Hirdetés
Hirdetés

Egyetlen szikra pusztította el, ezernyi segítő kéz építi újjá a kászonújfalusi család otthonát

Három hét alatt sikerült eltüntetni a romokat •  Fotó: Kádár Beáta

Három hét alatt sikerült eltüntetni a romokat

Fotó: Kádár Beáta

Három hét telt el a kászonújfalusi tűzeset óta, amiben egy fiatal pár és két gyermek vesztette el az otthonát. Akkor még nem tudhatták, hogy rövid idő alatt a tragédiából példás összefogás születik, és a közösség védőhálóként fonódik majd köréjük.

Farkas Orsolya

2025. február 04., 21:012025. február 04., 21:01

A kászonújfalusi család január 15-én, szerdán este nézte végig, ahogy leég az otthonuk. A tüzet egy csillagszóró szikrája okozta, ami pillanatok alatt lángba borította a karácsonyfát, vele együtt rövidesen az egész házat is.

korábban írtuk

Kigyulladt egy lakóház Kászonújfaluban
Kigyulladt egy lakóház Kászonújfaluban

Lakóház gyulladt ki Kászonújfaluban szerdán este, a tűzoltók nagy erőkkel vonultak a helyszínre.

A lángok megfékezésén hivatásos és önkéntes tűzoltók is dolgoztak, de körülbelül fél óra leforgása alatt olyan mértékű károk keletkeztek, amelyek lakhatatlanná tették az épületet.

Arról, hogyan lehet lecsökkenteni a lakástüzek kockázatát, korábbi cikkünkben olvashatnak.

Tíz évet dolgoztak rajta, de alig egy óra alatt kiégett a kászonújfalusi család háza •  Fotó: Szász Szabolcs / Facebook Galéria

Tíz évet dolgoztak rajta, de alig egy óra alatt kiégett a kászonújfalusi család háza

Fotó: Szász Szabolcs / Facebook

Új otthon születik

Az elmúlt három hét az újratervezésről szólt, ismerős és ismeretlen jóakarók segítették a családot. Amellett, hogy

sikerült ideiglenes otthont találni, mindenféle adományt kaptak: olyanokat, amelyek megkönnyítette a hétköznapokat, és olyanokat, amelyek a házépítésben játszanak kulcsfontosságú szerepet.

„Kicsit csendesedett a helyzet. Beköltöztünk egy ideiglenes lakásba a közbirtokosság jóvoltából, és elkezdtük előkészíteni az udvart az építkezésre.

Idézet
Egy tervezőcég felajánlotta, hogy ingyen elkészítik az új ház terveit, úgyhogy már az előzetes egyeztetés is lezajlott”

– mesélte Kádár Beáta, az édesanya, hozzáfűzve, hogy egy másik cég vállalta, hogy ingyen bevezeti az új házba a villanyt, egy bútorkészítő pedig olyan bútorokat adott, amelyeket ideiglenesen tudnak majd használni.

Hirdetés

Felajánlották nekik a lehetőséget, hogy máshova költözzenek, de Kászonújfalut tartják az otthonnak, és a munka is ideköti őket. Ezért az új ház is itt épül majd, az alapot remélhetőleg már március végén kiönthetik, amikor az idő felmelegedik.

A munkálatok egy részét fedezi a felajánlott pénz és építőanyag, de a kivitelezésben sem hagyják magukra a családot, már most vannak jelentkezők, akik segítenének az építkezésben.

Sok tárgy, sok emlék veszett el, mégis hálásak •  Fotó: Kádár Beáta Galéria

Sok tárgy, sok emlék veszett el, mégis hálásak

Fotó: Kádár Beáta

Végtelen támogatás

Három hét leforgása alatt több ezer ember adakozott a négytagú családnak, sőt, még mindig szervezés alatt áll több jótékonysági esemény is, sokan megkérdezik, mire van még szükségük.

korábban írtuk

Életük munkája semmisült meg, gyűjtést szerveznek a kászonújfalusi család javára
Életük munkája semmisült meg, gyűjtést szerveznek a kászonújfalusi család javára

Családi ház vált a lángok martalékává szerdán este Kászonújfaluban, a hatalmas kárral maradt család részére gyűjtést szerveztek.

Kádár Beáta szerint nehéz kifejezni azt a mértékű hálát, amit azokkal szemben éreznek, akik az újrakezdésben segítettek. Úgy érzi, a közösség egyfajta védőhálót képezett körülöttük. A Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben is így fogalmaz:

Idézet
Zuhantunk, de ez a háló kifogott, és olyan erősen tart, hogy nincs okunk az önsajnálatra, az elkeseredésre! Nem tudok mindenkit felsorolni, ezért nem emelek ki senkit, hisz több ezer ember segített és segít nekünk, ahogy csak tud, sokszor erőn felül is. Köszönjük!”

