Ideiglenes áramon. Végleges bekötésre váró vezetékek
Fotó: Barabás Ákos
Megoldhatatlan gondot jelent sok újonnan épült székelyudvarhelyi ház tulajdonosának az elektromos áram bekötése, ugyanis a hálózat túlterheltsége miatt erre számos helyen nem kapnak engedélyt. Gyakoriak a nem teljesen szabályos megoldások – például a szomszéd hálózatára történő csatlakozás vagy az építkezéshez használt ipari áram háztartási használata –, ezek azonban állandó áramingadozással és a hálózat további túlterhelésével járnak. A problémára nincs gyorsan kivitelezhető megoldás.
2017. április 06., 12:252017. április 06., 12:25
Sorra épülnek a házak a Székelyudvarhely peremterületein kialakult új kertvárosi övezetekben, az áramellátás megoldása azonban komoly kihívás elé állítja a tulajdonosokat. A vonatkozó előírásokat betartva gyakorlatilag lehetetlen áramhoz jutni egyes városrészekben. Az elmúlt években épült házak tulajdonosai közül sokan kapják az áramot szomszédjuktól, aki szintén így csatlakozott a hálózatra. A szabálytalan bekötések miatt gyakran túlterhelt a rendszer, másoknak viszont az okoz gondot, hogy jobb megoldás híján az építkezés idejére ideiglenesen bekötött, ingadozó erősségű ipari áramot használják háztartásukban.
A Széldombon öt ház kapja az áramot az Elan Trio Kft. C+C lerakatát ellátó transzformátortól. Boros Csaba cégképviselő szerint ők segíteni akartak az embereken, akik másképp nem jutottak volna áramhoz, de további új házak ellátását már nem merik vállalni, mert akkor a hálózat kapacitása nem tenné lehetővé a C+C lerakat bővítését.
A Kamilla utca lakóinak egy része szerencsés helyzetben van, mert áramellátásukat társulva, maguk oldották meg még 2013 előtt, összepótolva a költségekre. A kilenc együttműködő háztulajdonoson kívül ott is voltak, akik nem éltek a lehetőséggel, és most minősíthetetlen szolgáltatásban részesülnek – mondja az utca egyik lakója, Bokor Attila.
Fotó: Barabás Ákos
Szinte lehetetlenné vált a hálózatra csatlakozás az Országos Energiaügyi Hatóság (ANRE) 2013-as évi 75-ös számú rendelkezésének érvénybe lépése óta, amely szigorú feltételekhez köti a bekötést. 2013 előtt még egy egyszerű kérelemmel magánszemélyek is beköttethették a háztartási áramot, de azóta csak vállalkozások tehetik ezt meg. A 75-ös rendelkezés szerint 2013 óta csak az Electrica Rt. Hargita megyei fiókja adhat engedélyt a bekötésre, és a munkálatokat is ellenőrzik a jóváhagyott műszaki engedély alapján, tudtuk meg Antal Imrétől, a Hargita megyei fiók igazgatójától.
„Olyan hálózat, amely nem felel meg az országos energiahivatal követelményeinek, a szolgáltatott áram minőségét rontja, gyakori áramkieséseket vagy feszültségingadozást okoz” – magyarázta Antal.
Fotó: Barabás Ákos
A Szejkefürdő közelében található Széldomb nevű városrész lakóival elbeszélgetve kiderült, hogy azok a transzformátorok, amelyekre a háztartások 2013 előtt – a jóváhagyásra vonatkozó szigorítások bevezetése előtt – csatlakoztak, nem mind képesek fedezni az áramszükségletet, úgyhogy néhányan már a csatlakozás óta gyenge minőségű áramot kapnak. Az Antal Imre által elmondottakból kiderült, hogy
Azt, hogy 2013 előtt hány háztartást kötöttek rá ellenőrizetlenül a hálózatra, még az áramszolgáltatónál sem tudják. Antal Imre elmondta, hogy Székelyudvarhelyen nemcsak a Széldombon vannak áramellátási problémák, ugyanis az áramszolgáltató a Szászok táborából, a Keresztvápa utcából és a Csalóka utcából is iktatott hasonló panaszokat. A megyei kirendeltség vezetője ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy
Antal Imre szerint a 75-ös rendelkezés alapján az egyetlen szabályos megoldás, hogy az önkormányzat megrendelésére egy hálózatbővítési tanulmányt készítenek. A szükséges transzformátor teherbírását a polgármesteri hivatal dokumentációja alapján határozzák meg (urbanisztikai bizonylatok, építkezési engedélyek, PUG stb.). Az ANRE előírása szerint a szolgáltatott 230 Volt feszültségtől csak ± 10 százalékos eltérést enged meg, ugyanis az ennél nagyobb eltérés a háztartási gépek elromlásához vagy nem megfelelő működéséhez vezet. A szükséges új transzformátor felszerelését csak az Országos Energiaügyi Hatóság által engedélyezett cég végezheti, a hálózatbővítést illetően pedig a kötelező dokumentáció alapján kell eldönteni, hogy a polgármesteri hivatal, a szolgáltató vagy a kettő közösen finanszírozza a költségeket.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!