Palócz Réka is visszatérő oktatója a nyári egyetemnek
Fotó: Csiszér Szilárd
A Csíkszeredai Régizene Fesztivállal egy időben tartják a Cultura Nostra Egyesület, a Hargita Megyei Kulturális Központ és Hargita Megye Tanácsa által szervezett Régizene Nyári Egyetemet. Az oktatók és résztvevők úgy vélik, nagyon sok hozadéka van a kurzusoknak – erről is szó esett a kedd reggeli találkozón.
2017. július 12., 15:222017. július 12., 15:22
Jubileumi kiadása zajlik a Régizene Nyári Egyetemnek, ezúttal hat nap alatt 12 mesterkurzust és két szabadon választható, minden hallgató számára nyitott kurzust, három előadást tart 12 oktató és 6 közreműködő a 85 hallgatónak.
A magyarországi Palócz Réka kilenc diáknak tart énekkurzust, úgy véli, a hangszertanulás, repertoárbővítés, stílusismeret mellett az egymással való zenélés az egyik legfontosabb hozadéka a nyári egyetemnek. „A kamarazenélés, a közös munka elég nagy hangsúlyt kap ezen a képzésen. Ugyanakkor a tánckurzusra az összes résztvevő szabadon becsatlakozhat, és ez a stílusismeretben is egy olyan pluszt ad, amelyet lehet alkalmazni a zenélésnél is, a mozdulatok megismerésével a zenei formálást megérteni.”
Kónya István visszatérő oktatója a Régizene Nyári Egyetemnek, ő a gitáron és lanton való játszást tanítja. Rámutatott, azért is jó ez a rendezvény, mert alkalmat ad a részt vevő diákoknak a fellépésre is, hogy bemutassák, mit tanultak. „Általánosságban hiányzik a zeneoktatásban – Magyarországon is –, hogy nem tanítják meg a gyerekeknek azt, hogy ha kiülnek koncertezni, akkor mit csináljanak. Itt is vannak olyan diákok, akik akadémiát végeztek, és azt hiszik, hogy ezzel beindult egy pálya. Pedig
Szerencsére az itt tanító tanárok gyakorló művészek, akik tudják, mi kell ahhoz, hogy valaki előálljon egy színpadképes produkcióval” – hangsúlyozta. Mint mondta, sok olyan növendéke van, aki gitárral „érkezik” és lanttal „távozik”, annyira megszeretik a lanton való játszást. Kérdésre, hogy a diákok honnan tudnak lantot vásárolni, elmondta, a tanárok megtalálják a módját, hogy hozzájussanak a hangszerekhez.
A sepsiszentgyörgyi, jelenleg Svájcban élő Fülöp Mária a csembalókurzust vezeti. Tőle megtudtuk, hogy csembalót vásárolni bonyolultabb, többnyire külföldön lehet csak találni, mivel vidékünkön nincs hagyománya. Ez a hangszer elég súlyos, naponta hangolni kell, a húrokat cserélni rajta, oda kell figyelni a karbantartására. Ugyanakkor
Az oktatónak van egy saját hangszere Csíkszeredában, amit a diákok is használhatnak a kurzus ideje alatt. A hangszerek más országba való utaztatásáról szólva elmondta, a csembalóhoz szükségesek igazoló akták, és vámot kell fizetni rá. Egy lantot, hegedűt egyszerűbb utaztatni. A párja, Sam Chapman – aki szintén régizenész – gyakran utazik teorbával, de nem szokott problémája lenni ebből. Az oktató elmondta, ha repülőn utaztatnak ilyen hangszert, jó, ha nem a csomagtárban szállítják, mert ott megrongálódhat, az utastérben viszont külön ülést kell neki foglalni.
Fülöp Mária a Régizene Nyári Egyetemről úgy gondolja, hogy a hat nap alatt a diákok mélyebb betekintést nyerhetnek abba, hogy mi is a régizene, miről szól, megismerkednek a hangszerekkel. „Mi itt vagyunk, hogy segítsünk és próbálunk minél több információt adni. Ez egy információpont, elég intenzív, és annak, aki tovább akar tanulni ezen a téren, nagyon hasznos.”
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!