Hirdetés
Hirdetés

Egyre csak nőnek az esetszámok

A járvány kezdetétől június végéig összesen 21 484 igazolt megbetegedést jegyeztek fel Hargita megyében •  Fotó: Veres Nándor

A járvány kezdetétől június végéig összesen 21 484 igazolt megbetegedést jegyeztek fel Hargita megyében

Fotó: Veres Nándor

Akárcsak az ország más részein, Hargita megyében is növekednek a Covid-esetszámok, az egy nap alatt igazolt új fertőzések száma a hét elején átlépte a százat. Vírusszekvenálást ugyan nem végeznek Hargita megyében, de minden bizonnyal itt is a BA.5 nevű vírusvariáns terjed a leginkább, ami könnyebben fertőz, de az esetek jelentős részében enyhébb lefolyású megbetegedést okoz. Maros megyében szintén erőteljesen emelkedik az új fertőzések száma. 

Széchely István

Simon Virág

2022. július 27., 11:122022. július 27., 11:12

Hargita megyében hétfőn 125 új koronavírus-fertőzést igazoltak, ami lényegesen nagyobb a múlt héten feljegyzett legmagasabb esetszámnál (73), de amint azt Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője lapunknak elmondta,

az ugrásszerű növekedés oka az is, hogy a hétvégén alig nőttek az esetszámok, ugyanis sokan megvárták a hétfőt a teszteléssel.

Hirdetés

A városokban magasabb

A megyében mért fertőzési ráta 1,65 ezrelék, de több település is van, amely a korábbról ismert értékelési rendszer szerint már a vörös besorolásban van, vagy annak a határán áll. „Már nem nagyon használjuk a napi értékelésben ezt az indexet, tehát a napi fertőzési rátát – noha követjük és a honlapon is megtalálható – azért sem, mert van egy kicsi ellentmondás benne: a tizennégy napos fertőzöttségi index tizennégy napra vonatkozóan gyűjti össze az eseteket, miközben a karanténhelyzetet – tehát azt, amikor valakit elkülönítünk – hét nap után még a be nem oltottak esetében is feloldjuk. Az oltottak esetében ez az időszak öt napig tart. Ebből adódóan a fertőzési ráta retrospektív jellege egy kicsit hosszú. De mi azért figyeljük, mert érzékenyen jelezi, hogy hol mi történik” – magyarázta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.

Az esetszámok leginkább a városokban magasabbak, illetve a turisztikai jelentőségű településeken, például Tusnádfürdőn, ahol egyébként már Tusványos előtt egy kisebb góc alakult ki egy tömbházban, ahol karantént rendelt el az egészségügyi szakhatóság.

Ugyanakkor Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Maroshévízen és Gyergyószentmiklóson is magasabb a fertőzési ráta a megyei átlagnál.

83-an vannak kórházban

A megye kórházaiban 83 koronavírusos beteget kezelnek – a csíkszeredaiban 54-et, a székelyudvarhelyiben 10-et, a gyergyószentmiklósiban 9-et, a maroshévíziben 10-et –, lakhelyi elkülönítésben pedig 239-en lábadoznak

– tájékoztatott Tar Gyöngyi. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy az adatok szerint gyakoribbá váltak az igazolt fertőzések a gyerekek körében, ám ennek vélhetően az az oka, hogy a szülők jobban aggódnak gyerekeikért, mint önmagukért, azaz gyerekek esetében gyakrabban kérik a tesztelést. „Most alacsonyabb a tesztelési kedv, hajlandóság, mint az előző hullámokban.

Idézet
Sokan legyintenek, pedig nem kellene, mert azért vannak olyanok, akik komolyabb szövődményekkel vészelik át a megbetegedést

– mondta a népegészségügyi igazgatóság vezetője.

Folyamatosan nőnek az értékek

Maros megyében az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a koronavírussal fertőzött személyek száma. Július 12-én, amikor visszatértek a napi esetjelentésre, a megyében a fertőzöttségi mutató 0,66 ezreléken volt. Rá egy hétre, július 19-én, amikor 214 új beteget azonosítottak, a mutató 1,35 volt. Akkor 50 személy szorult kórházi ellátásra, ebből nyolcat az intenzív terápián kezeltek.

Az egészségügyi minisztérium honlapjára feltöltött adatok szerint kedden 294 új beteget azonosítottak Maros megyében, a fertőzöttségi arány pedig már 2,62 ezrelék volt.

Megyeszerte jelenleg 93 koronavírusos személy szorul kórházi ellátásra. A beutalt páciensek közül 16 kiskorú. Súlyos állapotban van és intenzív terápiás kezelésre szorul megyeszerte összesen nyolc felnőtt. A legtöbb beteget Marosvásárhelyen kezelik a fertőző betegségek klinikáján és a tüdőklinikán, de

a városi kórházakban is újranyitották a koronavírusosok számára fenntartott kórtermeket.

Maros megyében egyébként jelenleg öt központ működik, ahol felmérik a koronavírusos betegek egészségügyi állapotát: Marosvásárhelyen a fertőző betegségek klinikán és a megyei kórházhoz tartozó tüdőklinikán, valamint Szászrégenben, Dicsőszentmártonban és Marosludason a városi kórházakban.

Összesítés a járványhelyzetről

A Hargita megyei egészségügyi szakhatóság egyébként jelentést készített a Covid-helyzetről a járvány kezdetétől június végéig tartó időszakra kiterjedően. Eszerint a megyében összesen

21 484 igazolt megbetegedést jegyeztek fel, a legtöbbet, 4589 esetet idén januárban, a második helyen pedig 2021 októbere áll 3504 igazolt esettel.

Utóbbi egy robbanás-szerű növekedés volt, ami összefüggésben állt azzal, hogy a tanév jelenléti oktatással indult, hogy választási kampányidőszak volt abban az időben, továbbá azzal is, hogy azt megelőzően terjedt el a vírus Delta variánsa. A kórházak, sürgősségi és intenzív terápiás részlegek is akkor váltak túlterheltté, és a legtöbb Covid-haláleset (179) is 2021 októberében történt.

A járvány kezdetétől idén június 30-ig 990 Covid-halálesetet jegyeztek fel a megyében, a legtöbbet (87 százalék) a 60 év fölötti korosztályban, és az elhunytak döntő többségének valamilyen krónikus társbetegsége volt.

Egyébként a jelentés szerint az igazolt eseteknek valamivel több mint a fele (56,8 százalék) a városokban történt, a halálesetek viszont vidéken voltak gyakoribbak (52,1 százalék). Az igazolt fertőzöttek közt több volt a nő (54 százalék), az elhunytak körében viszont a férfiak voltak többen (56,8 százalék). Az idei év első negyedévének végéig összesen mintegy 232 ezer koronavírus elleni védőoltást használtak fel Hargita megyében – ez nem a beoltottak számát jelöli, hiszen ebben benne vannak a második, illetve emlékeztető oltások is –,

ez a megyei átlagot tekintve 29,87 százalékos átoltottságra volt elegendő.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon

Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?

Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?
2026. június 26., péntek

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium

Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.

Érettségi a kánikulában: intézkedésre kérte a tanfelügyelőségeket a minisztérium
2026. június 26., péntek

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó

Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa

A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa
2026. június 26., péntek

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.

Levélben küldték a drogot a raboknak
Levélben küldték a drogot a raboknak
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában

Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában

A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt

Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt
Hirdetés