Az új menedékház építéséhez szükséges faanyag már a helyszínen van – tájékoztatott Ferencz Alajos csíkszentdomokosi polgármester, aki szerint hónap végére akár el is készülhet az új egyeskői menedékház.
2010. október 07., 14:012010. október 07., 14:01
2010. október 20., 12:282010. október 20., 12:28
Fotó: Daczó Katalin
Amint a nyár elején hírül adtuk, a tulajdonos Csíkszentdomokos Polgármesteri Hivatala kicseréli az egyeskői menedékházat, vagyis megépítteti az 1932-ben átadott régi menedékház mását. Az új épület egyes elemeit egy csíkszentdomokosi cég készítette el és rakta össze még a faluban, majd ismét szétszedte.
Fotó: Daczó Katalin
Mint megtudtuk, a legnagyobb nehézséget a menedékház elemeinek helyszínre szállítása jelentette, és ez – a kedvezőtlen időjárás miatt – a közelmúltig húzódott. Az esőzések miatt csak mostanra tudták erőgépekkel használhatóvá tenni az utat a Szép patak mentén, buldózerekkel nyomatták el a nagy köveket, és végül két nagy teljesítményű, egymás után kötött traktorral (egy 651-sel és egy TAF-fal) szállították ki a faanyagot.
A régi menedékházat lebontották, az új épület alapozása már a héten megkezdődött. A kanadai zsindelyt jövő héten szállítják a helyszínre. Ferencz Alajos polgármester szerint október végére elkészülhet az új épület.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.