
A tüdőkórház látványterve
Tüdőkórházat épít, képtárépületet, kastélyt korszerűsít Kovászna megyében az Országos Befektetési Ügynökség (CNI).
2021. április 15., 18:482021. április 15., 18:48
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke a csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter aláírta a rendeletet, miszerint 28,5 millió lejjel finanszírozzák az új sepsiszentgyörgyi tüdőkórház megépítését.
A kivitelezési tervet átadják a befektetési ügynökségnek, amely megvalósítja a projektet. A megyei önkormányzat két évvel ezelőtt kezdeményezte egy olyan kórház építését, ahol a járóbeteg-gondozás és a bent fekvő kórházi ellátás egy helyen, korszerűen megvalósulhat, hiszen jelenleg ez Sepsiszentgyörgy két különböző pontján zajlik.
A tervek szerint a kétemeletes épületben 34 beutalt beteget tudnak ellátni egy időben, lesz járóbeteg-rendelő, röntgenközpont és laboratórium. A Kovászna megyei önkormányzat önrésze 1,1 millió lej.
Tamás Sándor hozzátette: a csütörtöki tanácsülésen döntöttek arról, hogy a sepsiszentgyörgyi Gyárfás Jenő Képtár épületét ideiglenesen átadják az Országos Befektetési Ügynökségnek, amely befejezi a felújítását. A munkálatokat tíz évvel ezelőtt a művelődési minisztérium kezdte el, a kivitelező 85 százalékban végezte el a rábízott feladatot, majd felbontották a szerződést. Most abban bíznak, hogy szintén állami támogatással sikerül befejezni. Egy másik határozattal az előzetes egyeztetések alapján átadták az oltszemi Mikó-kastélyt és a mellette levő medencét is a CNI-nek, a napokban ezt megteszi a társtulajdonos bodoki önkormányzat is, a 10–12 millió eurós beruházást, az ingatlanok felújítását szintén állami költségvetésből végzik el.
Az oltszemi Mikó-kastélyt hét évvel ezelőtt vásárolta meg Bodok önkormányzata és Kovászna Megye Tanácsa. Terveik szerint székely lovas múzeumot, konferenciatermet és a vendégeknek szálláshelyet hoznak ott létre – azaz visszacsatolják a turisztikai körforgásba. A jelenlegi kastélyt 1827-ben gróf Mikó Miklós megbízásából építették, az első világháború után egy brassói szász kereskedő, Emil Schmutzler vásárolta meg, akinek Németországban élő leszármazottai visszakapták, tőlük vásárolta meg a két önkormányzat. Tamás Sándor elmondta, arra törekednek, hogy minél több közberuházást valósítsanak meg állami támogatással, a CNI-vel való együttműködésre jó példák a Sepsi Aréna és a kézdivásárhelyi műjégpálya, de több kisebb beruházás is megvalósult. Emlékeztetett, hogy a 8 millió euró alatti befektetésre miniszteri rendelet, ez felett kormányhatározat szükséges, abban bíznak, hogy a háromszéki fejlesztések minél korábban zöld utat kapnak.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!