Édes-savanykás íze kell legyen az ételnek
Fotó: Erdély Bálint Előd
Rendszerint bárányhúsból készülnek vidékünkön a húsvéti ebédek, ehhez kínál ötleteket ezúttal Karácsony József, a Főnix Konyha séfje. Hagyományos tárkonyos bárányfejlevest készített, a tőle már megszokott kis csavarral.
2021. március 24., 09:412021. március 24., 09:41
Húsvét közeledtével egyre könnyebb beszerezni a bárányhúst, ami a hagyományos ünnepi ételek elengedhetetlen alapanyaga. „Most könnyen juthatunk hozzá a jellegzetes ízű, friss bárányhúshoz, ami elkészítve nemcsak ínycsiklandó, de roppant laktató is. Éppen ezért használjuk ki az alkalmat, és tegyünk ki magunkért a konyhában. Használjuk fel okosan a különleges alapanyagot, hogy evés után mind a tíz ujjukat megnyalják vendégeink, családtagjaink” – így Karácsony József, a Főnix Konyha szakácsa.
Ha ünnepi menüben gondolkodunk, akkor nem érdemes kisebb részeket megvásárolni,
Amíg a comb és a bordák kiváló alapanyagai lehetnek a sülteknek, addig a fej, a csontok – például lábszár vagy a nyak – és a kisebb húsdarabok kombinációjából kiváló levest lehet főzni.
A bárány feje a legfontosabb hozzávalója a gazdag levesnek, amely szinte önmagában is elég ahhoz, hogy jóllakjunk – magyarázta Karácsony. Első lépésként távolítsuk el az orrot, az alsó állkapcsot, illetve a szemeket, hiszen azokat nem fogjuk hasznosítani. A nyelvet és az agyat is vegyük ki a koponyából, ezek viszont hasznos hozzávalók lesznek. Fontos, hogy mindkettőt hideg vízben mossuk meg, hártyázzuk le, ezután pedig kockázzuk is fel.
Szinte csak a levestől jól lehet lakni
Fotó: Erdély Bálint Előd
Forrósítsuk fel az olívaolajat a leveses edényben, majd pirítsuk le ebben a vöröshagymát. Amikor megdinsztelődött, adagolhatjuk a felkockázott sárgarépát, petrezselyemgyökeret, zellert. Rövid pirítás után aprított fokhagymával, babérlevéllel, sóval és borssal ízesítsük az ételt. Ezután a nyelv – és ha van rá lehetőség, akkor a vese –, valamint a kisebb húsdarabok kérgesítése következik. Ekkor tehetjük az edénybe a csontokat is. Amint elfőtt a zöldségek által engedett lé, rögtön töltsük fel hideg vízzel az ételt úgy, hogy az ellepje a hozzávalókat.
– tanácsolta a séf. Nagyjából fél-háromnegyed óra múlva kell az ételhez adni a feldarabolt pityókát és pár marék rizst, amelyek ugyanennyi idő alatt készülnek el. Figyelni kell arra is, hogy a levesről szedjük le a habot, ami főzés közben képződik. A munka befejezése előtt nagyjából tizenöt perccel kell az agyat beletenni az edénybe. Ekkor határozzuk meg a végső ízeket is, így fűszerezzünk még sóval, borssal, valamint cukrot, ecetet és citromlevet is használjunk.
A végén ízesítsük még a levest, és csak ezután adjuk hozzá a habarást
Fotó: Erdély Bálint Előd
„Édes-savanykás íze kell legyen a levesnek” – közölte Karácsony. A fűszerek közül legutoljára a tárkonyt adagoljuk, különben elfő az íze. Tojássárgából, lisztből és tejfölből készítsünk habarást, majd ezt keverjük össze a levesből kimert forró lével, hogy később ne csomósodjon össze. Miután ezt hozzáadtuk az ételhez, pár perc múlva el is zárhatjuk a gázt.
– jegyezte meg a szakember.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Tálaláskor figyeljünk arra, hogy csontok ne kerüljenek a tányérokba. „Érdemes arra is gondolni, hogy például a bárányfejet nem mindenki szereti, de ezt tálalás előtt ki lehet venni, hogy adott esetben ne tűnjön fel a vendégeknek. Az viszont fontos, hogy a csontos íz belefőjön a levesbe” – fogalmazott a szakember. Ne felejtsünk el ugyanakkor néhány szelet finom házikenyeret is tenni az asztalra.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) Hargita, Maros, Kovászna, Neamţ, Bákó és Vrancea megye folyóira.
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy gyermekként milyen feltöltődést, inspirációt és örömöt jelentett a játék. Pedig nekünk, felnőtteknek is épp úgy szükségünk van arra, hogy néha kilépjünk a szerepeinkből, és csak úgy önfeledt lurkók legyünk.
Folyamatosan véradókra van szükség Hargita megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
Öten sérültek meg, miután két gépkocsi összeütközött egy Maros megyei közúti balesetben hétfő reggel – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Nem köszöntött be váratlanul a tél a hegyekben szeptember utolsó napján, ám a Madarasi Hargitán mínuszba fordultak a hőmérsékleti értékek, így az esőt szilárd csapadék váltotta fel, ami néhány centis hóréteget eredményezett.
A hőlégballonok erdélyi „fővárosává” vált szeptember utolsó hétvégéjére a Maros megyei Nyárádköszvényes, ahol a 18. kiadását érte meg a Hőlégballon Parádé.
Személygépjármű és egy 17 gyereket szállító mikrobusz ütközött össze vasárnap este Tekeújfaluban – közölte a Maros megyei tűzoltóság.
Fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte vasárnap a kézdivásárhelyi Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium. Noha ez a három évtized a nagy múltú református tanodákhoz képest még csak „óvodáskornak” számít, volt miért hálát adni.
A Richter-skála szerint 3,5-es erősségű földrengés történt vasárnap 15 óra 23 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A születésnek egy gyöngéd átmenetnek kellene lennie a két világ között: félhomályba, csendbe és nyugalomba lenne jó megérkezni a babának – hangzott el Kraft Hunor Norbert csíkszeredai szülész-nőgyógyász sepsiszentgyörgyi előadásán.