Szerda délben ünnepélyes keretek között nyitották meg Marosvásárhelyen a Kandake szociális kávézót a Bernády György tér 3. szám alatt, a Teleki-ház belső udvarában. Célja a fogyatékkal élők foglalkoztatása és a társadalom érzékenyítése. A megnyitón több politikus és egyházi elöljáró is részt vett.
2024. április 10., 16:422024. április 10., 16:42
2024. április 10., 16:502024. április 10., 16:50
Fotó: Haáz Vince
Szerda délben ünnepélyes keretek között nyitották meg Marosvásárhelyen a Kandake szociális kávézót a Bernády György tér 3. szám alatt, a Teleki-ház belső udvarában. Célja a fogyatékkal élők foglalkoztatása és a társadalom érzékenyítése. A megnyitón több politikus és egyházi elöljáró is részt vett.
2024. április 10., 16:422024. április 10., 16:42
2024. április 10., 16:502024. április 10., 16:50
Fotó: Haáz Vince
Kandake etiópiai királynő neve ihlette a kávézó nevét, tehát nem áll olyan messze a Biblia és a kávé fogalma, hiszen Etiópia a kávé őshazája, Kandake pedig az az afrikai királynő volt, akinek fogyatékkal élő kincstárnoka megkeresztelkedett.
A sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány, az Erdélyi Református Egyházkerület és a marosvásárhelyi református egyházközségek kuratóriumának összefogásával hozták létre azt a különleges kávézót Marosvásárhely központjában, ahol
Célja nemcsak az, hogy kellemes helyszínt biztosítson a kávézáshoz, hanem a fogyatékkal élők fejlesztése is, illetve a társadalom érzékenyítése a fogyatékkal élőkkel szemben. Sepsiszentgyörgyön az Írisz házban – a Diakónia Keresztyén Alapítvány fogyatékkal élőket foglalkoztató intézménye – holland támogatással kezdték el a tevékenységet, és azt tapasztalták, hogy a fogyatékkal élők nagy lelkesedéssel vesznek részt benne. A marosvásárhelyi kávézót Nagy Gábor vezeti majd.
Fotó: Haáz Vince
A megnyitóünnepségen Szegedi László református tiszteletes prédikációjában hangsúlyozta, fontos, hogy a magyar közösségből mindenki megtalálja a helyét. Kolumbán Vilmos, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese is örömét fejezte ki a kávézó megnyitásával kapcsolatban, és arra biztatta a kezdeményezőket, hogy
Utalva arra, hogy csütörtökön Nagyváradon is nyitnak egy hasonló kávézót.
Fotó: Haáz Vince
Csép Éva Andrea, az RMDSZ szociális ügyekért felelős Maros megyei képviselője úgy véli,
Meggyőződése, hogy az erdélyi emberek sajátossága, hogy tudnak figyelni egymásra, és azért is fontosak és támogatandók ezek a kezdeményezések, mert ugyanezt a célt szolgálják – mondta a képviselő.
Fotó: Haáz Vince
Makkai Péter református lelkész, a Sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány fogyatékkal élők, gyermekjóléti és családsegítő ágazatának igazgatója kifejtette,
Régi, nagy álma valósult meg a kávézó által, annál is inkább, hogy sok minden nehezítette a projekt megvalósulását – pandémia, felújítással járó akadályok –, de ez az álom továbbmegy, mert csütörtökön Nagyváradon is megnyitnak egy ilyen kávézót, és szeretnék más városokba is elvinni a kezdeményezést, ahol nyitottak rá. Marosvásárhelyen tárt karokkal várták, segítették a terv létrejöttét – emelte ki a Sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány vezetője.
Fotó: Haáz Vince
Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere arról beszélt, hogy a Kandake kávézónak nemcsak az a célja, hogy a legjobb kiszolgálás mellett a legjobb kávét nyújtsa, hanem egy missziót is teljesít: „a társadalom érzékenyítése és Krisztus képére való formálása.
– fejtette ki a polgármester.
Szegedi László tiszteletes áldásával zárult a megnyitó
Fotó: Haáz Vince
Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke beszédében kiemelte, fontos, hogy egy társadalomban minden személy érezze, hasznos munkát tud végezni, és egy ilyen kezdeményezésnek az a legfontosabb szerepe, hogy azok is lehetőséget kapjanak arra, hogy hasznos tagjai legyenek a társdalomnak, akik korábban nehezebben találhattak ilyen lehetőséget.
Fotó: Haáz Vince
A modern és stílusosan berendezett kávézóban festményeken elevenedik meg a kávézó névadójának története, amelyeket egy autista és egy Down-szindrómás fiatal festett, ezeket pedig bármikor meg lehet tekinteni a marosvásárhelyi Kandakéban egy kávé vagy egy sütemény mellett.
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
Fotó: Haáz Vince
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!