A csíkszeredai szállodák vezetőinek némelyike nem tartja rossz ötletnek a – Romániát egyelőre nem érintő – egységes európai szállodabesorolási rendszert. Az új elképzelés értelmében egy magyarországi két csillagos hotel ugyanolyan szolgáltatásokat nyújtana, mint például a holland, vagy akár a németországi.
2011. május 11., 14:202011. május 11., 14:20
2011. május 11., 15:492011. május 11., 15:49
Szállodai csillagok. Romániát egyelőre nem érinti az új besorolási rendszer
„Háromcsillagos szállodában foglaltunk szállást Görögországban tavaly, odaérkezésünkkor viszont kiderült, a három csillag nálunk tulajdonképpen erős másfélnek felelne meg” – tapasztalta meg egy csíkszeredai fiatalember a szállodai csillagok közötti különbséget. Kevés a valószínűsége annak, hogy az Európai Unió szálloda- és vendéglátó szövetségeinek szervezete ezen negatív élmény hatására vezette be immár Európa tizenegy országában az egységes európai szállodabesorolási rendszert, mégis tény: a csíkszeredai háromcsillagos szállodák közül a Fenyő szállodát pozitívan érintené ez a besorolás.
„Csak fürdőköpenyeket kellene vásárolnunk”
„Ismerős számomra az új besorolási rendszer. Romániában egyelőre még nem vezették be, de amennyiben ez megtörténik, mi akár a negyedik csillagunkat is megkaphatjuk. Igaz, erre most is lenne lehetőségünk, csak üzleti szempontból döntöttünk úgy, hogy maradunk a háromnál” – mondja Tódor Etelka, a Hunguest Hotel Fenyő menedzsere, majd magyarázatot ad arra is, miért jobb a három, mint a négy. Meglátása szerint egy Csíkszereda nagyságú városba látogató külföldi turistacsoportot elijesztene a négy csillag látványa, mivel arra következtetnének, hogy egy ilyen besorolású szálloda árai megfelelnek a nyugat-európainak. „Sok lehetséges kuncsaftot veszítenénk el úgy, hogy még nem is kértek tőlünk ajánlatot. Így inkább maradtunk a háromnál.”
Tódor szerint az Európai Unió közel egy tucatnyi országában bevezetett új besorolási rendszerbe a Fenyő Szálloda kisebb anyagi ráfordítással rögtön beilleszkedhetne: a legnagyobb beruházást a fürdőszobákba való fürdőköpenyek beszerzése jelentené. „Véleményem szerint a romániai szállodáknak nem lesz problémájuk a rendszer esetleges bevezetésekor, mivel nálunk mostanában eléggé szigorúan ítélik oda a csillagokat. Az uniós szabályozás a régebbi szállodaépületek esetében kedvezményeket is biztosít. Ez például azt jelenti, hogy a már meglévő szállodaépület akkor is megkaphat egy újabb csillagot, ha szobáinak négyzetmétere 15-20 százalékkal kisebb, mint a majdan épülőké. Mi is ilyen helyzetben vagyunk: vagyis kérhetnénk az újabb csillagot, de egyelőre megelégszünk a mostani besorolással” – magyarázza az Fenyő Szálloda menedzsere.
Elég a három csillag
A Flamingo, illetve a Park hotelek vezetői egyelőre nem hallottak az új besorolási rendszerről. „Öntől értesülök erről. A csillagokkal kapcsolatban el kell mondanom, nemrég voltak nálunk a turisztikai minisztérium illetékesei, akik a fedett uszoda láttán azt tanácsolták, kérjem a negyedik csillagot is, ám én elutasítottam. Elég a három, a turisták úgyis tartanak a négycsillagos hotelektől, mert az szerintük nagyon drága” – nyilatkozta megkeresésünkre Kolumbán Sándor, a Flamingo hotel tulajdonosa, akinek meglátása hasonlít az előbbi megszólalóéhoz. Akárcsak Márkez Annáé: a Park hotel vezetője sem ragaszkodna nagyobb besoroláshoz, azt viszont fontosnak tartja, hogy a piaci versenyben folyamatosan újítsanak, mivel a Székelyföldre látogató vendégek pénztárcája ugyan egyre laposabb, az igényeik viszont az utóbbi években megnövekedtek.
Az új besorolás lényege
Az Európai Unió tizenegy országában (Románia nincs köztük) működő szállodák június végéig kérhetik az új besorolási minősítést. Aki nem csatlakozik a rendszerhez, az július elsejétől már nem használhatja a csillagokat. Az egységes európai szállodabesorolási rendszer eredményeként minden szállodában egységes feltételeket kell teljesíteni. A szálloda minőségét többek között az épület, az építéskor használt anyagok minősége, a szállodai szobák mérete, illetve berendezése, a kikapcsolódást szolgáló helyiségek felszereltsége, valamint a szakképzett személyzet viselkedés határozza meg.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!