
A járvány kezdetétől június végéig összesen 21 484 igazolt megbetegedést jegyeztek fel Hargita megyében
Fotó: Veres Nándor
Akárcsak az ország más részein, Hargita megyében is növekednek a Covid-esetszámok, az egy nap alatt igazolt új fertőzések száma a hét elején átlépte a százat. Vírusszekvenálást ugyan nem végeznek Hargita megyében, de minden bizonnyal itt is a BA.5 nevű vírusvariáns terjed a leginkább, ami könnyebben fertőz, de az esetek jelentős részében enyhébb lefolyású megbetegedést okoz. Maros megyében szintén erőteljesen emelkedik az új fertőzések száma.
Hargita megyében hétfőn 125 új koronavírus-fertőzést igazoltak, ami lényegesen nagyobb a múlt héten feljegyzett legmagasabb esetszámnál (73), de amint azt Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője lapunknak elmondta,
A megyében mért fertőzési ráta 1,65 ezrelék, de több település is van, amely a korábbról ismert értékelési rendszer szerint már a vörös besorolásban van, vagy annak a határán áll. „Már nem nagyon használjuk a napi értékelésben ezt az indexet, tehát a napi fertőzési rátát – noha követjük és a honlapon is megtalálható – azért sem, mert van egy kicsi ellentmondás benne: a tizennégy napos fertőzöttségi index tizennégy napra vonatkozóan gyűjti össze az eseteket, miközben a karanténhelyzetet – tehát azt, amikor valakit elkülönítünk – hét nap után még a be nem oltottak esetében is feloldjuk. Az oltottak esetében ez az időszak öt napig tart. Ebből adódóan a fertőzési ráta retrospektív jellege egy kicsit hosszú. De mi azért figyeljük, mert érzékenyen jelezi, hogy hol mi történik” – magyarázta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
Ugyanakkor Csíkszeredában, Székelyudvarhelyen, Maroshévízen és Gyergyószentmiklóson is magasabb a fertőzési ráta a megyei átlagnál.
– tájékoztatott Tar Gyöngyi. Elmondta ugyanakkor azt is, hogy az adatok szerint gyakoribbá váltak az igazolt fertőzések a gyerekek körében, ám ennek vélhetően az az oka, hogy a szülők jobban aggódnak gyerekeikért, mint önmagukért, azaz gyerekek esetében gyakrabban kérik a tesztelést. „Most alacsonyabb a tesztelési kedv, hajlandóság, mint az előző hullámokban.
– mondta a népegészségügyi igazgatóság vezetője.
Maros megyében az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a koronavírussal fertőzött személyek száma. Július 12-én, amikor visszatértek a napi esetjelentésre, a megyében a fertőzöttségi mutató 0,66 ezreléken volt. Rá egy hétre, július 19-én, amikor 214 új beteget azonosítottak, a mutató 1,35 volt. Akkor 50 személy szorult kórházi ellátásra, ebből nyolcat az intenzív terápián kezeltek.
Megyeszerte jelenleg 93 koronavírusos személy szorul kórházi ellátásra. A beutalt páciensek közül 16 kiskorú. Súlyos állapotban van és intenzív terápiás kezelésre szorul megyeszerte összesen nyolc felnőtt. A legtöbb beteget Marosvásárhelyen kezelik a fertőző betegségek klinikáján és a tüdőklinikán, de
Maros megyében egyébként jelenleg öt központ működik, ahol felmérik a koronavírusos betegek egészségügyi állapotát: Marosvásárhelyen a fertőző betegségek klinikán és a megyei kórházhoz tartozó tüdőklinikán, valamint Szászrégenben, Dicsőszentmártonban és Marosludason a városi kórházakban.
A Hargita megyei egészségügyi szakhatóság egyébként jelentést készített a Covid-helyzetről a járvány kezdetétől június végéig tartó időszakra kiterjedően. Eszerint a megyében összesen
Utóbbi egy robbanás-szerű növekedés volt, ami összefüggésben állt azzal, hogy a tanév jelenléti oktatással indult, hogy választási kampányidőszak volt abban az időben, továbbá azzal is, hogy azt megelőzően terjedt el a vírus Delta variánsa. A kórházak, sürgősségi és intenzív terápiás részlegek is akkor váltak túlterheltté, és a legtöbb Covid-haláleset (179) is 2021 októberében történt.
Egyébként a jelentés szerint az igazolt eseteknek valamivel több mint a fele (56,8 százalék) a városokban történt, a halálesetek viszont vidéken voltak gyakoribbak (52,1 százalék). Az igazolt fertőzöttek közt több volt a nő (54 százalék), az elhunytak körében viszont a férfiak voltak többen (56,8 százalék). Az idei év első negyedévének végéig összesen mintegy 232 ezer koronavírus elleni védőoltást használtak fel Hargita megyében – ez nem a beoltottak számát jelöli, hiszen ebben benne vannak a második, illetve emlékeztető oltások is –,
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!