Igazolni kell a védettséget a rendezvényeken. Ez több dokumentummal is megtehető
Fotó: Pinti Attila
Másfél éves szünet után éledezni kezdett a járványhelyzet sújtotta szórakoztatóipar, illetve sportesemények, családi rendezvények megszervezésére is lehetőség vált, a legtöbb esetben azonban csak a védettek vehetnek részt ezeken. De milyen feltételek vonatkoznak a különböző rendezvényekre, és milyen dokumentumokkal igazolhatjuk védettségünket?
2021. június 09., 19:352021. június 09., 19:35
2021. június 09., 20:292021. június 09., 20:29
Az utóbbi időszakban lépcsőzetesen enyhítették a koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében bevezetett korlátozásokat: május közepén eltörölték a szabadtéri maszkviselés kötelezettségét, az éjszakai kijárási tilalmat és a boltok korai bezárását, június elsejétől pedig a különböző rendezvények megszervezésére is lehetőség nyílt.
Utóbbiakra azonban a legtöbb esetben csak a beoltottak látogathatnak el, illetve esetenként a negatív koronavírus-teszttel rendelkezők, és azok, akik már átestek a fertőzésen. A szerteágazó előírásokról Tar Gyöngyivel, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjével beszélgettünk.
Mint leszögezte:
Utóbbiakon szabadtéren 70, zárt térben pedig 50 személy vehet részt bármilyen védettséget igazoló dokumentum nélkül. Ha azonban ennél több vendéget fogadnának, akkor csak az oltás a megoldás, negatív tesztet vagy korábbi betegséget igazoló dokumentumot nem fogadhatnak el. Tehát,
Feltétel azonban, hogy az adott településen 3 ezreléknél alacsonyabb legyen a fertőzöttségi arány (ez egyébként minden rendezvény esetében érvényes).
Fotó: Pinti Attila
A sporteseményekre már más előírások vonatkoznak: a szabadtéri mérkőzéseken a résztvevők a rendelkezésre álló helyek 25 százalékát tölthetik meg, a védettségüket pedig három különböző módon is igazolhatják: oltási igazolással, negatív teszteredménnyel (72 óránál nem régebbi PCR teszttel vagy 24 óránál nem régebbi antitest-teszttel), illetve kórházi kibocsátó igazolással, amelyből kitűnik, hogy az illető átesett a fertőzésen. Ugyanez igaz a szórakoztató rendezvényekre (például koncertek, fesztiválok) is, fontos azonban megjegyezni, hogy az események rendezői dönthetnek szigorúbb szabályok mellett is (például, hogy csak a beoltottakat engedik belépni).
Tar Gyöngyi ugyanakkor fontosnak tartotta egy, a témához kapcsolódó tévhit eloszlatását is. Mint emlékeztetett, az oltáskampány elején, amikor még nem álltak rendelkezésre adatok, valóban az volt a jellemző, hogy a fertőzésen frissen átesetteknek nem ajánlották az oltást. Mára azonban ez a tapasztalatok és lezárult tanulmányok hatására megváltozott:
Ennek oka, hogy a betegek szervezete eltérő módon reagál a fertőzésre, sokan nem is termelnek antitesteket.
Alapfokú ítélet: nem lehet kikötés rendezvényeken az immunizáltság, a teszt
A kolozsvári táblabíróság helyt adott két ügyvéd keresetének, és részben törölte annak a kormányhatározatnak az előírásait, amely az oltottsághoz, negatív PCR-teszthez, antigénteszthez köti a különböző rendezvényeken való részvételt – számol be a Krónika. A nem jogerős döntés arra vonatkozik, hogy a sportrendezvényeken, előadásokon, fesztiválokon, koncerteken, magán- és családi rendezvényeken nem lehet a belépés, a részvétel feltételeként megszabni az oltást, a negatív PCR-tesztet, az antigéntesztet, vagy hogy az érintett személy legkevesebb 15 és legtöbb 90 nappal a rendezvény előtt esett át a fertőzésen, tehát van természetes immunitása.
A jogerős döntést a legfelsőbb bíróság hozza majd meg, mivel Florin Cîțu miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy a kormány megfellebbezi az alapfokú ítéletet.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!