Laczkó Ibolya, az End-Ibo édességgyár tulajdonosa
Fotó: End-Ibo
Huszonötödik születésnapját ünnepli idén a gyergyóremetei End-Ibo édességgyár, és ennek apropóján Laczkó Ibolya tulajdonossal beszélgettünk az elmúlt negyed évszázad sikereiről, nehézségeiről, jövőbeni tervekről.
2025. március 20., 09:152025. március 20., 09:15
– Honnan indul az End-Ibo története? Miért éppen házicsokoládé-gyártással kezdtek el foglalkozni?
– Szüleink a gyergyóremetei tejporgyárban dolgoztak, ahol fagyit és házicsokit is készítettek – tőlük örököltük az élelmiszeripar iránti vonzódásunkat, és az ő nyomdokaikba léptünk, amikor belevágtunk ebbe az „édes” vállalkozásba. Ugyanakkor mi magunk is – néhai férjemmel – élelmiszeripari végzettséggel rendelkezünk.
A rendszerváltás előtti időszakban mi még megtapasztaltuk, hogy milyen ritkaságszámba mentek a különböző édességek. Azonban a 2000-es években, amikor elindítottuk a vállalkozásunkat, már a térségünkbe is beáramoltak a különféle csokoládék, viszont úgy éreztük, hogy az igazi, hagyományos ízek még mindig hiányoznak a piacról.
Huszonöt éves édes utazás
Fotó: End-Ibo
A kezdetekben egy kis műhelyben kezdtük el a gyártást. Nem voltak nagy gépeink, csak a két kezünk, a szenvedélyünk és a családi hagyomány szeretete. Ma negyvenhat személy képezi a csapatunkat, mely csapatból több olyan kolléga is van, aki a kezdetek óta velünk tart ezen az úton.
– Mi számít sikernek a Önök munkájában?
– Nehéz kiemelni egy nagy sikert, hiszen számomra a mindennapi munka az, amiben örömömet lelem. Az elmúlt huszonöt évben az alaptermékünkön, azaz a házicsokin kívül számos különböző terméket sikerült kifejlesztenünk. Ma már
Mindig is nyitott szemmel jártunk a világban, és az igényünk is megvolt arra vonatkozóan, hogy újítsunk, tartsuk a lépést a különböző trendekkel. A süteményeink gyártását – mint a kókuszcsók, kekszek – 2005-ben indítottuk el. Egy új termék bevezetése mindig rizikófaktorokat hordoz magában, mert lehet, ha kitalálunk öt féle terméket, és csak egy lesz ezekből a befutó. A piac, a vásárlók mindig megadják a helyes irányt számunkra, és végeredményben az a legfontosabb, hogy a vásárlók szeressék a termékeinket.
Egy nap alatt körülbelül nyolcszáz kilogramm házicsoki készül a gyárban
Fotó: End-Ibo
– Mit gondol, mi a legnagyobb kihívás a vállalkozói létben?
– Ha valaki vállalkozónak adja a fejét, akkor el kell fogadnia, hogy ez egy teljes embert kíván, vagyis az elején biztosan huszonnégyből huszonnégy órát kell dolgozni. Nem könnyű kitartani, és megjárni minden lépcsőfokot, de azt vallom, hogy ez minden iparágban szükséges a fejlődéshez. Mi a férjemmel tökéletesen kiegészítettük egymást, hiszen az én erősségeim a gyártási területen mutatkoztak meg, míg az övéi az eladásban. Ahogy a termékek előállítási folyamatai is számtalan nehézséget hordoznak magukban, úgy a piacradobás, a vásárlók elérése is óriási falat. Jó partnereket találni, megfelelni a folyamatosan változó törvényi előírásoknak, megszenvedni az esetleges szezonalitási hullámvölgyeket – mind-mind olyan nehézségek, amelyek a vállalkozói lét velejárói. Viszont,
Ilyen szempontból mi nagyon szerencsések vagyunk, hiszen úgy érzem, hogy a munkatársak szeretettel és jókedvvel járnak be dolgozni, ami az alapfeltétele a jó hangulatnak. Jó hangulatban pedig minden problémát gördülékenyen meg lehet oldani.
Gyermekkorunk ízeit felidéző házicsokoládé, többféle ízesítésben
Fotó: End-Ibo
– Édesszájúnak tartja magát? Melyik a kedvenc saját gyártású terméke?
– Az az érdekes, hogy alapvetően nem rajongok az édességekért, mégis olyan szakmát választottam, ahol napi szintű feladatom a csokoládék, kekszek, sütemények megkóstolása. Viszont talán ez mégiscsak egy előnyt jelent, hiszen elfogulatlanul tudok véleményt alkotni egyes termékeinkről. Azért mégiscsak van kedvenc saját gyártású termékem is: a csokoládéval bevont vörösáfonyás falatka – ajánlom mindenkinek kipróbálásra. De alkalomadtán ugyanúgy megkívánom a tartósítószermentes puszedlinket vagy kókuszcsókunkat is. A minőség, a szeretet és a hagyományok tisztelete minden egyes édességünkben ott van.
Mondd, te melyiket választanád?
Fotó: End-Ibo
– Hogy látja a vállalkozás jövőjét? Milyen célok szerepelnek abban a bizonyos öt éves tervben?
– Ahogy az induláskor, úgy a jövőben is az elsődleges célunk termékeink minőségének megtartása és fejlesztése. Egy nap alatt körülbelül nyolcszáz kilogramm házicsoki készül, szóval joggal mondhatom, hogy a gyártási folyamatok technológiai szintentartása és korszerűsítése egy állandó cél. Jelenleg mintegy tíz megyében vannak jelen a termékeink, de nem zárkózunk el a földrajzi terület kiszélesítésétől sem. Bátorítok minden kedves olvasót arra, hogy látogasson el Gyergyóremetére, gyárunk bemutatóüzletébe, vagy rendelje meg termékeinket webshopunkból, és tartson velünk ezen az édes utazáson.
(X – fizetett hirdetés)
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Munkálatok zajlanak Szentegyházán a Gábor Áron Szakközépiskola bentlakásának közelében, lezárják a közeli parkolót.
Több részlet is kiderült a Transzfogarasi úton történt tegnapi halálos medvetámadást követően, aminek következtében egy olasz motoros vesztette életét.
Teherautó és személygépkocsi ütközött össze Ludason, a helyszínre nagy erőkkel szálltak ki a mentőegységek.
Tűzesethez riasztották a tűzoltókat Székelyvarságra az elmúlt éjszaka, ahol egy garázs kapott lángra – tájékoztatott a Hargita megyei tűzoltóság.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.