Fotó: Barabás Ákos
Húsvét környékén nemcsak a csokinyuszi iránti érdeklődés nő meg, sokan élő nyulat is vásárolnak főként gyerekeknek ajándékba. Az ajándékállat sokak arcára mosolyt csal az ünnepeken, de a tapasztalat azt mutatja, legtöbb esetben egyszerhasználatosak a húsvéti nyuszik.
2017. április 13., 17:062017. április 13., 17:06
Különösen húsvét táján bővül az állatkereskedések nyúlválasztéka, de a marosvásárhelyi piacokon és a tenyésztőktől is lehet vásárolni pihe-puha fülest. A fehér a legkeresettebb, az áruk pedig változó, van, ahol már tíz lejért is be lehet szerezni, fehéret is lehet kapni 50 lejért. Így húsvét táján pedig nem ritka, hogy egy-egy nyúllal térnek haza a szülők, nagyszülők az egyébként állatoktól mentes családi házakba, lakásokba.
„A tapasztalat azt mutatja, hogy sokszor egyszerhasználatosak ezek a nyuszik, mert betegek lesznek, nincs idő foglalkozni, állatorvoshoz vinni őket. Ráadásul sokszor tavasz-nyár időszakát még kibírják az új otthonban a nyuszik, de amikor jön a tél, a rossz idő, be kell vinni az állatot a házba, szaga van, akkor megválnak tőle. Kiviszik falura sokan, ott azonban szintén megbetegedhetnek” – magyarázza Pálosi Csaba állatorvos, akihez több okból vittek már nyuszit. Megesik, hogy agresszió, vagy úgynevezett
A szakember szerint nem veszélyes, de bizony egy hároméves gyerek meg tud ijedni ettől. Az agressziót az ivartalanítás megoldja, de egyéb veszélyes is leselkednek a nyuszikra. Külső (bolha és kullancs, illetve rüh) és belső paraziták (férgek) támadják meg a nyulat, a táplálékváltoztatás miatt hasmenés lép fel, és elég gyakori, hogy fognövekedési zavarok állnak elő már a kétéves nyuszinál.
Fotó: Barabás Ákos
„Falun általában fél évesen levágják a nyuszikat. Később gyakori a fognövekedési zavar, amikor összevissza nőnek a fogai, olyankor beavatkozásra van szükség: rezekció, reszelés, ritkábban húzás is. És van két veszélyes, vírusok által okozott betegség, amire nincs is gyógyszer, csak oltás: a nyulak vérzéses betegsége, illetve a mixomatózis. Mindkét betegséget legyek és szúnyogok terjesztik más beteg nyulakról, ezért főleg vidéken augusztus és szeptemberi hónapokban üti fel a fejét a járvány. Ezekre csak az oltás a megoldás, a nyuszikat pedig hathavonta kell oltani, ezt nem sokan csinálják meg” – fogalmaz az állatorvos. A nyuszik ilyenkor – oltás híján – elpusztulnak, amit bizony pont a megajándékozott gazdi visel a legrosszabbul.
Pálosi Csaba azt mondja, húsvétra, ajándék szempontjából egyáltalán nem tanácsos nyuszit venni, az felelőtlenség. Érdemes végiggondolni, hogy valóban szívesen tartanánk-e állatot a lakásban, az udvaron, hogy a későbbiekben hogyan fognak ettől megváltozni a hétköznapjaink, az otthon tartott házi nyúl 5–6 évig is elélhet, ennyi időre vállalunk felelősséget.
– hívja fel figyelmet a szakember.
A nyuszira figyelni kell
Elhelyezésére ideig-óráig megfelel egy fa- vagy műanyag láda, de a legjobb, ha beszerzünk neki az állatkereskedésből egy kimondottan nyusziknak készült ketrecet. Takarmánnyal szemben a nyúl nem igényes. Lehet kapni gyári keveréktakarmányt, de jól eltartható a kerti zöldféléken, egy kis szemes kiegészítéssel (búza, zab vagy árpa). Ami fontos számára, az a széna. Erre télen-nyáron szüksége van. Csak a széna tartalmazza azt a rostmennyiséget, ami a nyúl emésztését egészségessé teszi. Időnként ellenőrizni kell a karmokat, és ha túlnőttek, le kell vágni azokat. Ez elég gyakori, hiszen házi kedvenceink nem használják karmaikat annyira, mint a szabadban élő társaik. A növekedés folyamán oda kell figyelni a metszőfogakra, amelyek könnyen túlnőnek, ha az állat nem kap elég rágcsálni valót, illetve ha növekedéskor az alsó és a felső állkapocs nem egyformán nő. Néha nem árt átkefélni a nyuszit, főleg vedléskor, illetve a hosszú szőrűeket gyakrabban.
Pro Urbe-díjra és Díszpolgári címre javasolhatnak a közösségért és a városért önzetlenül munkálkodó személyeket a gyergyószentmiklósiak, november 18-ig.
Szinte egyik pillanatról a másikra maradhat pedagógusok nélkül a közoktatási rendszer tíz–tizen-egynéhány éven belül, és egyes szakemberek szerint már most késő ezt megelőzni. A pedagógushiány már tapasztalható, de ez még a jelenség enyhébb formája.
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Mit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemen címmel jelent meg Salamon Ferenc helytörténész, tanár legújabb kötete. November 5-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban tárják az olvasók elé.
szóljon hozzá!