Az édesanya szerint most először tudnak megállni egy pillanatra, és elgondolkodni azon, mit is veszítettek el. Hiszen szinte egy évtized munkáját pusztította el a tűz, benne minden személyes tárggyal és emlékkel, amit az idők során összegyűjtöttek. Ugyanakkor

egy új élet is elkezdődött, amiben más dolgokat látnak fontosnak, másként tekintenek magukra és a körülöttük levő emberekre is. Egy érzés azonban mind közül a legerősebb: a hála.

Az építkezés még hónapokig várat magára, de amikor elindul, szükség lesz segítő kezekre. A munkálatok egy részét az adományokból, a másik részét szükség esetén banki kölcsönnel kell megoldják.

Azok, akik segítenének a továbbiakban, Kádár Beáta számlaszámára utalhatnak: RO35 REVO 0000 1715 1865 0951, BIC-/SWIFT-kód: REVOROBB, vagy a revolut.me/kadarbeata Revolut-felhasználóra.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. május 13., szerda

„Nem hittem, hogy valaha ilyet átélek” – megszólalt az ötéves gyermeket megtaláló légi mentőcsapat tagja

Megtalálták élve szerdán kora délután azt az ötéves kisfiút, aki hétfő délután tűnt el a Szeben megyei Oltalsósebes településről. A kiskorú eltűnését a fiú apja jelentette a rendőrségnek.

„Nem hittem, hogy valaha ilyet átélek” – megszólalt az ötéves gyermeket megtaláló légi mentőcsapat tagja
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Egy hónap alatt több száz lejjel nőtt a nettó átlagbér – ki érezte meg?

Februárhoz képest márciusban 381 lejjel (6,9 százalékkal) 5938 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9902 lej volt, 630 lejjel (6,8 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több száz lejjel nőtt a nettó átlagbér – ki érezte meg?
2026. május 13., szerda

Tragikus ütközés: az elöl ülő fiatalok bennégtek az autóban, a hátsó ülésről ketten kimenekültek

Egy 22 éves fiatalember és egy 20 éves lány meghalt, további két fiatal pedig megsérült egy balesetben, amely szerdára virradóra történt Vrancea megyében.

Tragikus ütközés: az elöl ülő fiatalok bennégtek az autóban, a hátsó ülésről ketten kimenekültek
2026. május 13., szerda

Árus Zsolt: működésképtelen a Diszkriminációellenes Tanács, ami a magyarságnak különösen rossz

Az Országos Diszkriminációellenes Tanács nem képes ellátni a feladatát, így bárki következmények nélkül támadhatja a magyarságot is, hiszen nem kell büntetéstől tartania – állítja a Székely Figyelő Alapítvány vezetője, Árus Zsolt.

Árus Zsolt: működésképtelen a Diszkriminációellenes Tanács, ami a magyarságnak különösen rossz
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Megduplázták a hangos bulikért és a közrendzavarásért kiszabható bírságokat

A képviselőházban szerdán elfogadott törvénytervezet szerint nőnek a társadalmi együttélés szabályainak, valamint a közrendnek és a köznyugalomnak a megsértése esetén kiszabható bírságok.

Megduplázták a hangos bulikért és a közrendzavarásért kiszabható bírságokat
2026. május 13., szerda

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Nicușor Dan Bukarestben

Volodimir Zelenszkijt szerdán fogadta a Cotroceni-palotában Nicușor Dan román államfő és Karol Nawrocki lengyel elnök.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Nicușor Dan Bukarestben
2026. május 13., szerda

Orbán Viktor: mától liberális kormány vezeti Magyarországot

Magyarországot mától egy liberális kormány vezeti, a „leköszönő nemzeti kormány” pedig elkészítette a leltárt – mondta Orbán Viktor korábbi miniszterelnök, a Fidesz elnöke szerdán a Facebook-oldalára feltöltött videóban.

Orbán Viktor: mától liberális kormány vezeti Magyarországot
Hirdetés
2026. május 13., szerda

Szakértő: recesszióban van a romániai gazdaság

A román gazdaság jelenleg recesszióban van a fogyasztás visszaesése és a piaci tevékenység lassulása miatt, de egy súlyosabb válság jelei nem mutatkoznak – jelentette ki szerdán az Agerpresnek Adrian Negrescu gazdasági elemző.

Szakértő: recesszióban van a romániai gazdaság
2026. május 13., szerda

Kelemen Hunor: nem a kormány idézte elő a magas inflációt

Kelemen Hunor szerint a 10 százalékot megahaladó éves infláció elsősorban a közel-keleti háború következménye, nem a kormány intézkedései idézték elő.

Kelemen Hunor: nem a kormány idézte elő a magas inflációt
2026. május 13., szerda

Azok drágultak a legjobban, amikre muszáj költenünk

A villamos energia (+54,18 százalék), a lakbér (+43,78), a gázolaj (+32,68), a benzin (+22,42) és a kávé (+21,76) drágult meg a leginkább idén áprilisban a tavalyi negyedik hónaphoz képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet.

Azok drágultak a legjobban, amikre muszáj költenünk
Hirdetés