Hirdetés
Hirdetés

Elvettek innen is, onnan is: módosította költségvetését Hargita Megye Tanácsa

Módosította költségvetését Hargita Megye Tanácsa •  Fotó: Gecse Noémi

Módosította költségvetését Hargita Megye Tanácsa

Fotó: Gecse Noémi

5,2 millió lejjel növelik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság éves költségvetését, a megyei utak javítására, illetve építésére pedig 2,4 millió lejt fordítanak – döntötte el Hargita Megye Tanácsának képviselő-testülete hétfőn.

Kozán István

2022. augusztus 08., 17:562022. augusztus 08., 17:56

Látható módon kiváló házigazdának bizonyult Csíkcsicsó a megyei önkormányzat augusztusi ülésének megtartására: a polgármesteri hivatal finom kürtőskaláccsal fogadta a képviselő-testületet.

Hirdetés

Bíró Barna Botond alelnök élt is a felkínált lehetőséggel: perceken át jóízűen fogyasztotta a darabokra vágott székely csemegét, és még az sem vette el az étvágyát, hogy

Borboly Csaba megyeitanács-elnök épp eszegetése alatt sorolta a rossz hírt, azaz hogy mely alintézményektől kell pénzeket átcsoportosítaniuk – gyakorlatilag elvenniük.

A döntés előzménye

Mint ismert, és erről részletesen cikkeztünk is július 29-én: Hargita Megye Tanácsának az év közepén azért kellett költségvetést módosítania, mert a február 18-án elfogadott éves büdzsében a tervezett kiadási oldal nem volt összhangban a tervezett bevételekkel. Ennek orvoslására a megyei tanács az elmúlt hetekben saját alintézményeitől vágott le bizonyos összegeket azért, hogy azokat az épülő megyei utakra, illetve a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságra fordíthassa.

korábban írtuk

Nehéz hónapokra készülnek Hargita Megye Tanácsánál
Nehéz hónapokra készülnek Hargita Megye Tanácsánál

Forráselvonásokra tesz javaslatot Hargita Megye Tanácsának legújabb költségvetési határozattervezete, amely a megyei önkormányzat alintézményeit és a programokat fogja érinteni. Miért került ilyen helyzetbe a Borboly Csaba által vezetett mamutintézmény?

A hétfői tanácsülésen az önkormányzat elnöke tételesen felsorolta: a megyei tanács tartalékalapjából felhasználnak 2,45 millió lejt a megyei besorolású utak javítására, illetve újjáépítésére; továbbá 5,2 millió lejjel növelik a megyei gyermekvédelmi igazgatóság költségvetését.

korábban írtuk

Nincs elég pénze az elkezdett beruházásokra a Hargita megyei tanácsnak
Nincs elég pénze az elkezdett beruházásokra a Hargita megyei tanácsnak

Költségvetésen belüli átcsoportosításokkal, hitelfelvétellel próbálja áthidalni szorult helyzetét a Hargita megyei önkormányzat, amely több elkezdett útkorszerűsítés növekvő költségeit nem tudja fedezni.

Mindezek mellett ki kell fizessenek 250 ezer lej kamatot a folyó hitelvonalukra, illetve 60 ezer lejt a megyei sorozóközpontnak. Azonfelül 180 ezer lejt a sürgősségi felügyeletnek kell fizetni, 33 ezer lej pedig az újabb orvoslakások dokumentációjának a befejezéséhez szükséges.

Honnan vettek el?

„Mindezek forrása: a megyei tanács egymillió lejjel csökkenti a hivatali személyzeti költségeit,

Idézet
a saját javainknak és szolgáltatásainknak költségvetését pedig majdnem négymillió lejjel csökkentjük – itt van a legélesebb vágás.

Ezenkívül további egymillió lejt veszünk el a nem pénzügyi tevékenységtől, 100 ezer lejt a lakossági nyilvántartótól, 40 ezer lejt a fejlesztési ügynökségtől, 97 ezret a Vámszer Géza Népiskolától, 100 ezret a (Hargita Megyei Hagyományőrzési) Forrásközponttól, 123 ezret a megyei kulturális központtól, 75 ezret a gyergyószárhegyi alkotóközponttól, 40 ezret a Hargita Kiadótól, 120 ezret a Hargita Népe Kiadótól” – sorolta Borboly Csaba.

