Nevelőszülőknél. A gondozásba vett gyermek együtt nevelkedhet a családtagokkal. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Újabb hivatásos nevelőszülőket alkalmaznak a Kovászna megyei gyermekvédelmi rendszerbe – szám szerint huszonnégyet – annak ellenére, hogy a kormány felelőtlen döntései egyre kilátástalanabb helyzetbe sodorják az ellátást.
2018. szeptember 12., 19:032018. szeptember 12., 19:03
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke szerdai sajtótájékoztatóján elmondta, minél inkább nehezítik a szociális ellátást Bukarestből, annál inkább odaállnak helyben, és pótolják a szükséges forrásokat, hogy a rendszer tisztességesen működhessen. A kormány azzal, hogy az idei első költségvetés-kiegészítése során nem biztosította a szükséges forrásokat a gyermekvédelemnek, az elmúlt húsz évben példátlan helyzetet teremtett, ezért a Kovászna megyei önkormányzat augusztus végén a fejlesztésre elkülönített pénzből csoportosított át, hogy október végéig szavatolni tudja a rendszer működését.
„Innovatív megoldásokat keresünk, azt szeretnénk, hogy az állami gondozásba kerülő gyermekeknek jobb környezetet tudjunk biztosítani, mint amibe beleszülettek: szerethető nevelőszülőket” – mondta a megyei önkormányzat elnöke. Kifejtette, jelenleg 129 hivatásos nevelőszülő dolgozik Kovászna megyében, de további huszonnégy állás finanszírozására teremtettek keretet, amivel újabb ötven gyermeket tudnak ilyen körülmények között elhelyezni.
Vass Mária, a Kovászna megyei gyermekvédelmi igazgatóság vezetője elmondta, az állami gondozásban lévő gyermekek egyharmada van hivatásos nevelőszülőknél. A tapasztalat azt bizonyítja, hogy ez a leghatékonyabb, hiszen
Rámutatott egy hivatásos nevelőszülő nettó fizetése 1590 lej egészséges gyermekek esetében, 2742 lej pedig fogyatékkal élő kiskorú gondozása esetén, de a javadalmazás régiség függvényében növekszik, akár meg is duplázódhat. A gondjaikra bízott egészséges gyermekek után 684 lejt kapnak, a fogyatékkal élő gyermekek esetében ez az összeg 900 lej, ebből kell fedezniük a gyermek teljes ellátását.
Kovászna megyében inkább az idősebbek, az ötven év felettiek dolgoznak hivatásos nevelőszülőként.
Vass Mária előnyként említette, hogy a hivatásos nevelőszülő párhuzamosan a saját családját is el tudja látni. Most nagy erőkkel népszerűsítik a hivatást, hogy alkalmazni tudjanak, elsősorban Erdővidéken, mert ott kevesebben dolgoznak a rendszerben.
Ősztől csak az 500 főnél több diákot oktató iskolák maradnának önálló jogi személyiséggel a tanügyminisztérium költségcsökkentő terve szerint. Maros megyében több városi iskola is érintett lehet, de nagy még a bizonytalanság körülötte.
Pusztító vihar csapott le szerdán a Prahova völgyére, Szinaján több autót totálkárossá tettek a viharos szél miatt gyökerestől kidőlt, vagy derékba tört fák.
Az utak mentén élelemért kolduló medvék etetéséért kiszabható bírságok szigorítását ígérte szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter, miután részt vett a Transzfogarasi út környékén élő medvék kezeléséről szóló tanácskozáson.
A négymillió forintos gyorssegély után most tizenhatmillió forinttal segítik a kökösbácsteleki és nagyborosnyói családokat az anyaországiak. A Katolikus Karitász adománygyűjtéséből származó összeget az árvízkárok alapján költik el.
Fákat döntött ki, tetőszerkezeteket rongált meg és egyéb anyagi károkat is okozott a szerdai vihar Kézdivásárhelyen – olvasható Szilveszter Szabolcs alpolgármester bejegyzésében.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak – jelentette be Cseke Attila.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványt nyújtott be a kormány ellen, miután a Bolojan-kabinet felelősséget vállalt a parlamentben a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
Ezúttal Kézdivásárhelyre és Székelyudvarhelyre csapott le nagy erővel a vihar.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A romániaiak több mint kétharmada szerint nőtt az utóbbi időben a nők elleni családon belüli erőszakos esetek száma – derül ki az INSCOP Research friss felméréséből.
szóljon hozzá!