hogy bekapcsolódhattak a kórháznapokba. A felsőoktatási intézmény és a kórház közötti kapcsolat látványos fejlődésen ment keresztül az elmúlt három évben a rektorhelyettes szerint: míg az első hasonló rendezvényen még csak általános bemutatások szerepeltek a programpontok között, szakmai program pedig alig volt, idén már több tudományos előadással és poszterrel is készülnek a kollégák.
Az egyetem és a kórház kapcsolatának megerősödését Adrian Dobrică is kiemelte, majd arról beszélt, hogy a kórháznapok remek lehetőséget kínálnak arra, hogy
Hozzátette, három napra „nagyon nyitottá” válnak, és mindenkit arra buzdítanak, látogassanak el a rendezvényükre, hogy saját szemükkel is láthassák a kórházi munkát és a megvalósításokat.
A kórháznapok programjával kapcsolatosan elhangzott, a kétszáz meghívott több mint kilencven százaléka egészségügyi szakember, akik Románia mellett Magyarországról, Németországból és Nagy-Britanniából érkeznek Csíkszeredába. Az esemény fővédnökei Diana-Loreta Păun elnöki tanácsadó (Államelnöki Hivatal, közegészségügyi részleg) és Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár (Emberi Erőforrások Minisztériuma).
A kórháznapok hivatalos megnyitóját jövő pénteken délelőtt fél tíztől tartják a Sapientia egyetem nagy előadótermében, amit tizenöt tudományos előadás követ majd, a késő délutáni órákban pedig
Szombaton délelőtt 11 órakor kezdődnek majd az előadások az egyetem több előadótermében, a számos érdekes téma mellett aznap értekezik a sebkezelés új útjairól dr. Tandel Beáta, aki az év orvosa lett tavaly Magyarországon.
Vasárnap több helyszínen szerveznek majd programokat: 9 órától az egészségügyben dolgozókért tart szentmisét a csíksomlyói kegytemplomban Tamás József püspök, 11 órától nyitják meg a kórház különböző osztályait az érdeklődők előtt, illetve szintén 11 órától kezdődnek az előadások a megyei önkormányzat márványtermében. A részletes programot a csíkszeredai kórház weboldalán lehet megtekinteni.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!