Az oktatási rendszerbe való visszailleszkedési program eredményeként néhányan visszatérnek az iskolapadba, de nem elegen. Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az iskolaelhagyás jelensége szorosan összefügg az adott társadalom gazdasági és szociológiai mutatóival. Az Európai Unió nemrég végzett felmérése szerint Romániában a gyerekek 18 százaléka hagyja el az oktatási rendszert tanulmányai befejezése előtt, vagy soha be sem íratják őket iskolába. Maros megyében ez az arány öt százalék.
2017. december 11., 17:372017. december 11., 17:37
A korai iskolaelhagyások száma aggasztó méreteket öltött az elmúlt időben néhány európai uniós országban, köztük Romániában is. Az országos átlag 18 százalék, azaz a gyerekek 18 százaléka marad ki idejekorán a kötelező oktatásból, ami az előkészítő osztály és a tizedik osztály közötti időszakot jelenti.
– derül ki az EU legutóbbi felméréséből. Koreck Mária, a romákkal foglalkozó Divers Egyesület elnöke a Marosvásárhelyi Rádiónak kifejtette, a marosvásárhelyi roma közösség által lakott Hidegvölgyben például évente negyven olyan gyerek van, akiket még óvodába sem íratnak be, évente 20–30 iskolaköteles gyereknek pedig öt-nyolc osztályban kellene lennie, de nincsenek ott. A város többi roma közösségében is ugyanez a helyzet – tette hozzá Koreck Mária. Ioan Macarie főtanfelügyelő szerint a roma közösségekben zajló programoknak köszönhetően alacsonyabb megyénkben az iskolaelhagyás aránya az ország többi megyéjéhez képest.
a tanfelügyelőség adatai szerint a legtöbben Dicsőszentmártonban. A tanfelügyelőség oktatási rendszerbe való visszailleszkedési programjainak eredményeként néhányan visszatérnek ugyan az iskolapadba, de még mindig nem elegen. A Maros Megyei Tanfelügyelőség adatai arra is kitérnek, hogy megyeszinten hány diák vett részt a Maros Megyei Nevelési Tanácsadó- és Erőforrásközpont pszichopedagógiai tanácsadásain. Az iskolai tanácsadók 338 olyan tanulóval beszélgettek, akiket komolyan fenyeget az iskolaelhagyás veszélye. Az iskolai mediátorok, azaz a roma közösségekkel foglalkozó szakemberek által konzultált gyerekek közül Dicsőszentmártonban 57, Ludason 5, Marosvásárhelyen a hidegvölgyi közösségből 6, Mezőbándon 54 hagyta ott az iskolát az elmúlt tanévben – derül ki a tanfelügyelőség éves jelentéséből.
Ugyanakkor van olyan roma közösség is a megyében, ahol minden iskolaköteles gyerek iskolába jár. A szászrégeni Abafája negyedben lévő általános iskola vezetője, Cireșica Țigu a Marosvásárhelyi Rádiónak azt nyilatkozta, tíz éve zajlik a tanintézetben a Második esély nevű oktatási program, és ezért nincs náluk iskolaelhagyás. A program legfőbb célja a kimaradottak visszailleszkedésének elősegítése, és a diákokon kívül a szülőket és a tanárokat is bevonják. Lehetőséget ad az iskolát idő előtt elhagyó fiataloknak arra, hogy pótolják elmulasztott tanulmányaikat.
– fogalmazott a Marosvásárhelyi Rádiónak az abafáji iskola vezetője.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!