
Három hét alatt sikerült eltüntetni a romokat
Fotó: Kádár Beáta
Három hét telt el a kászonújfalusi tűzeset óta, amiben egy fiatal pár és két gyermek vesztette el az otthonát. Akkor még nem tudhatták, hogy rövid idő alatt a tragédiából példás összefogás születik, és a közösség védőhálóként fonódik majd köréjük.
2025. február 04., 21:012025. február 04., 21:01
A kászonújfalusi család január 15-én, szerdán este nézte végig, ahogy leég az otthonuk. A tüzet egy csillagszóró szikrája okozta, ami pillanatok alatt lángba borította a karácsonyfát, vele együtt rövidesen az egész házat is.

Lakóház gyulladt ki Kászonújfaluban szerdán este, a tűzoltók nagy erőkkel vonultak a helyszínre.
Arról, hogyan lehet lecsökkenteni a lakástüzek kockázatát, korábbi cikkünkben olvashatnak.
Tíz évet dolgoztak rajta, de alig egy óra alatt kiégett a kászonújfalusi család háza
Fotó: Szász Szabolcs / Facebook
Az elmúlt három hét az újratervezésről szólt, ismerős és ismeretlen jóakarók segítették a családot. Amellett, hogy
„Kicsit csendesedett a helyzet. Beköltöztünk egy ideiglenes lakásba a közbirtokosság jóvoltából, és elkezdtük előkészíteni az udvart az építkezésre.
– mesélte Kádár Beáta, az édesanya, hozzáfűzve, hogy egy másik cég vállalta, hogy ingyen bevezeti az új házba a villanyt, egy bútorkészítő pedig olyan bútorokat adott, amelyeket ideiglenesen tudnak majd használni.
Felajánlották nekik a lehetőséget, hogy máshova költözzenek, de Kászonújfalut tartják az otthonnak, és a munka is ideköti őket. Ezért az új ház is itt épül majd, az alapot remélhetőleg már március végén kiönthetik, amikor az idő felmelegedik.
Sok tárgy, sok emlék veszett el, mégis hálásak
Fotó: Kádár Beáta
Három hét leforgása alatt több ezer ember adakozott a négytagú családnak, sőt, még mindig szervezés alatt áll több jótékonysági esemény is, sokan megkérdezik, mire van még szükségük.

Családi ház vált a lángok martalékává szerdán este Kászonújfaluban, a hatalmas kárral maradt család részére gyűjtést szerveztek.
Kádár Beáta szerint nehéz kifejezni azt a mértékű hálát, amit azokkal szemben éreznek, akik az újrakezdésben segítettek. Úgy érzi, a közösség egyfajta védőhálót képezett körülöttük. A Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben is így fogalmaz:
Az édesanya szerint most először tudnak megállni egy pillanatra, és elgondolkodni azon, mit is veszítettek el. Hiszen szinte egy évtized munkáját pusztította el a tűz, benne minden személyes tárggyal és emlékkel, amit az idők során összegyűjtöttek. Ugyanakkor
Az építkezés még hónapokig várat magára, de amikor elindul, szükség lesz segítő kezekre. A munkálatok egy részét az adományokból, a másik részét szükség esetén banki kölcsönnel kell megoldják.
Azok, akik segítenének a továbbiakban, Kádár Beáta számlaszámára utalhatnak: RO35 REVO 0000 1715 1865 0951, BIC-/SWIFT-kód: REVOROBB, vagy a revolut.me/kadarbeata Revolut-felhasználóra.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
szóljon hozzá!