Egyre többen kérik a nyugdíjt a külföldi munkaévekre is

Ledolgozott évek itthon és külföldön. Figyelembe veszik. Képünk illusztráció •  Fotó: László Ildikó

Ledolgozott évek itthon és külföldön. Figyelembe veszik. Képünk illusztráció

Fotó: László Ildikó

Évről évre nő azok száma, akik nyugdíjazásukhoz kérik a külföldön ledolgozott munkaéveik figyelembevételét a nyugdíjpénztártól, mások a munkaévek visszaigazolását igénylik az intézménytől. Hargita megyében meglehetősen sok a kérelem, kevés az alkalmazott, sokszor hiányosak a külföldről megkapott dokumentációk, így akár több hónapot is igénybe vehet az ügyintézés.

Barabás Hajnal

2024. február 08., 08:002024. február 08., 08:00

2024. február 08., 08:152024. február 08., 08:15

Nem túlzás azt állítani, hogy az idő múlásával Hargita megyében is ezreket fog érinteni a külföldön ledolgozott munkaévek kérdése: 2007 óta, amióta Románia belépett az Európai Unióba, nagyon sokan vállaltak munkát hivatalos formában az EU valamely tagállamában, most pedig az ott ledolgozott munkaéveket szeretnék „hazahozni”. Ez azonban nem megy egyik napról – vagy egyik hónapról a másikra –, mivel különböző országok más-más hivatalainak kell egymás között papírozniuk.

A kérdésről Fejér Zsuzsannával, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár aligazgatójával beszélgettünk, aki kezdetben ismertette mindazokat a tudnivalókat, amely a külföldön ledolgozott munkaévek figyelembevételét illeti a nyugdíjazásnál.

Mint ismeretes, Románia 2007 óta köteles az uniós jogszabályok alkalmazására, továbbá léteznek az Európai Unión kívüli országokkal is egyezmények, például olyan államokkal, mint Svájc, Norvégia, Liechtenstein, Izland, Izrael, Uruguay, Chile, Kanada (ezen belül külön Quebec tartománnyal), Albánia, Dél-Koreea, Észak-Macedónia, Moldovai Köztársaság, Szerbia, Törökország. Ezekben az egyezményekben megfogalmazott szabályozás általában hasonló az uniós szabályozáshoz. A román kormány az Amerikai Egyesült Államokkal is megkötötte az egyezményt, amelyet törvénnyel fognak megerősíteni.

Két fő kategóriáról van szó

Az aligazgató két fő kategóriára osztotta az eseteket: egyrészt vannak, akik romániai lakhellyel rendelkeznek, és dolgoztak külföldön. Ők a lakhelyük szerinti nyugdíjpénztárnál kell letegyék a nyugdíjazási kérelmüket, így a Hargita megyében élők a Hargita Megyei Nyugdíjpénztárhoz kell forduljanak (Csíkszereda, Kossuth Lajos utca 94. szám). A típuskérés mellé csatolni kell a külföldi és belföldi munkaviszonyt igazoló iratokat, és innentől kezdve az intézmény elindítja a folyamatot a nyugdíjazásra. Kitért arra is, hogy

az érintettek a nyugdíjazási kérelmüket akkor is benyújthatják, ha csak a külföldön ledolgozott munkaévekkel együtt teljesítik a nyugdíjazáshoz a kötelező feltételeket.

Romániában az öregségi nyugdíj feltétele, hogy az érintett betöltse az előírt életkort, jelenleg a férfiak esetében a 65 életévet, a nők esetében a 63 életévet; emellett meg kell legyen a legkevesebb 15 év hozzájárulási időszak Romániában és a másik tagállamban/tagállamokban együtt, amellyel Romániának egyezménye van.

Ugyanakkor tudni kell azt is, hogy bár a többi országban ledolgozott munkaéveket figyelembe veszik a jogmegnyitáshoz, viszont romániai nyugdíjra nem lesz joga, csak a közösségi nyugdíjra (románul: pensie comunitară). Például, ha az érintett személy elérte a nyugdíjkorhatárt, és belföldön ledolgozott 10 évet, külföldön pedig 5 évet, akkor kérheti a nyugdíjazását, mivel az öregségi nyugdíjhoz való jogosultság megállapításához figyelembe veszik a külföldön dolgozott éveket. Viszont a nyugdíjat a belföldön ledolgozott munkaévek után kapja Romániából, azaz a 10 év után járó nyugdíjat.

