Fotó: Kristó Róbert
Két helyszínen bővítenek és minden emeleten felújítás zajlik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban, ahol, bár igyekeznek elszigetelni az építkezést, a zaj és a por csak zavarja az orvosi tevékenységet és a betegeket. A betegforgalom és a felújítás viszont nem keveredik össze – szögezte le az intézmény orvosigazgatója.
2011. december 18., 14:252011. december 18., 14:25
2011. december 18., 18:572011. december 18., 18:57
Kopácsolás, döngetés, fúrás, faragás és minden egyéb, építkezésekkel kapcsolatos zaj hallatszik kora reggeltől késő estig a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. Az intézményben a sürgősségi bejárat fölé öltözőt építenek, az épület hátsó részén lévő ambulancia fölött pedig a szülészeti osztályt bővítik ki. Ugyanakkor felújítják a kisebbik szárnyban lévő osztályokat, itt jelenleg az első, második, harmadik és negyedik emeleten is zajlanak a munkálatok.
A felújítás alatt lévő osztályokkal szemben lévő nagy folyósokon zajlik a kórházi tevékenység, az ottani osztályok mellé oda költöztek át a felújítás alatt lévőkből is ideglenesen a betegek. Bár gipszkartonnal zárták le a munkálatok helyszínét, a lezárt rész bejáratát pedig többnyire lepedő takarja, óhatatlanul por és törmelék kerül ki a folyósokra.
„Próbáltuk elkülöníteni a munkát az orvosi tevékenységtől, gipszkartonnal zárták le a felújítás alatt álló helyszíneket, azonban nyilvánvalóan zavarja valamilyen szinten a munkát a felújítás, egyértelmű, hogy több a por, a zaj, a kényelmetlenség” – mondta dr. Vitos Attila, a kórház orvosigazgatója. Hozzátette, az a lényeg, hogy a betegforgalom ne keveredjen össze a felújítási munkálatokkal, ne történjen meg az, ami egy előző felújításnál, hogy a betegek között járkáljanak a munkások az anyaggal, szerszámokkal. „Ehhez nagyon ragaszkodunk továbbra is” – szögezte le.
Dr. Vitos Attila elmondta, panaszkodnak a betegek a zajra, de a kialakított rendszernél másabb megoldást nem lát arra, hogy a munkálatok is meglegyenek, és a kórházi tevékenység is működjön, hisz nem lehet a teljes kórházat kiüríteni, amíg lezajlanak a szükséges felújítások. „Próbáljuk a minimálisra csökkenteni a kényelmetlenséget, amivel a felújítás jár” – mondta az orvosigazgató. Közölte, jelenleg pirosban már fel vannak húzva a bővítések, amelyek végleges elkészítése át fog húzódni januárra.
Az orvosigazgató reményét fejezte ki, hogy a tervezett határidőre, decemberre véget érnek a belső felújítások vagy legalábbis azok nagy része. „Jó ütemben zajlanak a munkálatok és a kivitelező részéről is megfelelő hozzáállást tapasztaltunk, azonban a munkálatok során folyton váratlan helyzetekkel találkoznak, hisz egy negyven éves épületről, csövezetről van szó, ez pedig késlelteti a munkát” – vázolta az orvosigazgató.
Még elmondta, tudomása szerint nem fordult elő, hogy a munkálatok miatt nem tudtak volna ellátni valakit. Novemberben-decemberben amúgy is alacsonyabb a betegforgalom, és meg lehetett eddig oldani, esetenként több ágyat kellett betenni egy-egy kórterembe – magyarázta az orvosigazgató. Úgy vélte, esetleg az fordulhatott elő, hogy programált műtéteket halasztottak későbbre, azonban ilyen konkrét esetről sem volt tudomása.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!