Igazolni kell a védettséget a rendezvényeken. Ez több dokumentummal is megtehető
Fotó: Pinti Attila
Másfél éves szünet után éledezni kezdett a járványhelyzet sújtotta szórakoztatóipar, illetve sportesemények, családi rendezvények megszervezésére is lehetőség vált, a legtöbb esetben azonban csak a védettek vehetnek részt ezeken. De milyen feltételek vonatkoznak a különböző rendezvényekre, és milyen dokumentumokkal igazolhatjuk védettségünket?
2021. június 09., 19:352021. június 09., 19:35
2021. június 09., 20:292021. június 09., 20:29
Az utóbbi időszakban lépcsőzetesen enyhítették a koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében bevezetett korlátozásokat: május közepén eltörölték a szabadtéri maszkviselés kötelezettségét, az éjszakai kijárási tilalmat és a boltok korai bezárását, június elsejétől pedig a különböző rendezvények megszervezésére is lehetőség nyílt.
Utóbbiakra azonban a legtöbb esetben csak a beoltottak látogathatnak el, illetve esetenként a negatív koronavírus-teszttel rendelkezők, és azok, akik már átestek a fertőzésen. A szerteágazó előírásokról Tar Gyöngyivel, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjével beszélgettünk.
Mint leszögezte:
Utóbbiakon szabadtéren 70, zárt térben pedig 50 személy vehet részt bármilyen védettséget igazoló dokumentum nélkül. Ha azonban ennél több vendéget fogadnának, akkor csak az oltás a megoldás, negatív tesztet vagy korábbi betegséget igazoló dokumentumot nem fogadhatnak el. Tehát,
Feltétel azonban, hogy az adott településen 3 ezreléknél alacsonyabb legyen a fertőzöttségi arány (ez egyébként minden rendezvény esetében érvényes).
Fotó: Pinti Attila
A sporteseményekre már más előírások vonatkoznak: a szabadtéri mérkőzéseken a résztvevők a rendelkezésre álló helyek 25 százalékát tölthetik meg, a védettségüket pedig három különböző módon is igazolhatják: oltási igazolással, negatív teszteredménnyel (72 óránál nem régebbi PCR teszttel vagy 24 óránál nem régebbi antitest-teszttel), illetve kórházi kibocsátó igazolással, amelyből kitűnik, hogy az illető átesett a fertőzésen. Ugyanez igaz a szórakoztató rendezvényekre (például koncertek, fesztiválok) is, fontos azonban megjegyezni, hogy az események rendezői dönthetnek szigorúbb szabályok mellett is (például, hogy csak a beoltottakat engedik belépni).
Tar Gyöngyi ugyanakkor fontosnak tartotta egy, a témához kapcsolódó tévhit eloszlatását is. Mint emlékeztetett, az oltáskampány elején, amikor még nem álltak rendelkezésre adatok, valóban az volt a jellemző, hogy a fertőzésen frissen átesetteknek nem ajánlották az oltást. Mára azonban ez a tapasztalatok és lezárult tanulmányok hatására megváltozott:
Ennek oka, hogy a betegek szervezete eltérő módon reagál a fertőzésre, sokan nem is termelnek antitesteket.
Alapfokú ítélet: nem lehet kikötés rendezvényeken az immunizáltság, a teszt
A kolozsvári táblabíróság helyt adott két ügyvéd keresetének, és részben törölte annak a kormányhatározatnak az előírásait, amely az oltottsághoz, negatív PCR-teszthez, antigénteszthez köti a különböző rendezvényeken való részvételt – számol be a Krónika. A nem jogerős döntés arra vonatkozik, hogy a sportrendezvényeken, előadásokon, fesztiválokon, koncerteken, magán- és családi rendezvényeken nem lehet a belépés, a részvétel feltételeként megszabni az oltást, a negatív PCR-tesztet, az antigéntesztet, vagy hogy az érintett személy legkevesebb 15 és legtöbb 90 nappal a rendezvény előtt esett át a fertőzésen, tehát van természetes immunitása.
A jogerős döntést a legfelsőbb bíróság hozza majd meg, mivel Florin Cîțu miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy a kormány megfellebbezi az alapfokú ítéletet.
Balavásár községben helyet jelöltek ki az építkezési törmeléknek, mégis összevissza szemetelnek a lakosok, illegálisan viszik a hulladékot a mezőre. A helyi önkormányzat kamerákat szereltetett fel, és büntetni fog.
Mihai Tîrnoveanu, a Calea Neamului (A Nemzet Útja) szervezet elnöke erős önbizalommal és nagy tervekkel vág neki az aláírásgyűjtésnek Kovászna megyében, mivel képviselőként szeretne a parlamentben a Hargita és Kovászna megyei románok érdekében fellépni.
Impozáns „drámás” díszítés hirdeti a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház bejáratánál, hogy jó helyen jár az, aki a színház és a kortárs dráma iránt érdeklődik. Itt zajlik ugyanis szeptember 16-21. között a dráMA kortárs színházi találkozó.
Tartalmas hétvége zárult Borospatakán, ahol az elmúlt napokban Erdély ízei kerültek középpontba. A Taste of Transylvania gasztrofesztiválon Rácz Jenő, a Konyhafőnök sztárséfje mesélt izgalmas terveiről, köztük egy új étterem nyitásáról a Székelyhonnak.
Elsősorban pénzadományokkal, de tartós élelmiszerrel is segíthetünk a Galac és Vaslui megyei árvízkárosultaknak – hívja fel a figyelmet a Román Vöröskereszt Maros megyei kirendeltsége.
Hétfőn 17 óra 40 perckor 5,5-ös erősségű földrengés volt Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – derül ki az országos földfizikai intézet (INCDFP) által közzétett adatokból.
Bár a hétvégén Hargita és Kovászna megyei folyókra is sárga jelzésű figyelmeztetést adtak ki, a Maros-medence vízügyi ügykezelőséghez tartozó patakok és folyók nem okoztak gondot – nyilatkozta a vízügyi igazgatóság Maros megyei illetékese.
Néhány napos késéssel költözhetnek be a csíksomlyói iskola tanulói az erdőalji konténeriskolába. Az utolsó simítások maradtak hátra: még pakolnak és bútoroznak, a tervek szerint a tanítás a létesítményben csütörtökön kezdődik.
Több változás történt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a sürgősségi osztály megközelíthetőségét illetően az ott zajló bővítési munkálatok miatt – olvasható a szerkesztőségünknek eljuttatott közleményben.
Megvan a következő két hétre szóló időjárás-előrejelzés, az Országos Meteorológiai Szolgálat közzétette a szeptember 16–29. közötti időszakra vonatkozó prognózisát.
szóljon hozzá!