
Nincs szükség sorban állásra. Otthonról, kényelmesen tehetünk eleget befizetési kötelezettségeinknek
Fotó: Haáz Vince
Fellendült a bankkártyahasználat a járványhelyzet alatt Romániában, és az online adó-, illeték- és bírságbefizetésre lehetőséget nyújtó ghiseul.ro oldal is egyre népszerűbb. Utóbbin keresztül várhatóan közüzemi vagy más jellegű számlákat, és az útlevél vagy a gépjárművezetői engedély kiváltásához szükséges illetékeket is be lehet majd fizetni.
2020. szeptember 12., 17:562020. szeptember 12., 17:56
Átalakította a fizetési szokásokat a koronavírus-világjárvány Romániában: míg korábban sokan tartózkodtak a bankkártyás fizetéstől és az online ügyintézéstől, az utóbbi hónapokban megnőtt ezek népszerűsége. Ezt több felmérés is alátámasztja, a Dreptul La Banking tájékoztató portál adatai szerint a járvány hazai megjelenésétől jelentősen nőtt a bankkártyás tranzakciók száma. Ezekből csak a második negyedévben 222,2 milliót regisztráltak, ami 9,6 százalékkal haladja meg a korábbi év hasonló időszakában jegyzett értéket. Egy másik, Financial Pulse Survey nevű nemzetközi felmérés továbbá arra mutatott rá, hogy
A fizetési kötelezettségek online rendezésének fellendüléséről árulkodik az is, hogy egyre felkapottabbá válik az adó-, illeték- és bírságbefizetésre lehetőséget nyújtó ghiseul.ro oldal. Az online platformot működtető, digitalizációt elősegítő hatóság (ADR) friss adatai szerint már több mint 700 ezer személy regisztrált a ghiseul.ro oldalra. Ebből több mint 207 ezer felhasználó idén csatlakozott, ami a legmagasabb érték a 2011-es indulása óta.
Az idei befizetések összege meghaladta a 317 millió lejt, ami a teljes 2019-es évben jegyzett érték duplája. Augusztusban ráadásul a szolgáltatás kibővítéséről döntött a kormány, így várhatóan rövid időn belül közüzemi vagy más jellegű számlákat, és az útlevél vagy a gépjárművezetői engedély kiváltásához szükséges illetékeket is be lehet majd fizetni a ghiseul.ro oldalon.
Az online befizetés biztosítása terén Hargita megye kiemelkedően teljesít és az első helyen áll országos szinten, hiszen a ghiseul.ro adatai szerint a megyében 50 intézmény csatlakozott az Elektronikus Kifizetések Országos Rendszeréhez (SNEP), ebből 48 helyi önkormányzat. Ehhez képest a második helyen álló Ilfov megyében 27, a harmadik helyen osztozó Vâlcea és Szeben megyékben pedig 26 intézmény biztosít online fizetési lehetőséget. Maros megyében 14 (12 önkormányzat), Kovászna megyében pedig mindössze 4 (3 önkormányzat) intézmény csatlakozott a rendszerhez.
A Hargita megyei lefedettség ellenére korábban kevesen éltek a lehetőséggel, a járványhelyzet alatt azonban megugrott az online befizetések száma, ami annak is köszönhető, hogy egy ideig zárva tartottak az önkormányzatok ügyfélszolgálatai. Rodica Ţiriac, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala adó- és illetékosztályának vezetője megkeresésünkre elmondta, a 2016-os bevezetést követően évről évre nőtt a felhasználók száma, de idén egy jelentősebb fellendülést tapasztaltak.
– mutatott rá Rodica Ţiriac.
Hasonló tapasztalatokról számolt be Zörgő Noémi, a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal szóvivője is. Mint mondta, a magán- és a jogi személyek esetében is megemelkedett a ghiseul.ro oldalt használók száma az elmúlt időszakban, a város nagyobb cégei is átálltak az online befizetésre. Fontos különbség, hogy míg a magánszemélyek a portálon tudnak regisztrálni, a jogi személyeket az önkormányzatok adóosztályain tudják beíratni a rendszerbe. „Idén megháromszorozódott a ghiseul.ro oldalon fizetők száma, a kényszerhelyzet sokakat rávett arra, hogy otthonról oldják meg a befizetéseket” – emelte ki a szóvivő.
Hogyan működik?
Magánszemélyek esetében a ghiseul.ro oldalon többféleképpen is lehetőség nyílik a törlesztésre. Amennyiben összesítést is szeretnénk látni a kifizetendő tételekről, regisztrálni kell. Ezt a Solicitare date de acces (belépési adatok kérése) menüpontot alatt lehet megtenni, itt a szükséges személyes adatok megadását követően (mint a személyi szám, név, e-mail-cím, telefonszám stb.) e-mailben kapjuk meg a belépéshez szükséges adatainkat.
Fontos, hogy a használandó bankkártya a kérelmező nevén legyen, mert különben az informatikai rendszer biztonsági okokból nem engedi, hogy regisztráljunk. A belépést követően elérhetővé válik személyes adatlapunk, amely tartalmazza a polgármesteri hivatal által nyilvántartott javainkat, a megállapított adó összegét, illetve a kifizetési paramétereket. Regisztráció nélkül is lehetséges az online adófizetés, de így nem látható a befizetendő összeg, tehát csak akkor érdemes ezt választani, ha pontosan tudjuk, mennyit kell törlesztenünk. Emellett a közlekedési vagy egyéb bírságokat is regisztráció nélkül lehet befizetni online a ghiseul.ro oldalon.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
szóljon hozzá!