Munkában a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők. Hiányos egyeztetés. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
A több mint egy éve már élőben is közvetített marosvásárhelyi tanácsüléseken szinte mindig üres Dorin Florea polgármester széke. Az általunk megkérdezett helyi önkormányzati képviselők sérelmezik, hogy az elöljáró meg sem hallgatja a vele együtt megválasztott képviselő-testület véleményét. Arra is rákérdeztünk, milyen a polgármester viszonya a tanáccsal.
2017. szeptember 22., 13:092017. szeptember 22., 13:09
2017. szeptember 22., 13:122017. szeptember 22., 13:12
Míg Erdély több nagyvárosában, többek között Kolozsváron, illetve a székely megyékben is a polgármesterek nemcsak összehívják a helyi önkormányzati üléseket, hanem részt is vesznek azokon, felelnek a tanácsosok esetleges kérdéseire és egyeztetnek velük, Marosvásárhelyen ez nem így van. Dorin Florea polgármester
Tavaly részt vett akkor, amikor a sporttámogatásokról döntöttek, és a városháza nagy gyűléstermében több fiatal sportoló, edző volt. Idén pedig legalább egyszer jelen volt, amikor a római katolikus iskola ügyében kértek szót a szülők.
A közigazgatási törvény szerint a polgármester köteles havonta összehívni a soros tanácsülést és szükség esetén a rendkívüli ülést is. Arra
Megkérdeztük Dorin Floreát, hogy miért nem jár be polgármesterként rendszeresen az ülésekre, és hogyan jellemezné a kapcsolatát a választott tanácsosokkal. A sajtóirodától kapott válasz a következő. „Ez a tanács is sajnálatos módon olyan, mint amit láthatunk a román társadalomban és a politika terén, agresszív, fenyegetőző és reklamáló. Szerencsétlen az a jelenség, amely egész Romániára jellemző, s Marosvásárhelyen is felütötte fejét, miszerint az utca kell vezessen. Sajnálatos módon a politikai pártok nem jó szakembereket vettek fel a listákra, és nem kívántak bekapcsolódni a városfejlesztési tervekbe. Egyesek csak azzal foglalkoznak, hogy napirenden tartsák a vitát, a veszekedést. Éppen ezért nem vettem részt minden ülésen, s arra biztattam azokat a tanácsosokat, akik dolgozni akarnak úgy, ahogy erre felesküdtek, hogy
Egyesek úgy akarnak kitűnni, hogy reklamálnak, feljelentenek. De ennél is különösebb, hogy az állami intézményeket használják fel a politikai csatározásokra. Egyedüli eset Romániában, hogy egy év és két hónapig a városnak nem volt alpolgármestere, s akkor még nem beszéltünk arról, hogy
Ez arra sarkallt, hogy kérjem: legyen végre valódi közigazgatási reform, és tisztán szögezzék le, hogy mi módon dolgozhat a városvezető és a tanács úgy, hogy az ülések ne politikai csatározások legyenek.”
A Szabad Emberek Pártjának (POL) tanácsosa, Radu Bălaș érdeklődésünkre elmondta, hogy a közigazgatási törvény szerint a polgármesternek kötelessége összehívni havonta az üléseket, s noha azt a törvény nem írja elő, de igen, jó lenne, ha azon részt is venne. „Augusztusban a polgármester megszegte ezt a törvényt, mert nem hívta össze a soros ülést, pedig legalább harminc napirendi pont volt közvitára bocsátva. Mi mindig azt mondtuk a polgármesternek, ha megjelent az üléseken, hogy maradjon és hallgassa meg a mi álláspontunkat is. Ez soha nem történt meg” – mondta Radu Bălaș, aki saját bevallása szerint
Az ügy első tárgyalására október elején kerül sor. Az egyik tanácsülésen Florea állítólag azt mondta, hogy a POL-tanácsosok valakinek a bérencei és parasztok.
Archív
Fotó: Boda L. Gergely
A kormányzó Szociáldemokrata Pártnak (PSD) jelenleg három képviselője van a marosvásárhelyi tanácsban. Egyikük, Sergiu Papuc alpolgármester lett. A rangidős, Cristian Bratanovici, aki a vízügyi igazgatóság vezérigazgatója lapunknak elmondta, hogy szerinte jó lenne, ha a polgármester gyakrabban részt venne az üléseken, de megérti, ha ezt nem teszi meg, részben a POL-os tanácsosokkal való konfliktusa miatt. Bratanovici úgy véli, hogy
s külön kiemelte, hogy szerinte jó hatással van a város fejlődésére az, hogy immár nemcsak egy, hanem három személy, a polgármester és két alpolgármester oldja meg a város ügyes-bajos dolgait.
A jelenlegi RMDSZ-es önkormányzati képviselők közül az egyik legrégebb „szolgálatban” lévő tanácsos Bakos Levente, aki igen árnyaltan látja és láttatja a polgármester és a tanács kapcsolatát. Mint kifejtette, a városvezető nemcsak ebben a mandátumában, hanem korábban sem volt rendszeres résztvevője az üléseknek.
Mégiscsak minket a város lakossága bízott meg azzal, hogy képviseljük. Sok esetben hozzánk fordulnak, minket kérnek meg, hogy tolmácsoljuk gondjaikat. Azért is jó lenne, ha jelen lenne az üléseken, mert akkor már ott helyben elmondaná, hogy ezt vagy amazt ő nem akarja, nem helyesli, nem fogja végrehajtani, így sok üresjárattól megmenekülnénk” – mondta Bakos Levente, aki szerint
s ha valakinek valóban fontos megbeszélnivalója lenne a városvezetővel, biztos bemehetne hozzá.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
November 15-én jótékonysági bált szervez az RMDSZ Háromszéki Nőszervezete. A jelenlevők felajánlásaiból a Máltai Szeretetszolgálatnak vásárolnak tolószékeket és járókereteket, amelyekkel a segélyszervezet a mozgáskorlátozottak segítségére lehet.
szóljon hozzá!