
Archív fotó. Mert Hargita megyében tényleg régóta nincs tej és kifli az iskolákban
Fotó: Kristó Róbert
Még várniuk kell a Hargita megyei elemi iskolásoknak és óvodásoknak a tejre, kiflire és almára az iskolákban, mert még nem zárult le teljesen ehhez a közbeszerzési folyamat, amelyet Hargita Megye Tanácsa bonyolít. Ugyanakkor a megyéből 32 tanintézet tud meleg ebédet biztosítani a diákjainak, ezért közülük 26 iskola lemondott a tej- és kifliprogramról, annak ellenére, hogy a jogszabályok lehetővé tették volna mindkét programban a részvételt.
2024. szeptember 13., 08:002024. szeptember 13., 08:00
Nem könnyű átlátni a tejet, kiflit és almát tartalmazó iskolai program lebonyolításához szükséges eljárásokat, az viszont ismert, hogy a programért Hargita Megye Tanácsa felel, és az is tény, hogy a múlt tanév eltelt anélkül, hogy ezekhez a termékekhez jutottak volna az iskolások. A közbeszerzési eljárás elhúzódott, megkezdődött az újabb tanév, de még egyelőre tej és kifli nélkül.
A folyamatról és a program indulásáról részletesebb magyarázatot a megyei önkormányzattól jövő hétre ígértek. Addig is – szerdán késő délután – egy közleményt adtak ki, amelyben arról írtak, hogy több Hargita megyei iskola, amely részt vesz az egészséges étkezés (meleg ebéd) programban, nem igényelte a tízórais programot, ezért kérik az iskolaigazgatókat, hogy jelezzék, ha mégis kérnék.
„Arra kérjük az iskolaigazgatókat, szülőket, hogyha az egészséges étkezési program mellett szeretnék a tej-kifli programot is igényelni, jelezzék.
– indokolta meg a késés egyik lehetséges okát közleményben Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
A megyéből ugyanis 32 iskola jelentkezett sikeresen a Hargita Megyei Tanfelügyelőség által bonyolított „melegebéd-programra”, amelyek közül 24-en úgy döntöttek, hogy nem kérnek a tejből és kifliből. Hargita Megye Tanácsa tehát most arra vár, hátha mégis meggondolnák magukat az érintett tanintézetek, úgy fogalmazva a közleményben, hogy még tisztázni kell a helyzetet, és addig nincs tej meg kifli.
„Sokan azt gondolják, ha van egészségesebéd-program, akkor a gyermekeknek már nincs szükségük a tejre és kiflire. A program az Európai Unió támogatásával valósul meg, rajtunk áll, hogy élünk-e vele. Tehát,
Természetesen az iskolák részéről szükség van logisztikára a beszállításhoz, kiosztáshoz, tároláshoz, és szükség van emberi erőforrásra is ehhez, de mindez csupán részlet, ha kérik, akkor tudunk ezekben segíteni. Arra kérjük az iskolaigazgatókat, szülőket, hogyha az egészséges program mellett szeretnék a tej-kifli programot is igényelni, jelezzék” – fogalmaztak a közleményben.
Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője is fontosnak látta tisztázni, hogy a két programot külön bonyolítják, a „tej-kiflit” a megyei önkormányzat, a „meleg ebédet” a tanfelügyelőség. Utóbbira több tanintézet jelentkezett a megyéből, de a szakminisztérium által biztosított keretbe csak 32 tanintézet fért bele, ugyanis
A főtanfelügyelő elmondta, ugyan a törvények szerint a két program nem zárja ki egymást, de arra kérték az iskolaigazgatókat, beszéljék meg az intézményükben és döntsék el, hogy szeretnék vagy nem a tej-kifli programot. Hozzátette, a cél az, hogy ne legyen ételpazarlás. Az iskolák saját belátásuk szerint döntöttek, van ahol az infrastruktúra nem megfelelő a tízórai fogadásához;
Kedves Tihamér, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, úgy tudja, jövő héttől kapják meg a tejet és a kiflit a gyermekek. A melegebéd-programot meg azért nem igényelték, mert az iskola egyelőre nem rendelkezik megfelelő infrastruktúrával, ráadásul még zajlik a felújítása is, azonban a jövőben szeretnék ennek a lehetőségét megteremteni.