Vannak továbbá olyanok is, akik már nyugdíjasok Romániában, és időközben elérték a külföldön érvényes nyugdíjkorhatárt, és teljesítik az adott országban is a nyugdíjazás feltételeit. Ilyen esetben a kérést ugyancsak a lakhely szerinti nyugdíjpénztárhoz kell benyújtani, az intézmény pedig felveszi a kapcsolatot az adott ország illetékes hivatalával. „Tehát

Idézet
a Romániában ledolgozott munkaévekre Romániából, a külföldön ledolgozott munkaévekre külföldről kapja az illető nyugdíjas a nyugdíjat”

– húzta alá az aligazgató.

A Hargita Megyei Nyugdíjpénztár feladata, hogy a Hargita megyében élő igénylők esetében elindítsa az eljárást, tehát az igénylőknek nem kell külföldön intézniük ezt az ügyet.

Az érintettek ott kell a kérést benyújtsák, ahol életvitelszerűen élnek.

Ha viszont külföldön élnek, ott telepedtek le, akkor a nyugdíjkérelmüket abban az országban kell benyújtsák. Ez a második kategória. A külföldön élők, ha Romániából jogosultak nyugdíjra, mert teljesítik a feltételeket, akkor nem kell hazautazzanak, hogy ügyet intézzenek, hanem az adott ország illetékes hivatalánál teszik le a kérést, az igazoló iratokkal együtt, az pedig felveszi a kapcsolatot Romániával, hogy egyeztessék az adatokat.

Azt az aligazgató megjegyezte, hogy Romániában szigorú előírások vannak: például a kérvényezőnek a 2001. április előtti időszakban ledolgozott éveket munkakönyvvel kell igazolnia. Ha azt elveszítette, akkor azt meg kell hirdetnie Románia Hivatalos Közlönyében, és be kell szereznie az összes munkáltatótól az igazolást, amely meg kell feleljen a nyugdíjtörvény alkalmazási normáiban közzétett feltételeknek, másképp nem fogadják el.

Papíralap helyett digitális rendszer

Újdonság, hogy 2022. júliusától kezdve Romániából már nem papíralapú nyomtatványokkal, hanem digitális rendszeren keresztül tartják a kapcsolatot és intézik az ügyeket a többi országgal, amely némileg felgyorsította az eljárást, de még nem eléggé, hiszen megfelelő módon csak tavaly óta indult el.

Az ügyintézést azonban lassíthatja, ha hiányos a dokumentáció, és ez gyakori

– mondta az aligazgató. Példának hozta fel, hogy mivel másolatokkal dolgoznak, emiatt azokat a külföldi intézményben alá kell írják, azt igazolandó, hogy az eredetivel azonos példányokról van szó. Ha ez nincs meg, nem fogadhatják el.

Sokszor előfordul az is, hogy hiányos a fénymásolat, kimarad néhány oldal például a munkakönyvből, akkor azt elektronikus levélben ismét jelezni kell, hogy küldjék újra a másolatot; gyakran olvashatatlan a szkennelt dokumentum, ezt szintén nem fogadhatják el – sorolta a problémákat Fejér Zsuzsanna, amelyek hátráltatják az ügyet. Azt is tudni kell, hogy

a jogszabályok nem írnak elő határidőt ezen kérelmek lezárására. Ennek ellenére igyekeznek tartani a hat hónapos határidőt.

Azt azonban az aligazgató elismerte, egyre nagyobb a munkavolumen, az elbírálás folyamata összetett, és ehhez képest kevés az alkalmazott, így gyakran megcsúsznak az ügyintézéssel.

Évről évre több a megkeresés

Az aligazgató azt is elmondta, hogy évről évre nő a kérelmezők száma. Tavaly például 891 kérést nyújtottak be nyugdíjazásra, úgy, hogy a külföldön ledolgozott munkaévek figyelembevételét is kérték; ebből 609 esetben külföldi lakhellyel rendelkező személyek az adott ország hivatalán keresztül igényelték a nyugdíjazásukat.

282 személy pedig Hargita megyei lakhellyel rendelkezve a Hargita Megyei Nyugdíjpénztárhoz fordult a kéréssel. Ez az a generáció, akik a 90-es években tömegesen hagyták el az országot, és telepedtek le, legtöbben Magyarországon, jegyezte meg. Tavalyelőtt pedig 730 személy ügyeit kellett intézni.

