
Nincs szükség sorban állásra. Otthonról, kényelmesen tehetünk eleget befizetési kötelezettségeinknek
Fotó: Haáz Vince
Fellendült a bankkártyahasználat a járványhelyzet alatt Romániában, és az online adó-, illeték- és bírságbefizetésre lehetőséget nyújtó ghiseul.ro oldal is egyre népszerűbb. Utóbbin keresztül várhatóan közüzemi vagy más jellegű számlákat, és az útlevél vagy a gépjárművezetői engedély kiváltásához szükséges illetékeket is be lehet majd fizetni.
2020. szeptember 12., 17:562020. szeptember 12., 17:56
Átalakította a fizetési szokásokat a koronavírus-világjárvány Romániában: míg korábban sokan tartózkodtak a bankkártyás fizetéstől és az online ügyintézéstől, az utóbbi hónapokban megnőtt ezek népszerűsége. Ezt több felmérés is alátámasztja, a Dreptul La Banking tájékoztató portál adatai szerint a járvány hazai megjelenésétől jelentősen nőtt a bankkártyás tranzakciók száma. Ezekből csak a második negyedévben 222,2 milliót regisztráltak, ami 9,6 százalékkal haladja meg a korábbi év hasonló időszakában jegyzett értéket. Egy másik, Financial Pulse Survey nevű nemzetközi felmérés továbbá arra mutatott rá, hogy
A fizetési kötelezettségek online rendezésének fellendüléséről árulkodik az is, hogy egyre felkapottabbá válik az adó-, illeték- és bírságbefizetésre lehetőséget nyújtó ghiseul.ro oldal. Az online platformot működtető, digitalizációt elősegítő hatóság (ADR) friss adatai szerint már több mint 700 ezer személy regisztrált a ghiseul.ro oldalra. Ebből több mint 207 ezer felhasználó idén csatlakozott, ami a legmagasabb érték a 2011-es indulása óta.
Az idei befizetések összege meghaladta a 317 millió lejt, ami a teljes 2019-es évben jegyzett érték duplája. Augusztusban ráadásul a szolgáltatás kibővítéséről döntött a kormány, így várhatóan rövid időn belül közüzemi vagy más jellegű számlákat, és az útlevél vagy a gépjárművezetői engedély kiváltásához szükséges illetékeket is be lehet majd fizetni a ghiseul.ro oldalon.
Az online befizetés biztosítása terén Hargita megye kiemelkedően teljesít és az első helyen áll országos szinten, hiszen a ghiseul.ro adatai szerint a megyében 50 intézmény csatlakozott az Elektronikus Kifizetések Országos Rendszeréhez (SNEP), ebből 48 helyi önkormányzat. Ehhez képest a második helyen álló Ilfov megyében 27, a harmadik helyen osztozó Vâlcea és Szeben megyékben pedig 26 intézmény biztosít online fizetési lehetőséget. Maros megyében 14 (12 önkormányzat), Kovászna megyében pedig mindössze 4 (3 önkormányzat) intézmény csatlakozott a rendszerhez.
A Hargita megyei lefedettség ellenére korábban kevesen éltek a lehetőséggel, a járványhelyzet alatt azonban megugrott az online befizetések száma, ami annak is köszönhető, hogy egy ideig zárva tartottak az önkormányzatok ügyfélszolgálatai. Rodica Ţiriac, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala adó- és illetékosztályának vezetője megkeresésünkre elmondta, a 2016-os bevezetést követően évről évre nőtt a felhasználók száma, de idén egy jelentősebb fellendülést tapasztaltak.
– mutatott rá Rodica Ţiriac.
Hasonló tapasztalatokról számolt be Zörgő Noémi, a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal szóvivője is. Mint mondta, a magán- és a jogi személyek esetében is megemelkedett a ghiseul.ro oldalt használók száma az elmúlt időszakban, a város nagyobb cégei is átálltak az online befizetésre. Fontos különbség, hogy míg a magánszemélyek a portálon tudnak regisztrálni, a jogi személyeket az önkormányzatok adóosztályain tudják beíratni a rendszerbe. „Idén megháromszorozódott a ghiseul.ro oldalon fizetők száma, a kényszerhelyzet sokakat rávett arra, hogy otthonról oldják meg a befizetéseket” – emelte ki a szóvivő.
Hogyan működik?
Magánszemélyek esetében a ghiseul.ro oldalon többféleképpen is lehetőség nyílik a törlesztésre. Amennyiben összesítést is szeretnénk látni a kifizetendő tételekről, regisztrálni kell. Ezt a Solicitare date de acces (belépési adatok kérése) menüpontot alatt lehet megtenni, itt a szükséges személyes adatok megadását követően (mint a személyi szám, név, e-mail-cím, telefonszám stb.) e-mailben kapjuk meg a belépéshez szükséges adatainkat.
Fontos, hogy a használandó bankkártya a kérelmező nevén legyen, mert különben az informatikai rendszer biztonsági okokból nem engedi, hogy regisztráljunk. A belépést követően elérhetővé válik személyes adatlapunk, amely tartalmazza a polgármesteri hivatal által nyilvántartott javainkat, a megállapított adó összegét, illetve a kifizetési paramétereket. Regisztráció nélkül is lehetséges az online adófizetés, de így nem látható a befizetendő összeg, tehát csak akkor érdemes ezt választani, ha pontosan tudjuk, mennyit kell törlesztenünk. Emellett a közlekedési vagy egyéb bírságokat is regisztráció nélkül lehet befizetni online a ghiseul.ro oldalon.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!