Fotó: Fekete B. Zoltán
A Székelyudvarhelyi Nyugdíjasok Önsegélyző Pénztárának képviseletében ötvenfős küldöttség vett részt a kézdivásárhelyi Maassluis Nyugdíjas Klub tizennegyedik kórustalálkozóján.
2017. május 09., 19:572017. május 09., 19:57
Az önsegélyező pénztár egykori elnökének, Finta Bélának 2011-ben bekövetkezett halála óta a kultúrcsoport rendszeresen ellátogat a kézdivásárhelyi református temetőbe. Idén emléktáblát helyeztettek el a kripta falán.
A találkozón a Pál Gyula Kórus tizenegyedik alkalommal vett részt. Útközben, a Nyerges-tetőn Bihari Magda kultúrfelelős felidézte az 1849-es nyergesi csata hőseinek emlékét, majd pihenőt tartottak az emlékoszlopnál. Az udvarhelyieknek kettős élményt jelentett az idei kézdivásárhelyi kiszállás, hiszen
A helyszínen Nagy Aranka pár szóval felidézte szeretett elnökük páratlan tevékenységét, melyet 1967–1981 között a Művelődési Ház igazgatójaként végzett Székelyudvarhelyen. 1981-től Pál Gyulával az önsegélyező pénztár keretében bontakoztatták ki az időseket foglalkoztató művelődési mozgalmat. Mindannyian meghatódva emlékeztek Béla bácsira. Aztán a Vigadó színháztermében részt vettek a kétszázötven fellépővel zajló nyugdíjas-találkozón.
Fotó: Fekete B. Zoltán
Az udvarhelyi kórus Csutak Ildikó zenetanár vezényletével Liszt, Kodály és Bán Miklós műveiből énekelt. Az önsegélyező pénztár tizennégy tagú női tánccsoportja Tóthi Imre irányításával korondi táncrendet mutatott be. A Kodály-emlékév jegyében szervezett ünnepségen Héjja István zenetanár vezetésével tanulták meg a közös éneket. A részvevők hangot adtak annak, hogy minél többet éneklünk, a dal annál inkább a magyarság összetartó láncszemévé válik.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!