
Fotó: Pinti Attila
Négy ország harminc kórházának képviseletében közel kétszáz meghívott érkezik jövő hétvégén a hargitai megyeszékhelyre a III. Csíkszeredai Kórháznapok alkalmából. A háromnapos tudományos konferencián számos érdekes és hasznos előadást hallhatnak majd az érdeklődők hazai, magyarországi, németországi és nagy-britanniai egészségügyi szakemberektől.
2019. június 28., 13:562019. június 28., 13:56
Harmadik alkalommal szervez kórháznapokat július 5–7. között a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, partnerségben a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel, Hargita Megye Tanácsával és a Hargita Megyei Orvosi Kollégiummal. A háromnapos tudományos konferencián
illetve térségbeli orvosok ismertetik munkájuk tudományos eredményeit. Az esemény részletes programját pénteken sajtótájékoztatón ismertette Konrád Judit kórházmenedzser, Adrian Dobrică mellkassebész és Mara Gyöngyvér, a Sapientia EMTE rektorhelyettese.
Konrád Judit kórházmenedzser elmondta, idén is a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán és a megyei tanács épületének márványtermében tartják majd a programokat.
„A kórháznapok a találkozások, beszélgetések, konstruktív párbeszédek színtere, ez pedig hozzájárul a kapcsolatrendszer kiépítéséhez, amely remélhetőleg a mindennapi munkában is fog gyümölcsöződni. Reméljük, hogy a rendezvényre a térség háziorvosai is ellátogatnak, illetve számítunk a rezidensek jelenlétére is. Várjuk emellett a fiatalokat is, akiknek a rohammentő-szolgálat tart bemutatót,
hogy megismerhessék a tevékenységünket, illetve azokat a fejlesztéseket, amelyeket az ők és a személyzet érdekében végeztünk” – emelte ki a menedzser.
Mara Gyöngyvér, Adrian Dobrică és Konrád Judit
Fotó: Pinti Attila
Mara Gyöngyvér ezt követően arról beszélt, hogy az egyetem mindig is felkarolta a tudományos rendezvényeket, így külön öröm számukra, hogy bekapcsolódhattak a kórháznapokba. A felsőoktatási intézmény és a kórház közötti kapcsolat látványos fejlődésen ment keresztül az elmúlt három évben a rektorhelyettes szerint: míg az első hasonló rendezvényen még csak általános bemutatások szerepeltek a programpontok között, szakmai program pedig alig volt, idén már több tudományos előadással és poszterrel is készülnek a kollégák.
Az egyetem és a kórház kapcsolatának megerősödését Adrian Dobrică is kiemelte, majd arról beszélt, hogy a kórháznapok remek lehetőséget kínálnak arra, hogy
Hozzátette, három napra „nagyon nyitottá” válnak, és mindenkit arra buzdítanak, látogassanak el a rendezvényükre, hogy saját szemükkel is láthassák a kórházi munkát és a megvalósításokat.
A kórháznapok programjával kapcsolatosan elhangzott, a kétszáz meghívott több mint kilencven százaléka egészségügyi szakember, akik Románia mellett Magyarországról, Németországból és Nagy-Britanniából érkeznek Csíkszeredába. Az esemény fővédnökei Diana-Loreta Păun elnöki tanácsadó (Államelnöki Hivatal, közegészségügyi részleg) és Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár (Emberi Erőforrások Minisztériuma).
A kórháznapok hivatalos megnyitóját jövő pénteken délelőtt fél tíztől tartják a Sapientia egyetem nagy előadótermében, amit tizenöt tudományos előadás követ majd, a késő délutáni órákban pedig
Szombaton délelőtt 11 órakor kezdődnek majd az előadások az egyetem több előadótermében, a számos érdekes téma mellett aznap értekezik a sebkezelés új útjairól dr. Tandel Beáta, aki az év orvosa lett tavaly Magyarországon.
Vasárnap több helyszínen szerveznek majd programokat: 9 órától az egészségügyben dolgozókért tart szentmisét a csíksomlyói kegytemplomban Tamás József püspök, 11 órától nyitják meg a kórház különböző osztályait az érdeklődők előtt, illetve szintén 11 órától kezdődnek az előadások a megyei önkormányzat márványtermében. A részletes programot a csíkszeredai kórház weboldalán lehet megtekinteni.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!