A szakember szerint akár 100 lejjel is többe kerülhet ugyanazon termékekből összeállított vásárlói kosár 2020-ban, mint egy évvel korábban
Fotó: Gábos Albin
Míg tavaly leginkább a hústermékek árai növekedtek, idén majdnem minden élelmiszer ára egységesen emelkedett. Élelmiszerbolt tulajdonosa támasztotta mindezt alá, aki példákkal érzékeltette, hogy egy esztendő alatt mennyivel változtak a beszerzési árak.
2020. augusztus 07., 21:522020. augusztus 07., 21:52
„A 2019-es év tükrében a legkiemelkedőbb drágulást a hentesáruk terén tapasztaltuk, bizonyos termékek esetében 50-60 százalékos áremelkedés is volt” – emlékeztetett a tavalyi évre Ferencz Attila, aki huszonhét éve működtet kisboltokat az alcsíki térségben.
– mesélte tapasztalataira hivatkozva, ugyanis heti kétszer Brassóban töltik fel árukészleteiket. A hitelesebb rálátás érdekében elárulta: míg tavaly körülbelül 30 ezer lejből tudtak feltölteni egy furgont áruval, addigra idén ugyanarra a mennyiségre már több mint 40 ezer lej szükséges.
Mint mondta, az általános dráguláson kívül a konzervek és különböző savanyúságok árai szinte a duplájára emelkedtek idén.
Itt azonban gyorsan megjegyezte, hogy tapasztalata szerint ez nem riasztja el a vásárlókat. Felhívta ugyanakkor a figyelmet, a drágulás nem feltétlen jár minőségjavulással. „Személyes tapasztalatom szerint a mosószerek veszítettek a legtöbbet a minőségükből az elmúlt években: hiába használunk több mosóport a kelleténél, a ruhákon a szennyeződések ugyanúgy megmaradnak.”
Rámutatott: az általános drágulás ellenére pénzügyileg
az eladott mennyiség azonban nyilván igen, a termékekből ugyebár kevesebb fogy.
„Talán a söröket tudnám kiemelni a negatív oldalról, ott harminc százalékkal kevesebbet értékesítünk idén” – fejtette ki.
A Csíkszentmártonban, Csíkkozmáson és Lázárfalván kisboltokat működtető vállalkozó kiemelte, számára az a legbosszantóbb, hogy a vásárlók a legközönségesebb módon vannak átverve. „A mosó- és tisztítószerek, a nagyobb kiszerelésű olajok vagy akár a kisebb csokoládék esetében feltűnt, hogy, habár nem drágítják azokat, más kiszerelést kapnak. A probléma ott van, hogy ha tüzetesebben megnézzük, a 2 literes olaj az új formájában csak 1,8 liter, az 1 literes mosogatószer 750 milliliteressé vált, de a 100 grammos csokoládé tömege is 80-ra esett vissza. Tehát
– nehezményezte, szemfényvesztésnek nevezve a jelenséget, amely sok vásárló számára elsőre fel sem tűnik. Elárulta, üzleti körökben már tapasztalta, hogy a tavaszi kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt a pékipari termékek fognak a következő időszakban drágulni. Már három beszállítójuknál észre is vették az áremelkedést, ez pedig csak bővülni fog.
Szabó Árpád közgazdászt kérdezve megtudtuk, a piaci szférának szinte minden helyzetre van válasza. „A koronavírus-járvány kezdetén például láttuk, hogy sok kisbolt bezárt. Erre a multik válasza az árak drasztikus megemelése volt, hiszen úgyis kénytelen lesz mindenki náluk vásárolni” – jelezte. Kiegészítette, a nagyobb lerakatoknál kevesebb helyi termelő kap szerepet, az importált élelmiszerek árait pedig nehéz befolyásolni. „A gazdasági válság elkerülése érdekében időszakosan vannak kompenzációs programok, amellyel a fogyasztást és a keresletet támogatják. Közérthetőbben:
– magyarázta a szakember.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!