Anne Quart
Fotó: Boda L. Gergely
Meg kell találni az egyensúlyt a beruházók, a jogalkotás és a helyi lakosság, a helyi közösség érdekei között – nyilatkozta a Vásárhelyi Hírlapnak Anne Quart, a németországi Brandenburg tartomány igazságügyért, európai ügyekért és fogyasztóvédelemért felelős minisztériumának államtitkára, aki Maros megyében tárgyalt a romániai Központi fejlesztési régió képviselőivel.
2017. június 22., 15:082017. június 22., 15:08
2017. június 22., 15:432017. június 22., 15:43
– Elhangzott, hogy a turizmus, a megújuló energiák, a szociális stratégiák jelentik az együttműködési pontokat a német és a romániai régió szintjén. A találkozót Szovátán tartották, így valamilyen szintű rálátása nyílt Maros megyére is. Mit gondol, milyen irányban kellene Maros megyének elmozdulnia a fejlődés érdekében?
– Sajnos részletesen még nem ismerkedtem meg a megyével, mert ez az első napom itt, de láttam, hogy európai uniós pályázatok segítségével mit sikerült Szovátán megvalósítani. Azt hiszem, hogy Maros megyére is érvényes az, ami az egész központi fejlesztési régióra, miszerint nagy potenciállal rendelkezik. Kreatív emberekkel találkoztam és jó projekteket mutattak be, amelyek számunkra is érdekesek lehetnek a közeljövőben, és mi nyitottak vagyunk arra, hogy ezek mentén elkezdődhet az a fajta együttgondolkodás, ami az életszínvonal növekedéséhez vezet. Megvan a potenciál arra, hogy számunkra is új ötleteket nyújtsanak, ami Brandenburg fejlődését segítheti.
A Németországban jól működő, a decentralizációt és a fejlődést szolgáló közigazgatási minta romániai átvételét javasolta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsa elnöke Szovátán.
– A régió vezetőtanácsával folytatott találkozón, a következő időszakban tervezett európai uniós forrásokból támogatott projektek ismertetése mellett elhangzott néhány felvetés a romániai közigazgatással és politikával kapcsolatban. Németországból, Brandenburgból hogyan látszik, a törvényes keret, a Bukarest-központúság akadályt jelent-e az együttműködésben, a beruházásokban, vállalkozások idetelepedésében?
– Úgy tudom, érkeztek ebbe a régióba is nemzetközi befektetők, ami azt jelenti, hogy mozog a gazdaság, és ebből azt szűröm le, hogy a helyzet nem lehet túl rossz. Arról nem beszélve, hogy egy olyan fejlett, nyugati országban is, mint amilyen Németország, az adminisztráción mindig lehet javítani. Szerintem mindig arra kell törekedni, hogy meg kell találni az egyensúlyt a beruházók, a jogalkotás és a helyi lakosság, a helyi közösség érdekei között. Rövid látogatásom alatt azt tapasztaltam, hogy ez a régió elég jó helyzetben van a többiekhez képest.
– Románia középső részén helyezkedünk el. Ön szerint az infrastruktúra, a közúthálózat és a repülőtér, önmagában tudja-e segíteni a gazdasági előrelépést, vagy inkább a humánerőforráson, az embereken van a hangsúly, rajtuk múlik?
– Azt hiszem, elengedhetetlen, hogy mindkettő meglegyen. A jó infrastruktúra a legfontosabb feltétel, de egyáltalán nem mellékes, hogy kik, milyen képességű emberek lakják a régiót, mennyire veszik ki részüket a térség fejlődéséből, mennyire támogatják és járulnak hozzá a szükséges változásokhoz. A külföldi befektetők mindig jól jönnek és önök biztosan tárt karokkal fogadják, de hasonlóképpen nagyon fontos a helyi beruházások, a kis- és középvállalatok fejlődési lehetőségeinek biztosítása. Ez az ország jövője szempontjából talán a legfontosabb. Én abban hiszek, hogy a helyi vállalatokat kell felkarolnia a helyi közigazgatásnak.
– Van-e Brandenburgban esetleg olyan jó példa a helyi családi, kis- és középvállalatok támogatására, amelyet megosztanának velünk?
– Nem a gazdasági, pénzügyi minisztériumban dolgozom, tehát teljes részletességgel erre nem tudok válaszolni, de azt tudom, hogy Brandenburgban a legtöbb vállalkozás ebbe a szektorba tartozik, ők teszik ki a magánszféra túlnyomó részét. Ők jelentik számunkra a nagy potenciált, bennük vagy rajtuk keresztül nyilvánul meg a kreativitásunk, ezért nagy mértékben támogatjuk őket, hogy innovációkkal tudjanak belépni a piacra, képesek legyenek fejleszteni, bővíteni a tevékenységüket, technológia-transzfer esetén találjanak új partnereket és új piacokat. A tartományi kormányunknak az a fő feladata, hogy támogassa a kis- és közepes vállalkozásokat.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
szóljon hozzá!