A hatékonyság érdekében egyébként 2017-ben az Országos Nyugdíjpénztár felosztotta a megyék között az országokat, így Hargita megye a Finnországban és Dániában életvitelszerűen élők kérelmeivel foglalkozik, és azokkal a Hargita megyében élők kérelmeivel, akik valamikor Dániában és Finnországban dolgoztak. Szintén a megyei intézményhez tartoznak azok is, akik Magyarországon dolgoztak és a családnevük kezdőbetűje K, L és M betű. (A–K-ig Kolozs megye, N–Z-ig pedig Maros megye intézi az ügyeiket).

Szóba került az életbizonyítvány kérdése is

Szintén a témához tartozik az életbizonyítvány kérdése (románul certificat de viaţă). Ez azoknak szól, akik életvitelszerűen külföldön élnek és Romániából is jogosultak nyugdíjra, ők minden év december 31-ig kell visszaküldjék az életbizonyítványukat. A nyugdíjpénztár minden év október 31-ig kiküldi a bizonyítványt minden egyes külföldön élő nyugdíjasuknak, akiknek ki kell tölteniük a dokumentumot, majd egy hivatalos intézményben, ami lehet polgármesteri hivatal, bank, vagy más állami hivatal, egy ügyintéző előtt alá kell írniuk a dokumentumot.

Ezt az ügyintézőnek is láttamoznia kell, hogy igenis előtte történt az aláírás, és ezt a nyugdíjpénztárnak vissza kell küldeni. Ha nem teszik ezt meg, akkor felfüggesztik a nyugdíj folyósítását egészen addig, amíg vissza nem igazolja, hogy életben van. Ebben az esetben visszamenőleg megkapja a nyugdíját.

Amennyiben szeptemberben életbe lép az új törvény, akkor erre egy évben kétszer lesz majd szükség úgy, hogy minden külföldön élő nyugdíjas a saját kezdeményezésére kell majd megküldje az életbizonyítványt az intézménynek. Tavaly több mint 2500 külföldi nyugdíjasnak küldött ki ilyen életbizonyítványt a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 04., péntek

A székelyföldiek véleményét is kikérik a brassói repülőtérről

Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.

A székelyföldiek véleményét is kikérik a brassói repülőtérről
2025. április 04., péntek

Erőszakra uszító és félretájékoztó tartalmakat töröltetett a CNA

Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.

Erőszakra uszító és félretájékoztó tartalmakat töröltetett a CNA
2025. április 04., péntek

Rengett a föld péntek délután

A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Rengett a föld péntek délután
Rengett a föld péntek délután
2025. április 04., péntek

Rengett a föld péntek délután

2025. április 04., péntek

Nacsa Lőrinc: kiállunk mindenki mellett, akit magyarsága miatt ér agresszió vagy joghátrány

A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.

Nacsa Lőrinc: kiállunk mindenki mellett, akit magyarsága miatt ér agresszió vagy joghátrány
2025. április 04., péntek

Megvan a friss átlagnyugdíj

Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.

Megvan a friss átlagnyugdíj
Megvan a friss átlagnyugdíj
2025. április 04., péntek

Megvan a friss átlagnyugdíj

2025. április 04., péntek

Elévült a büntethetőség, de kártérítést kap az úzvölgyi temetőben bántalmazott csíkszeredai férfi

A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.

Elévült a büntethetőség, de kártérítést kap az úzvölgyi temetőben bántalmazott csíkszeredai férfi
2025. április 04., péntek

Kézdivásárhelyen a tömbházlakók közel fele tartozik a vízszolgáltatónak

A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.

Kézdivásárhelyen a tömbházlakók közel fele tartozik a vízszolgáltatónak
2025. április 04., péntek

Egy este, három riasztás – tűzeset Madéfalván, Lövétén és Gyergyószentmiklóson

Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.

Egy este, három riasztás – tűzeset Madéfalván, Lövétén és Gyergyószentmiklóson
2025. április 04., péntek

A tömegközlekedést is érinti az útlezárás Marosvásárhelyen

Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.

A tömegközlekedést is érinti az útlezárás Marosvásárhelyen
2025. április 04., péntek

Eddig tartott a kora tavaszi időjárás, hétvégétől újra visszatér a tél

Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.

Eddig tartott a kora tavaszi időjárás, hétvégétől újra visszatér a tél