
Továbbra is ellenőrizni fogják a katonai rendeletek által előírt korlátozások betartását
Fotó: Haáz Vince
Noha a kijárási korlátozások megszegéséért eddig kirótt pénzbírságokat automatikusan nem törölte el az alkotmánybíróság döntése, azzal a hivatkozással, hogy az alaptörvénybe ütköznek, jóval egyszerűbb lesz érvényteleníteni ezeket a bíróságokon. A hatóságok új rendelkezésekre várnak.
2020. május 09., 08:582020. május 09., 08:58
Az elrettentés volt a hatóságok célja a szükségállapot idején bevezetett nagy összegű bírságokkal, amelyekkel a kijárási korlátozások megszegőit sújtották. Az alkotmánybíróság szerdai döntése, amely a szükségállapot bevezetéséről rendelkező 1999. évi 1. számú, illetve a 2020. évi 34. számú sürgősségi kormányrendeleteket alkotmányellenesnek ítélte, áthúzta ezt a szándékot.

Helyt adott az alkotmánybíróság (CCR) a Nép Ügyvédje által benyújtott óvásnak, amelyet a szükségállapot szabályainak áthágása miatt kirótt büntetések összegére vonatkozó sürgősségi kormányrendelet módosítása ellen nyújtott be az ombudsman.
Sergiu Bogdan kolozsvári ügyvéd, egyetemi tanár kérdésünkre úgy értékelt, hogy
Mint elmondta, fellebbezéskor elég az alkotmánybírósági döntésre hivatkozni, és attól függetlenül, hogy ez megjelent-e vagy sem időközben a Hivatalos Közlönyben – ehhez az indoklásnak is el kell készülnie –, a bíróságoknak ezt figyelembe kell venniük.
– vázolta a helyzetet. Kérdésünkre hozzátette, ha valaki időközben kifizette a bírságot, ugyanúgy fellebbezést nyújthat be a bíróságon ennek érvénytelenítése érdekében. Mivel a szükségállapotot május 15-től oldják fel, a bírságokat ezt követően 15 napig, május 30-ig lehet megfellebbezni a bíróságokon, addig postai úton, vagy elektronikus levélben is elküldhetők a szükséges dokumentumok. Időközben nemcsak a Nép Ügyvédje, hanem parlamenti képviselők is kérték, hogy törvénnyel töröljék el a szükségállapot alatt kirótt bírságokat, mert ezek alaptalanok, és
Országszerte egyébként már most több mint 100 ezer fellebbezésről tudnak.
„Továbbra is ellenőrizni fogjuk a katonai rendeletek által előírt korlátozások betartását, és fellépünk azok ellen, akik megszegik az előírásokat, amíg a döntés megjelenik a Hivatalos Közlönyben, mivel akkor lép érvénybe” – közölte megkeresésünkre Gheorghe Filip. A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője hozzátette,
Ennek megfelelően folytatódik a múlt heti csíkkozmási események kivizsgálása is, amikor száznál is többen vettek részt egy temetésen. A szóvivő szerint igyekeznek azonosítani az összes résztvevőt, eddig nyolc személyt bírságoltak meg 2000 és 20000 lej közötti összegekre – tudtuk meg.

Az érvényben lévő gyülekezési korlátozások ellenére nagyszámú rokon és ismerős vett részt Csíkkozmáson a helyi roma közösség egyik tagjának temetésén. A hatóságok nem voltak ott, de utólag vizsgálat indult a történtek miatt.
Kérdésünkre azt is megemlítette, lehetséges, hogy az alkotmánybírósági döntés nyomán a lakosság egy része úgy gondolja, vége a korlátozásoknak, de erre is figyelnek.
– hívta fel a figyelmet.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!