Mielőtt szavazásra bocsátotta volna a költségvetés-módosítást, amelyet a testület egy ellenvetés és néhány tartózkodás mellett elfogadott, a tanácselnök jelezte:

abban bíznak, hogy „az RMDSZ kormányzati szerepvállalása mentén a még hiányzó forrásaink meg fognak érkezni, itt elsősorban a gyermekvédelmi szociális rendszerre gondolunk, hisz jelenleg október közepéig van fedezet.

Másrészt arra kérjük az RMDSZ-es kormányzati tisztségviselőinket, segítsenek, hogy hagyják jóvá a folyó hitelvonalunkból a 11 millió lej lehívását, hogy a beruházásaink – amit most nem tudtunk rendezni – ne kerüljenek veszélybe”. Végül jelezte,

ha a tervezett pénzek nem érkeznek meg, akkor másfél hónap múlva újabb büdzsékiegészítésekre kell készülniük.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

Hirdetés
2026. július 23., csütörtök

Sárga jelzésű viharriasztás Székelyföldre

Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia több megyéjére és Bukarestre.

Sárga jelzésű viharriasztás Székelyföldre
Sárga jelzésű viharriasztás Székelyföldre
2026. július 23., csütörtök

Sárga jelzésű viharriasztás Székelyföldre

2026. július 23., csütörtök

Elnöki jelentés: nem csak a manipuláció miatt terjed a szélsőségesség

A szélsőségesen identitásközpontú és szuverenista irányzatok térnyerése nem magyarázható kizárólag manipulációval – olvasható a „Románia az EU-ban” stratégiai elemzőcsoportnak az elnöki hivatal által szerdán közzétett jelentésében.

Elnöki jelentés: nem csak a manipuláció miatt terjed a szélsőségesség
2026. július 23., csütörtök

Hol marad a nyár? Késő őszt idéz a július Székelyföldön

Pulóveres reggelek, 20 Celsius-fok alatti nappali csúcshőmérsékletek – az idei július továbbra sem a megszokott arcát mutatja. Székelyföldön a hajnali minimumok és a nappali maximumok is inkább egy késő őszi napot idéznek, mint a nyár derekát.

Hol marad a nyár? Késő őszt idéz a július Székelyföldön
Hirdetés
2026. július 23., csütörtök

Tánczos Barna: fokozatosan újra kell indítani a romániai juhpiacot

Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter a Várhelyi Olivér egészségügyért és állatjólétért felelős uniós biztossal folytatott megbeszélésen nagyobb rugalmasságot kért az Európai Bizottság (EB) részéről a juhkivitel feltételeinek alkalmazásában.

Tánczos Barna: fokozatosan újra kell indítani a romániai juhpiacot
2026. július 23., csütörtök

Festési tippek a Hérával

A beltéri falfestés végeredményét, noha maga a feladat egyszerűnek tűnhet, számos apró részlet alakítja ki.

Festési tippek a Hérával
Festési tippek a Hérával
2026. július 23., csütörtök

Festési tippek a Hérával

2026. július 23., csütörtök

A bírákhoz és ügyészekhez kerül 5 milliárd lej vagy az államnál marad? – erről dönt a legfelsőbb bíróság

A legfelsőbb bíróság várhatóan csütörtökön dönt abban a perben, amelyet maga indított a kormánnyal és a pénzügyminisztériummal szemben a bírák és ügyészek felhalmozódott bérhátralékainak kifizetésével kapcsolatban, és első fokon meg is nyert.

A bírákhoz és ügyészekhez kerül 5 milliárd lej vagy az államnál marad? – erről dönt a legfelsőbb bíróság
Hirdetés
2026. július 22., szerda

Megakasztotta a szakszervezet a bértörvény véglegesítési folyamatát

Felfüggesztette a Bukaresti Ítélőtábla az egységes bértörvény-tervezet véglegesítési eljárását. A Sanitas szakszervezet kérésére meghozott határozatot az érdekvédelmi tömörülés részleges sikerként értékeli, de a tiltakozást nem állítják le.

Megakasztotta a szakszervezet a bértörvény véglegesítési folyamatát
2026. július 22., szerda

Többen is a Transalpinán meghalt magyarországi motoros segítségére siettek

Magyarországi motoros vesztette életét egy balesetben szerdán a 67C jelzésű országúton, a Transalpinán, miután egy kanyarban feltehetően elvesztette uralmát a jármű felett, és nekiütközött a fém szalagkorlátnak.

Többen is a Transalpinán meghalt magyarországi motoros segítségére siettek
Hirdetés