
Fotó: Pinti Attila
Négy ország harminc kórházának képviseletében közel kétszáz meghívott érkezik jövő hétvégén a hargitai megyeszékhelyre a III. Csíkszeredai Kórháznapok alkalmából. A háromnapos tudományos konferencián számos érdekes és hasznos előadást hallhatnak majd az érdeklődők hazai, magyarországi, németországi és nagy-britanniai egészségügyi szakemberektől.
2019. június 28., 13:562019. június 28., 13:56
Harmadik alkalommal szervez kórháznapokat július 5–7. között a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, partnerségben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, Hargita Megye Tanácsával és a Hargita Megyei Orvosi Kollégiummal. A háromnapos tudományos konferencián
illetve térségbeli orvosok ismertetik munkájuk tudományos eredményeit. Az esemény részletes programját pénteken sajtótájékoztatón ismertette Konrád Judit kórházmenedzser, Adrian Dobrică mellkassebész és Mara Gyöngyvér, a Sapientia EMTE rektorhelyettese.
Konrád Judit kórházmenedzser elmondta, idén is a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán és a megyei tanács épületének márványtermében tartják majd a programokat.
„A kórháznapok a találkozások, beszélgetések, konstruktív párbeszédek színtere, ez pedig hozzájárul a kapcsolatrendszer kiépítéséhez, amely remélhetőleg a mindennapi munkában is fog gyümölcsöződni. Reméljük, hogy a rendezvényre a térség háziorvosai is ellátogatnak, illetve számítunk a rezidensek jelenlétére is. Várjuk emellett a fiatalokat is, akiknek a rohammentő-szolgálat tart bemutatót,
hogy megismerhessék a tevékenységünket, illetve azokat a fejlesztéseket, amelyeket az ők és a személyzet érdekében végeztünk” – emelte ki a menedzser.
Mara Gyöngyvér, Adrian Dobrică és Konrád Judit
Fotó: Pinti Attila
Mara Gyöngyvér ezt követően arról beszélt, hogy az egyetem mindig is felkarolta a tudományos rendezvényeket, így külön öröm számukra, hogy bekapcsolódhattak a kórháznapokba. A felsőoktatási intézmény és a kórház közötti kapcsolat látványos fejlődésen ment keresztül az elmúlt három évben a rektorhelyettes szerint: míg az első hasonló rendezvényen még csak általános bemutatások szerepeltek a programpontok között, szakmai program pedig alig volt, idén már több tudományos előadással és poszterrel is készülnek a kollégák.
Az egyetem és a kórház kapcsolatának megerősödését Adrian Dobrică is kiemelte, majd arról beszélt, hogy a kórháznapok remek lehetőséget kínálnak arra, hogy
Hozzátette, három napra „nagyon nyitottá” válnak, és mindenkit arra buzdítanak, látogassanak el a rendezvényükre, hogy saját szemükkel is láthassák a kórházi munkát és a megvalósításokat.
A kórháznapok programjával kapcsolatosan elhangzott, a kétszáz meghívott több mint kilencven százaléka egészségügyi szakember, akik Románia mellett Magyarországról, Németországból és Nagy-Britanniából érkeznek Csíkszeredába. Az esemény fővédnökei Diana-Loreta Păun elnöki tanácsadó (Államelnöki Hivatal, közegészségügyi részleg) és Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár (Emberi Erőforrások Minisztériuma).
A kórháznapok hivatalos megnyitóját jövő pénteken délelőtt fél tíztől tartják a Sapientia egyetem nagy előadótermében, amit tizenöt tudományos előadás követ majd, a késő délutáni órákban pedig
Szombaton délelőtt 11 órakor kezdődnek majd az előadások az egyetem több előadótermében, a számos érdekes téma mellett aznap értekezik a sebkezelés új útjairól dr. Tandel Beáta, aki az év orvosa lett tavaly Magyarországon.
Vasárnap több helyszínen szerveznek majd programokat: 9 órától az egészségügyben dolgozókért tart szentmisét a csíksomlyói kegytemplomban Tamás József püspök, 11 órától nyitják meg a kórház különböző osztályait az érdeklődők előtt, illetve szintén 11 órától kezdődnek az előadások a megyei önkormányzat márványtermében. A részletes programot a csíkszeredai kórház weboldalán lehet megtekinteni.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!