
A járvány kezdetétől június végéig összesen 21 484 igazolt megbetegedést jegyeztek fel Hargita megyében
Fotó: Veres Nándor
Akárcsak az ország más részein, Hargita megyében is növekednek a Covid-esetszámok, az egy nap alatt igazolt új fertőzések száma a hét elején átlépte a százat. Vírusszekvenálást ugyan nem végeznek Hargita megyében, de minden bizonnyal itt is a BA.5 nevű vírusvariáns terjed a leginkább, ami könnyebben fertőz, de az esetek jelentős részében enyhébb lefolyású megbetegedést okoz. Maros megyében szintén erőteljesen emelkedik az új fertőzések száma.
Hargita megyében hétfőn 125 új koronavírus-fertőzést igazoltak, ami lényegesen nagyobb a múlt héten feljegyzett legmagasabb esetszámnál (73), de amint azt Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője lapunknak elmondta,
A megyében mért fertőzési ráta 1,65 ezrelék, de több település is van, amely a korábbról ismert értékelési rendszer szerint már a vörös besorolásban van, vagy annak a határán áll. „Már nem nagyon használjuk a napi értékelésben ezt az indexet, tehát a napi fertőzési rátát – noha követjük és a honlapon is megtalálható – azért sem, mert van egy kicsi ellentmondás benne: a tizennégy napos fertőzöttségi index tizennégy napra vonatkozóan gyűjti össze az eseteket, miközben a karanténhelyzetet – tehát azt, amikor valakit elkülönítünk – hét nap után még a be nem oltottak esetében is feloldjuk. Az oltottak esetében ez az időszak öt napig tart. Ebből adódóan a fertőzési ráta retrospektív jellege egy kicsit hosszú. De mi azért figyeljük, mert érzékenyen jelezi, hogy hol mi történik” – magyarázta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
Ugyanakkor Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Maroshévízen és Gyergyószentmiklóson is magasabb a fertőzési ráta a megyei átlagnál.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy az adatok szerint gyakoribbá váltak az igazolt fertőzések a gyerekek körében, ám ennek vélhetően az az oka, hogy a szülők jobban aggódnak gyerekeikért, mint önmagukért, azaz gyerekek esetében gyakrabban kérik a tesztelést. „Most alacsonyabb a tesztelési kedv, hajlandóság, mint az előző hullámokban.
– mondta a népegészségügyi igazgatóság vezetője.
Maros megyében az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a koronavírussal fertőzött személyek száma. Július 12-én, amikor visszatértek a napi esetjelentésre, a megyében a fertőzöttségi mutató 0,66 ezreléken volt. Rá egy hétre, július 19-én, amikor 214 új beteget azonosítottak, a mutató 1,35 volt. Akkor 50 személy szorult kórházi ellátásra, ebből nyolcat az intenzív terápián kezeltek.
Megyeszerte jelenleg 93 koronavírusos személy szorul kórházi ellátásra. A beutalt páciensek közül 16 kiskorú. Súlyos állapotban van és intenzív terápiás kezelésre szorul megyeszerte összesen nyolc felnőtt. A legtöbb beteget Marosvásárhelyen kezelik a fertőző betegségek klinikáján és a tüdőklinikán, de
Maros megyében egyébként jelenleg öt központ működik, ahol felmérik a koronavírusos betegek egészségügyi állapotát: Marosvásárhelyen a fertőző betegségek klinikán és a megyei kórházhoz tartozó tüdőklinikán, valamint Szászrégenben, Dicsőszentmártonban és Marosludason a városi kórházakban.
A Hargita megyei egészségügyi szakhatóság egyébként jelentést készített a Covid-helyzetről a járvány kezdetétől június végéig tartó időszakra kiterjedően. Eszerint a megyében összesen
Utóbbi egy robbanás-szerű növekedés volt, ami összefüggésben állt azzal, hogy a tanév jelenléti oktatással indult, hogy választási kampányidőszak volt abban az időben, továbbá azzal is, hogy azt megelőzően terjedt el a vírus Delta variánsa. A kórházak, sürgősségi és intenzív terápiás részlegek is akkor váltak túlterheltté, és a legtöbb Covid-haláleset (179) is 2021 októberében történt.
Egyébként a jelentés szerint az igazolt eseteknek valamivel több mint a fele (56,8 százalék) a városokban történt, a halálesetek viszont vidéken voltak gyakoribbak (52,1 százalék). Az igazolt fertőzöttek közt több volt a nő (54 százalék), az elhunytak körében viszont a férfiak voltak többen (56,8 százalék). Az idei év első negyedévének végéig összesen mintegy 232 ezer koronavírus elleni védőoltást használtak fel Hargita megyében – ez nem a beoltottak számát jelöli, hiszen ebben benne vannak a második, illetve emlékeztető oltások is –,
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!