Holló Edit, a csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta, egy sor kritériumrendszernek kellett megfelelni, többek között figyelembe vették a nehéz szociális helyzetben lévő, sajátos nevelési igényű gyermekek számát is.
– mondta az igazgató. Hozzátette, esetükben csak a meleg ebédet kapják a gyerekek, mert ezt választotta a tanintézet, úgy vélte, ha kérték volna a tejet és a kiflit is, az pazarlás lett volna. „Úgy ítéltük meg, a tartalmas, finom, meleg ebéd elég a gyerekeknek” – jegyezte meg.
Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének elnöke a téma kapcsán kifejtette, az ilyen döntésekbe fontos lenne bevonni a szülőket is, a szülői bizottságot, és felmérni az igényt, hogy valóban szükség volna-e a tejre és a kiflire. Véleménye szerint,
és megoldást kellene találni helyben annak működtetésére, ez esetben a tej-kifli program lebonyolítására.
Hargita megyében 16 gyergyószéki, 11 udvarhelyszéki, valamint 5 csíkszéki tanintézet igényelt meleg ebédet a gyermekeknek.

A tanév lezárult, a Hargita megyei tízóraiprogramra kiírt közbeszerzés még nem, így ebben az iskolai évben nem kaptak a diákok a nekik járó tízóraiból. A megyei önkormányzat közbeszerzése márciusban jelent meg, most az utolsó értékelési szakaszba ért.
Az Electrica áramszolgáltató tájékoztatása szerint karbantartási és javítási munkálatok miatt több Maros és Hargita megyei településen is szünetelni fog az áramszolgáltatás a következő két napban.
Meg kell hosszabbítani az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását a jelenlegi gazdasági helyzetre való tekintettel Tánczos Barna ügyvivő mezőgazdasági miniszter szerint. Az intézkedés hatálya június 30-án járna le.
Jubileumi ballagási ünnepséget tartottak a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központban szerdán, tíz évvel azután, hogy megnyitották a létesítményt az FK Csíkszereda épületében. Idén 27 végzős diák ballagott el a központból.
Hatósági felügyelet alá került a Bihar megyei Érbogyoszló RMDSZ-es polgármestere, miután csúszópénz elfogadásán érte tetten az Európai Ügyészség (EPPO).
Döntő házként megszavazta szerdán a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely mentesíti az e-Factura rendszer kötelező használata alól a szerzői jogdíjból és mezőgazdasági tevékenységből jövedelmet szerző magánszemélyeket.
Forgalmi változások lépnek életbe péntektől a Nicolae Bălcescu utcában az útszakasz és a parkolók felújítási munkálatai miatt.
A fővárosi tömbházban tavaly történt robbanás ügyében eddig 176 magán- és jogi személy nyújtott be kártérítési igényt sértett félként, és a nyomozók 55 millió euróig zárlatot rendeltek el a gyanúsítottak és az érintett cégek vagyonára.
Az iskola fennállásának 50. évfordulójára megújult a marosvásárhelyi Gheorghe Șincai Szakképző Líceum. Korszerű műhelyek és laborok várják a diákokat, az intézmény pedig ma már az egyik legnépszerűbb szaklíceum Maros megyében.
Egy férfi sérült meg súlyosan szerdán Szeben megyében, miután egy szekérrel egy oszlopnak ütközött, majd a ló az úton vonszolta. Egy nappal korábban egy fiatal állapotos nőt rángatott magával a ló, aki szintén súlyosan megsérült.
Május 1. és 31. között lehetőséget biztosítunk arra, hogy egyszerűen megszabaduljanak azoktól a tárgyaktól, amelyeket már nem használnak, és nem helyezhetők el a hagyományos hulladékgyűjtőkben.
2 hozzászólás