
Csíkszeredában zajlik az utcai fák metszése. A tavaszi nagytakarítás húsvét után kezdődik
Fotó: Veres Nándor
Hargita és Maros megye több városában is készülnek a tavaszi lomtalanításra, nagytakarításra. Van, ahol ezt a szolgáltatást a városi költségvetésből biztosítják, de például Marosvásárhelyen külön kell fizetni ezért.
2021. március 13., 12:062021. március 13., 12:06
Szovátán a tavaszi nagytakarítást március 15. és április 16. között szervezik meg, a városháza Facebook-oldalán már közzétették a programot, ami szerint elszállítják a kerti és házkörnyéki takarításból származó hulladékot, ágnyesedéket.
Mivel Marosvásárhelyen a városvezetés saját kezébe vette az utcaseprés szolgáltatását, amit a városi virágkertészet alkalmazottaival végeztet, egyelőre nem tudni, hogy mikor lesz városszintű nagytakarítás. Soós Zoltán polgármestertől megtudtuk, kertészet munkatársai számos zöldövezetet megtisztítottak már, összeszedték a szemetet és a lehullt faágakat: a Poklos-patak medréből, a Maros-partról, a Kövesdomb, Tudor és November 7 lakótelepek zöldövezeteiből, akárcsak a Somostetőről. Ezt a munkát folytatják, amíg minden városi zöldövezet és park tiszta lesz.
A nagyobb tárgyak esetében kérni lehet, hogy a cég házhoz menjen és elszállítsa azokat. Ilyen akcióra ősszel is sor kerül majd. Ami a tavaszi nagytakarítást illeti, a polgármester elmondta, meg kell várni a város költségvetésének elfogadását, majd ki kell választani egy céget, hogy ezt a munkálatot elvégezze. Az elöljáró szerint biztos lesz tavaszi nagytakarítás, de még nem tudni, hogy mikor. Marosvásárhelyen évente kétszer van városszintű nagytakarítás, és ezért a lakók, háztartásokként évi 50 lejt fizetnek a helyi adók és illetékeke törlesztésekor. Tavaly, a járványügyi megszorítások miatt csak egy városszintű nagytakarítás volt.
Székelyudvarhelyen, mint Zörgő Noémi városházi sajtószóvivőtől megtudtuk, nincs külön díj a tavaszi nagytakarításra. Idén kicsit változtattak a munkálatok sorrendjén, hiszen száraz idő van, és nagyon felgyűlt a por, így a köztisztasági vállalat, illetve a szociális segélyben részesülök elkezdtek takarítani, zajlik a kézi seprés és a parkokban a lehullott ágak, levelek összegyűjtése.
Az illetékes azt is elmondta, hogy a kerti nyesedékeket a március 22-én kezdődő héten gyűjtik össze Székelyudvarhelyen, a kihirdetett program szerint. A szóban forgó héten csak az udvarokban, a tömbházak körül összegyűjtött leveleket, ágakat hordják el, nem lehet kitenni más, a lakás belső átalakítása nyomán keletkezett szemetet. Idén is begyűjtik az elektronikai hulladékokat is, március 27-én, szombaton négy helyszínen lehet átadni ezeket: a C+C raktáráruház előtti parkolóban, a volt Stúdió Mozi előtti téren, a szombatfalvi vasútállomásnál és a Tábor negyedben, a Horizont üzlet előtt. Épen leadott elektronikai hulladékok kell legyenek, a nagyobb tárgyak leadói tombolán is részt vehetnek.
Gyergyószentmiklóson hétfőn fogtak neki a kiöregedett és megjelölt fák kivágásának és a fametszéseknek, a zöldövezetek kitakarításának. Mint Hegyi Zsuzsától, a városháza sajtószóvivőjétől megtudtuk, a húsvéti ünnepek előtt két héttel, az előre meghirdetett program szerint össze fogják gyűjteni a fanyesedékeket, de csak ezeket lehet kihelyezni a kapuk, tömbházak elé, más, fölöslegessé vált tárgyakat nem.
Csíkszeredában, mint Bors Béla alpolgármestertől megtudtuk, március 25-étők kezdődően lesz egy lomtalanítási akció, amikor a helybéliek ingyenesen meg tudnak szabadulni a fölöslegessé vált tárgyaktól. Ilyenkor ki lehet tenni a magánházak, tömbházak elé a fölöslegessé vált bútorokat és mindent, amire a lakóknak már nincs szüksége.
Mint az alpolgármestertől megtudtuk, újdonság, hogy idén ősszel is szeretnének tartani egy nagytakarítást. Mindezt a helyi költségvetéséből valósítják meg, nincs különadó kivetve erre.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!