
Izsák Balázs és Kulcsár-Terza József előadása: napirenden az autonómia
Fotó: Gergely Imre
Melyek a soron következő tennivalók a Székelyföldi autonómia eléréséért folytatott küzdelemben? Erre adtak válaszokat csütörtökön Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, és Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő az EMI-táborban. Székelyföldön, Brüsszelben és Bukarestben is újabb lépéseket terveznek.
2018. július 19., 17:202018. július 19., 17:20
2018. július 19., 17:232018. július 19., 17:23
Statisztikákkal, számadatokkal igazolta Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, hogy a magyar többségű romániai megyék egyre inkább elmaradnak a közép-romániai fejlesztési régió fejlettebb zónáihoz képest. Ez azt jelenti, hogy
Itt a gazdaság stagnál, míg például Brassó térségében jelentősen növekedik. Erről tájékoztatták nemrégiben Strasbourgban a Kisebbségi Intergroup uniós munkacsoportot is. Ennek tagjai megdöbbentek a számok láttán – mondta el Izsák Balázs az EMI-tábor előadósátrában. A következő feladat most, hogy az ügyben parlamenti lobbicsoport érveljen egy olyan jogszabály megszavazásáért, amely külön figyelne Székelyföldre és más európai régiókra, amelyek nem részesülnek a kohéziós politika előnyeiből különböző helyi sajátosságaik miatt.
Kulcsár-Terza József a tavalyi év végén nyújtotta be a bukaresti parlamentbe Székelyföld autonómiatervezetét. Ezt azóta elutasították sorban a parlament bizottságai, a képviselőház és a szenátus is. Úgy gondolja azonban, hogy nem volt hiábavaló a kezdeményezés. Annak ellenére, hogy a parlament román tagjai semmilyen érdemi vitát nem akartak a tervezetről, és az alkotmányellenességet ismételgetve leszavazták a statútumot, láthatók pozitív hozadékok is szerinte.
Merthogy kiderült, nem ismerik a lényegét.
A dél-tiroli autonómiatervezetet is sokszor be kellett terjeszteni, amíg érdemben tárgyaltak róla, és még többször, míg el is fogadták. Ezt kell tenni itt is – szögezte le Kulcsár-Terza. Elmondta, szaván fogja azokat a képviselőket, akik nyitottnak mutatkoztak a tárgyalásokra, az ősszel meg is hívja őket megbeszélésekre.
– mondta a képviselő.
Abban bízik, hogy 2019-ben immár a teljes RMDSZ parlamenti frakció aláírásával újra beterjesztik a tervezetet.
Izsák Balázs hozzáfűzte, hogy a parlament törvényhozási tanácsának véleményezése Románia kormánya hivatalos álláspontjának tekinthető. Az abban foglaltakat nem kell elfogadni, sőt minden abban szereplő valótlanságot, csúsztatást, hamisítást meg kell cáfolni. Ezt a választ pedig az egész székelység nevében kell megadni. Ezért hamarosan megfogalmazzák ezt a választ, közvitát kezdeményeznek róla, és aláírásgyűjtést is szerveznek, hogy minél többen jelezzék, egyetértenek annak tartalmával.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!